Matky s kočárky i větrání peřin. Centrum Krumlova chce oživit umělkyně lidmi

Autor: base, ČTK - 
1. 6. 2018
09:55

Na vylidněné centrum Českého Krumlova se v projektu UNES-CO, který v pátek ve městě začne, zaměřila umělkyně Kateřina Šedá. Od pátku do srpna bude 15 dvojic a rodin, z nichž pět nastoupí do práce dnes, bydlet v centru Krumlova a vykonávat zde běžné činnosti jako procházky s kočárkem nebo větrání peřin v oknech. Umělkyně tak poukazuje na negativní vylidňování historických center měst, která se ocitla na seznamu UNESCO.

Projekt připravila Šedá pro česko-slovenský výstavní pavilon na bienále architektury v Benátkách, které začalo 26. května. V pátek začne i přímý přenos z ulic Českého Krumlova do pavilonu v Benátkách, kde Šedá vytvořila sídlo fiktivní firmy UNES-CO.

„Z centra mizí normální život, obyvatelům to vadí, radnice má zájem, aby se to změnilo. Cílem je, aby se lidé z města co nejvíc zapojili a pomohli ten problém reflektovat,“ řekla již dříve Šedá, držitelka Ceny Chalupeckého.

Dobrovolníci dostanou za předstírání běžného života mzdu. Šedá je hledala ve výběrovém řízení na pracovní pozici „normální život na plný úvazek“. Umělkyně, mezi jejíž dřívější projekty patřil třeba převoz obyvatel brněnské vesnice do Londýna, vedla rozhovory s mnoha místními - s turistickými průvodci, obyvateli centra i okraje města, s nynějším vedením radnice i s bývalými politiky. Zaujala ji zaslepená okna i lidé, kteří se na ulici nezdraví.

Na projekt poskytlo peníze ministerstvo kultury i město, které také zapůjčí byty. Jeden byt dá k dispozici i galerie Egon Schiele Art Centrum, jež se na projektu podílí.

Video Český Krumlov od svítání do soumraku - CzechTourism
720p 480p 360p 240p

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
Casablanca ( 1. června 2018 10:33 )

Já bych měla nápad, když Unesco a zmíněné "umělkyni" vadí, že je v Krumlově klid, co tam nastěhovat z Větřní pár cikánských rodin, ti jim to tam zabydlí raz dva! Problém bude ovšem je pak odtamtud dostat......

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa