Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 9°C

Nejdřív horečka, pak jednotka intenzivní péče: Petře ochrnula půlka obličeje z klíštěte

Video se připravuje ...
Autor: ula - 
22. dubna 2018
05:00

Příroda se po zimě probouzí. A s ní se probouzí i klíšťata, která již nyní vykazují svou aktivitu. To se stalo kdysi osudným mladé Petře. Začalo to teplotou a bolestmi hlavy, pak dívka skončila na jednotce intenzivní péče. Ochrnula jí i půlka tváře. Nakažených klíšťovou encefalitidou bohužel stoupá. V roce 2015 bylo zjištěno 355 onemocnění, v roce 2016 to bylo už 565 onemocnění a v roce 2017 dokonce 687 případů.

 

„Mám strašně slabé končetiny, mám oslabené svaly i šlachy,“ řekla Petra.

Všechno začalo teplotou, bolestí hlavy a pak dokonce skončila na jednotce intenzivní péče v umělém spánku. Ochrnula jí i část tváře.

„Klíšťová encefalitida je virové onemocnění probíhající jako nehnisavý zánět mozkových blan nebo zánět mozku. Inkubační doba je 3-30 dní. V první fázi onemocnění se objevují horečky, bolesti hlavy, malátnost, nevolnost, bolesti v kloubech, které trvají několik dní,“ říká primářka Hana Roháčová a dodává: „Druhá fáze onemocnění se uvede nástupem krutých bolestí hlavy, které jsou provázeny horečkami. Nemocný je světloplachý, přidává se nevolnost a zvracení. Příznakem poškození nervového systému je ztuhnutí svalů na šíji, svalový třes, nervové obrny, závratě, poruchy spánku, poruchy paměti a dezorientace. Tento akutní stav trvá dva až tři týdny. Poté obvykle dojde k postupnému zlepšování stavu. Přibližně u jedné třetiny infikovaných pacientů první fáze chybí a onemocnění se již ze začátku projeví závažnými příznaky druhé fáze.“

Podívejte se, co o své nemoci řekla Petra a její tatínek:

 

Trvalé následky

Asi u jedné čtvrtiny nemocných dochází ke vzniku trvalých následků. Patří k nim například obrny horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, nálady nebo spánku, snížená výkonnost a deprese. K úmrtí dochází pouze ve výjimečných případech. Ochranou je očkování, které lze provádět po celý rok, nejvhodnější je ale nyní.

Boreliózu komár nepřenáší

Lymská borelióza je další nemoc, kterou může klíště přenést na lidi. Mezi lidmi navíc panuje fáma, že tuto nemoc přenáší i komár. „Komáři je druh hmyzu, který nepřenáší lymskou boreliózu. Lymskou boreliózu jednoznačně přenáší klíště a jeho vývojové formy,“ vysvětluje primářka Roháčová a doplňuje: „Onemocnění má časné a pozdní stadium. Časné stadium je pomalu se šířící červená skvrna zvaná erythema migrans. Objevuje se v místě, kde se klíště přisává. Vzácně tyto skvrny lidé na sobě ani nepozorují, a přesto, když se cítí špatně, se při testech ukáže, že onemocnění prodělali.“

Jak se chránit před klíšťaty?

  • světlé oblečení (klíšťata jsou na oblečení vidět), pevná obuv a delší ponožky, nutná důkladná prohlídka celého těla po návratu z přírody vč. kštice!
  • v přírodě nesedejte a nelehejte si bez podložky přímo na trávu
  • používejte repelenty: kvalitní spreje, které účinkují nejen na hmyz (komáry, ovády, mouchy), ale i na další členovce (klíšťata, pavouky) a jsou odolné proti vlhku a potu
  • při použití repelentu společně s opalovacím krémem naneste nejdříve krém proti slunci, potom repelent
  • nejvhodnějším a nejúčinnějším způsobem prevence je očkování. Proti encefalitidě vakcína existuje, proti borelióze bohužel ne. Ta se léčí antibotiky.
  • Očkování se doporučuje zejména osobám, které žijí v rizikových oblastech, nebo osobám, které se pohybují v přírodě, sportují nebo chodí na pravidelné vycházky s domácími miláčky