Českého novináře nepustili pohraničníci na Ukrajinu. Vyčetli mu proruskou orientaci

Autor: ČTK,mah - 
2. 5. 2018
16:26

Redaktor Parlamentních listů Jan Rychetský a dva další zahraniční novináři se nedostali na Ukrajinu. Vstup jim zakázali členové ukrajinské pohraniční stráže, podle nichž jde o „prorusky orientované osoby“. S odvoláním na tiskovou službu pohraniční stráže o tom informovala ruská agentura TASS. Podle Parlamentních listů byl ze země vykázán na základě rozhodnutí ukrajinské kontrarozvědky.

Kromě českého novináře byli vyhoštěni reportéři z Itálie a Ruska. Všichni tři měli podle TASS namířeno na Ukrajinu, aby informovali o akcích ke čtvrtému výročí tragických událostí v Oděse, kde počátkem května 2014 při střetech s ukrajinskými pravicovými radikály přišly o život desítky ruských aktivistů.

V prohlášení se uvádí, že Rychetský je redaktorem „politického média, který zkresloval informace a lživě informoval o událostech na Ukrajině“. Spoléhat na nestrannost vyhoštěných žurnalistů podle prohlášení nebylo možné.

Italský novinář, podle ruské agentury TASS fotoreportér Giorgio Bianchi, byl stejně jako Rychetský odeslán zpět domů po příletu na kyjevské mezinárodní letiště Boryspil.

Podle redakce Parlamentních listů byl Rychetský z Ukrajiny „vykopnut“. Až na kyjevském letišti se dozvěděl, že se tak stalo na základě rozhodnutí ukrajinské kontrarozvědky SBU platného pro léta 2015 až 2020.

Redakce českého serveru napsala, že o důvodech vyhoštění může jen spekulovat. Z jejích informací vyplývá, že Rychetský v minulých letech Ukrajinu několikrát navštívil. Mimo jiné v roce 2015 přihlížel volbám v Donbasu na území ovládaném proruskými radikály, „kam byl pozván místními autoritami“.

Rychetský chtěl podle Parlamentních listů o nynějších akcích v Oděse „napsat reportáže, jakož i vyzpovídat tehdejší účastníky z obou znesvářených táborů. Z výše zmíněných důvodů se však do černomořského přístavu nedostal“.

Doporučujeme
sebr ( 3. května 2018 08:47 )

Jezuskote, ty dovedeš číst, nebo ti to řekli soukmenovci v pražské kavárně?

gladio ( 2. května 2018 20:06 )

tyto havlofašistické pokrytecké zrůdy,k tomuto porušování lidských práv ze stranyukronácků vždy mlčí

sekebo ( 2. května 2018 18:38 )

Parlamentní Listy? To je snad ještě horší fekál, než TV Barrandov se Šlágrem dohromady .

rc.boct ( 2. května 2018 18:36 )

Kde tě vidíme, tam nelezeme.

teqila1949 ( 2. května 2018 17:34 )

co nato aktivisti,havlovisti, sluničkáři,a jiná pakáž která si hraje na demokraty držíte huby kdyby to bylo opačně to by jste ječeli jako střelené krysy!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa