Masové kuličky proslavila IKEA. Recept je ale od Turků, přiznali Švédové

Autor: ivm - 
3. 5. 2018
16:10

Ve velkém si na nich pochutnávají i čeští zákazníci švédských velkoprodejen s nábytkem. A mnohdy si říkají, jaké jsou ty masové kuličky chutná švédská kulinářská specialita. Jenže s vlastí jejich původu se to má jinak. „Národní pokrm“, kterého je plná IKEA, je ve skutečnosti původně z Turecka, uvedli Švédové na svém twitterovém účtu Sweden.se.

„Švédské masové kuličky vznikly na základě receptu, který král Karel XII. na začátku 18. století přivezl domů z Turecka. Držme se faktů!“ stálo v prohlášení na sociální síti.

Turecká strana si libuje. „Ty slavné švédské masové kuličky, které si můžete dát na oběd v IKEA, jsou skutečně turecké, připouští švédská vláda,“ uvedl TRT World, turecký veřejně financovaný mezinárodní televizní zpravodajský kanál.

Odhalení původu kuliček šokovalo řadu Švédů, jeden internetový diskutér dokonce řekl, že žil celý život ve lži. Většina lidí však kritické komentáře myslela v žertu. Je možné, že král Karel XII. dovezl i další jídla, může se jednat například o například kávová zrna či sarmu čili zelné listy nadívané mletým masem.

Švédské koule se jmenují köttbullar a jsou známé tím, že jsou poměrně malé a mohou obsahovat i vepřové maso a mohou se podávat s omáčkou. Turecké koule se nazývají köfte a podávají se v rozličných velikostech, obsahují mleté hovězí, jehněčí, cibuli, vejce, chlebové kůrky a petržel, vepřové maso do nich Turci nikdy nepřidávají.

Video Chytrá domácí světla Ikea TRÅDFRI - Živě.cz
720p 360p

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa