Práce z domova je v Česku luxus. Každý pátý Holanďan si ji užívá běžně

Autor: bud - 
26. 6. 2018
05:50

Práce z domova je v České republice spíše výjimečná. Takzvaný „home office“ si dnes může vzít přibližně jen každý 20. pracovník, naproti tomu zcela vyloučeno je to u 9 z 10 lidí. Řada zemí v Evropské unii je na tom výrazně lépe, třeba v Nizozemsku běžně pracuje doma až pětina lidí. Naproti tomu třeba Bulhaři něco takového vůbec neznají.

Přibližně desetina obyvatel Evropy nemusí občas chodit do zaměstnání a zůstane pracovat doma. Podle posledních čísel mezinárodního srovnání Eurostat mají největší volnost ve Švédsku, kde má možnost občasného „home office“ až 27 procent zaměstnanců. Podobně jsou na tom také na Islandu (26,7 %), v Nizozemsku (21,4 %) a Lucembursku (20,9 %).

Naproti tomu téměř vyloučená je práce z domova v Bulharsku, Rumunsku a Itálii, kde se počet těchto lidí pohybuje pod úrovní jednoho procenta. Konkrétně v případě Rumunů je to jen 0,7 %. Češi v tomto ohledu patří k slabšímu průměru, zůstat doma může občas přibližně každý 20. pracovník (5,2 %). Před deseti lety to bylo o procento méně.

Podívejte se na přehled: Kde lidé nemusí chodit do práce?

Podle nedávného průzkumu personální agentury Grafton Recruitment by až 72 procent českých zaměstnanců uvítalo pružnější pracovní podmínky, například volnější pracovní dobu nebo právě občasnou práci z domova. Jde přitom převážně o lidi, kteří jsou ve své práci spokojeni a neuvažují o změně.

„Flexibilita se dnes stává tématem číslo jedna. Některé obory, třeba IT anebo podnikové služby, již běžně home office nebo pružnou pracovní dobu nabízejí. Stále je však celá řada tržních segmentů, kde to procesně možné není anebo není vůle vedení tyto možnosti zavádět,“ uvedla Jitka Součková z agentury. Dodává, že pokud firmy nebudou v následujících letech nabízet dostatečnou pružnost svým zaměstnancům, bude pro ně náročné získávat nové talenty.

Video Expert: Nastal ideální čas ohlédnout se po lépe placené práci. - David Budai, Blesk Zprávy
720p 360p

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
kovka18@... ( 6. září 2018 14:49 )

Práce z domova není zas takový luxus, a pokud někomu řeknete "nemusí chodit do práce", každý si vybaví , že prostě nic nedělá. Já práci z domova mám, můžu dělat doma, ale raději chodím do kanceláře, protože doma je tolik rušivých elementů, že uděláte polovinu z toho co v kanceláři a pak je to vidět na výplatě . Jinak práci co mám jsem sehnala na kdejeprace.cz

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa