Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

„S cvrčky jsem si hrál, jíst je nebudu.“ Jak Čechům chutná chléb z hmyzí mouky

Video se připravuje ...
Autor: Andrea Ulagová, David Budai, Jessica Lutišanová - 
18. května 2018
19:50

Je libo rozemletého cvrčka? Od 1. ledna začala v Česku platit novela nařízení Evropského parlamentu a Rady, podle které je jezení hmyzu a výrobků z něj legální. To znamená, že hmyzí speciality míří do našich domácností. Od května můžete v jednom z hypermarketů koupit chléb, který obsahuje rozemleté cvrčky. Blesk Zprávy zjišťovaly, jak se veřejnost staví k tomu, že by měla pozřít potravinu právě z cvrčků.

Vědci varují, že v roce 2050 bude na světě tolik lidí, že je nebude možné uživit. Proto se začaly hledat nové zdroje bílkovin. Jako alternativa se nabízí hmyz, který obsahuje stejně kvalitní bílkovinu jako hovězí nebo kuřecí maso.

V Česku bylo až do konce loňského roku v podstatě nelegální nabízet hmyz k jídlu, i když legislativa jednoznačně nedefinovala, zda se hmyz smí jíst, nebo ne.

Nyní se ale nepředstavitelné stává skutečností. V regálech vybraných obchodů se objevil chléb, který obsahuje 10 % cvrččí mouky, což podle výrobce znamená, že v jednom balení je 200 rozemletých cvrčků. Chléb je ale poměrně drahý, pět plátků stojí cca 50 korun.

Chutná Čechům chleba z cvrčků?

Příčí se vám představa, že byste měli jíst rozemleté cvrčky? Blesk Zprávy vyrazily do ulic, aby zjistily, jak Čechům chutná tento chléb.

„S cvrčky jsem si hrál, nejedl bych je,“ řekl jeden z oslovených respondentů. Zatímco někteří zděšeně od tácu s chlebem utíkali, další ochotně ochutnali.

„Myslíte, že tohle nejíme normálně? Jen nám to nikdo neříká.“ reagovala žena po ochutnávce, čímž zřejmě narážela na kvalitu zdejších potravin.

Podívejte se, jak Češi reagují na ochutnávku chleba s cvrččí moukou:

Potravina nového typu

„Hmyz a výrobky z něj jsou v současné době Evropskou komisí považovány za tzv. potravinu nového typu (PNT), jejichž uvedení na trh se řídí nařízením Evropského parlamentu a Rady o nových potravinách a nových složkách potravin. Toto nařízení však hmyz jako PNT přímo nedefinuje a status hmyzu tak není z právního hlediska zcela jasný,“ uvedlo již dříve ministerstvo zemědělství.

Jezení hmyzu se tedy v Česku tolerovalo, ale nebylo nijak právně ošetřeno. To se změnilo právě v lednu 2018.

Výrobce: Nemá to žádnou výraznou chuť

Rozhovor s Radkem Huškem, jedním ze zakladatelů firmy, která vlastní cvrččí farmu v Thajsku a prodává v Česku výrobky s cvrččí moukou:

Proč zrovna cvrččí mouka?

„Obecně si myslíme, že dlouhodobě by cvrččí mouka mohla být jeden ze zdrojů bílkovin. Je to vlastně alternativa k bílkovinám, které známe. Ta vize je taková, abychom tím vylepšovali běžné potraviny, které jíme a dělali je prostě zdravější a výživnější.“

Co by se z ní dalo všechno vyrábět?

„Třeba proteinový koktejly, proteinový palačinky, těstoviny nebo ranní musli.“

Můžou to vegetariáni nebo vegani?

„Oni v tom vidí etický přístup. Je to jiný než zabít krávu nebo prase. Máme dost zákazníků, kteří se stravují vegetariánsky a vegansky a s hmyzem nemají problém, takže přidávají do stravy kvalitní bílkovinu. Dokonce i v našem týmu máme vegetariány.“

Video  Ochutnávka hmyzu v europarlamentu: Příprava druhého chodu Escamoles (larvy mravenců)  - Foto Blesk - Jaroslav Šimáček
Video se připravuje ...

Jaké máte zpětné reakce od zákazníků? Je o to zájem?

„Čekali jsme, že reakce budou smíšený, ale mysleli jsme si, že to procento lidí, kteří to přijmou, bude nižší. Překvapili nás pozitivní reakce. Spousta lidí by řekla, že Češi nejsou takhle otevřený novým věcem.“

Jak chutná?

„Jedna z výhod cvrččí mouky je, že nemá žádnou výraznou chuť. Ten chleba chutná jako normální chleba, akorát je výživnější a zdravější.“

Kolik cvrčků je v jednom chlebu?

„Průměrně je v jednom balení 200 cvrčků.“

Jak jste došli k tomu, že založíte farmu s cvrčky?

„Minulý rok, když jsme přišli s produkty na trh, tak jsme si uvědomili, že je to klíčová surovina, takže se snažíme maximálně zajistit, aby byla kvalitní, bezpečná a za nějakou dobrou cenu. Tak jsme založili vlastní farmu v Thajsku. Máme plánovaný v září rozšíření, takže by to měla být největší cvrččí farma na světě v produkčním výsledku, který by měl být 3,5 tuny mouky měsíčně. Ta farma je uzavřená a kontrolujeme tam všechny ty vstupy.“

Proč zrovna Thajsko?

„Nabízí klimatické výhody, je tam vyšší teplota a vlhkost, což je přirozenější prostředí pro cvrčky. Kdybychom je převezli do Česka, tak by si tu museli dlouho zvykat.“

Video  Ochutnávka hmyzu v europarlamentu: Vývar z cvrčků  - Blesk - Jaroslav Šimáček
Video se připravuje ...

Kde jste vzali první cvrčky?

„Sehnali jsme je od thajských farmářů.“

Budete zpracovávat i jiný hmyz?

„Teď se chceme zaměřovat na cvrčky. Zvolili jsme si je kvůli tomu, že jsou mnohem lépe vnímaný než jiný hmyz. Dělali jsme na to i různé výzkumy. Dobře by se nabízel ještě moučný červ, což je jednodušší na pěstování, ale myslím si, že my musíme nejprve překonat to kulturní vnímání hmyzu jaké je.“

Jak cvrčky do mouky zpracováváte?

„Výhoda cvrčků je, že z 80 procent jsou stravitelný. Cvrčky nejprve zchladíme, tím je dáme do spánku. Pak je zpracujeme dál, nameleme a sušíme. V tom sušení projdou nějakou pasterizací, pak je z toho bezpečný produkt.“

V čem je váš chleba jiný?

„Je to ten stejný chleba, který známe. Jen jsme do něj přidali cvrččí mouku, která dělá na objemu 10 procent.“

A dá se sehnat samotná cvrččí mouka?

„Dá se koupit určitě přes internet, my ji ale přímo spotřebitelům neprodáváme.“

 

Video  Ochutnávka hmyzu v europarlamentu: Kanaďanka Afton Halloran o tom, proč si oblíbila hmyzí jídlo  - Blesk - Jaroslav Šimáček
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi