Řeka Jihlava zcela zmizela: Zarostla trávou! Místní nic podobného nepamatují

Autor: Jiří Čada - 
5. 7. 2018
17:26

Je to už děsivá situace! Koryto řeky Jihlavy, ze kterého v centru krajského města mizí v důsledku dlouhotrvajícího sucha voda, zarostlo vysokými travinami. Tohle prý nikdo nepamatuje.

Svými 184 kilometry patří řeka Jihlava k jednomu z našich nejdelších toků. „V řece nyní teče pouhých 25 procent normálního stavu vody,“ informoval Blesk mluvčí povodí Moravy Petr Chmelař. „Je to pouhá jedna čtvrtina toho, co by v Jihlavě mělo v tomto období téci,“ vysvětluje. To nyní představuje průtok pouhých 300 litrů za vteřinu. Rybáři se radují, vysoké traviny skýtají úkryt zajímavým úlovkům. „Většinou ale o ně přijdeme, vlasce se zamotají do trávy a je konec,“ postěžoval si sportovní rybář Martin Malý.

O kus dál proti toku řeky v Dvorcích u Jihlavy vodoteč ve středu ukazovala výšku hladiny pouhých 13 centimetrů. „To je o tři centimetry méně, než když vyhlašujeme sucho,“ říká vodohospodář Chmelař ke kritickému stavu, který se rok od roku zhoršuje. Pomohl by prý pouze dlouhodobý déšť.

Před dvěma roky nepomohlo ani odbagrování travin. „V řece Jihlavě roste převážně orobinec širokolistý a zblochan vodní. Jejich růst podporuje nejen málo vody, ale i fosforečná a dusičná hnojiva splavená při nárazových deštích z okolních polí,“ dodává Petr Chmelař. Kritický stav na řece vodohospodáři sledují už šestý rok.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
certicekjity ( 5. července 2018 20:07 )

To bude asi všude z řek budou jen potůčky.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa