Turci běsní kvůli propuštění kurdského předáka v Praze. Češi ostře odpověděli

Autor: ČTK - 
27. 2. 2018
18:05

Česká republika zásadně odmítá nařčení z podpory mezinárodního terorismu, uvedlo v úterý ministerstvo zahraničí. Reagovalo tak na diplomatickou nótu, v níž Turecko kritizovalo rozhodnutí českého soudu v případu Sáliha Muslima. Kurdský politik, kterého Ankara považuje za teroristu, byl v Praze zadržen o víkendu a soud v úterý rozhodl o jeho propuštění. Česká diplomacie se ohradila proti tvrzení, že rozhodnutím soudu Česko porušilo jakékoliv mezinárodní závazky.

„Rozhodnutím Městského soudu ČR neporušila žádné své mezinárodněprávní závazky, včetně těch podle Evropské úmluvy o vydávání,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. „Ministerstvo zahraničních věcí ČR v této souvislosti důrazně odmítá tvrzení, že by dnešní rozhodnutí nezávislého soudu bylo v rozporu se závazky ČR v oblasti boje proti mezinárodnímu terorismu,“ dodal Černínský palác.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu označil rozhodnutí pražského soudu neuvalit na Muslima vazbu za skandální pošlapání práva. Zdůraznil, že podle Ankary je Muslim terorista. Kurdové muže považují za hrdinu v boji proti samozvanému Islámskému státu (ISIS).

O propuštění Syřana Muslima rozhodl pražský městský soud. Soudce přijal slib zadrženého, že nevycestuje z Evropské unie a bude docházet k soudním jednáním. Rozhodnutí o neuvalení vazby je pravomocné, protože žádná ze stran nevyužila právo na stížnost. Turci nyní mohou do 40 dní od zadržení podat k českému ministerstvu spravedlnosti oficiální žádost o vydání, prozatím tak neučinili.

Zhorší se česko-turecké vztahy?

Ministerstvo zahraničí doplnilo, že pokud Turecko požádá o vydání Sáliha Muslima, budou české orgány postupovat podle českého práva a Evropské úmluvy o vydávání. „Extradiční řízení tímto soudním rozhodnutím nebylo ukončeno,“ uvedla diplomacie.

O tom, že propuštění kurdského politika by mohlo mít negativní vliv na vztahy Prahy a Ankary hovořil na pondělní tiskové konferenci turecký velvyslanec v Praze. Podobný postup Turecko uplatňuje i vůči dalším zemím, které odmítají vydat skutečné nebo domnělé odpůrce tamního režimu.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
hejpockej ( 25. června 2018 08:28 )

pro Cesko a krestany z Turku nic dobreho nekouka, to je nam snad jasne, ze pratelstvi neni mozne, Turci nas budou vzdy nenavidet.

hejpockej ( 25. června 2018 08:24 )

kdyby jsme sousedili s Turkama my, byli by jsme na tom jako Kurdove...

hejpockej ( 25. června 2018 08:21 )

KURDSKEHO VUDCE TURKUM NEVYDAVAT.

steelheart ( 27. února 2018 19:32 )

dobře to dopadlo! Turci si můžou buzerovat Merkelovou, ale ne nás - my víme, kdo jsou Kurdové

iFender ( 27. února 2018 19:31 )

Po cela staleti Turek(Osmani) bojoval proti Evrope.Kolik tisic evropanu nasich predku padlo v boji s BARBARY .Nyni mame v EU generaci politiku ,kteri je pousti proti vuli vetsiny jakoby legalne do evropy.Pestuji tim radikalismus a bude hure.Je potesitelne ,ze se nas to zatim netyka,ale nesmime uhnout a dale bojovat za svobodu!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa