Rakovina zabije 27 tisíc Čechů ročně. Proč jinde v Evropě umírají méně?

Autor: bud - 
22. 2. 2018
07:14

Rakovina v Česku každý rok zabije přibližně 27 tisíc lidí, přesněji 12 tisíc žen a 15 tisíc mužů. Tato čísla jsou sice mírně nižší než před 10 lety, v porovnání s ostatními zeměmi EU ale spíše pokulháváme – v 16 zemích totiž při přepočtu na obyvatelstvo umírá méně lidí. Podle Bruselu máme rezervy hlavně v léčbě rakoviny tlustého střeva nebo prsu a v prevenci.

Lidé žijící v Německu mají v porovnání s Čechy větší šanci, že neonemocní rakovinou, nebo že se z ní alespoň vyléčí. Vyplývá to alespoň ze studie „Zdravotní stav populace v EU“, kterou loni publikovala Evropská komise, podle níž je situace nejvážnější hlavně u dvou typů nádorů.

„Míra přežití pacientů s rakovinou tlustého střeva v Česku je přibližně 56 %, což je téměř o devět procentních bodů méně než v Německu,“ píše se například ve studii. Horších výsledků ve srovnání s vyspělými zeměmi dosahujeme také u rakoviny prsu a dalších onemocnění. Problémem je například velmi nízká účast obyvatel na screeningu.

Video Eliška prodělala jako dítě rakovinu: Horší vzpomínky jsem vytěsnila z hlavy - Andrea Ulagová, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Brusel: Zaveďte více screeningů

Euroúředníci proto české zdravotnictví nabádají, aby rozšířilo screeningové programy zaměřené na rakovinu děložního čípku, prsu a tlustého střeva a konečníku. Naopak chválí tuzemské nemocnice třeba za léčbu rakoviny plic, která je  v porovnání s ostatními státy srovnatelně úspěšná.

Nepříznivě vychází Česko i z čistě statistického srovnání všech zemí EU. Podle čísel Eurostatu je hned v 16 zemích úmrtnost na rakovinu při přepočtu na 100 tisíc obyvatel nižší než v Česku. V případě úmrtí mužů a lidí nad 65 let nás předhání dokonce 18 států. Hůře jsou na tom například lidé v Dánsku, Chorvatsku, Maďarsku nebo na Slovensku, kde je relativní úmrtnost dokonce druhá nejvyšší.

Přibývají onkologická centra

Ministerstvo zdravotnictví rezervy v léčbě rakoviny připouští, zároveň ale dodává, že v poslední době se velmi rychle vyvíjí. „Dříve jsme neměli odborná léčebná centra pro péči o onkologické pacienty. A nyní se v rámci koncentrace do těchto center kvalita léčby onkologických onemocnění nepochybně zlepšuje,“ řekl pro Blesk Roman Prymula, náměstek resortu pro zdravotní péči. Dodává ale, že se léčba rakoviny musí zlepšit.

FAKTA: Rakovina v Česku

  • 94 462 lidí onemocnělo rakovinou
  • 27 407 lidí na rakovinu zemřelo
  • Rakovina plic zabíjí nejčastěji, umřelo na ni 5249 lidí
  • 1800 úmrtí na rakovinu ubylo při srovnání s rokem 2004

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
anka ( 22. února 2018 14:02 )

- koureni, alkohol, lidi jeji hodne a nezdrave, malo pohybu, hodne zavisti, neznalost jak venitlovat stress......proto.

deratizater ( 22. února 2018 10:40 )

Rakovina je hlavně z dlouhodobého stresu .V Exekutistánu kde ročně probíhá kolem milionů exekucí ročně,a to je nás jen deset milionů je to hlavní spouštěč disharmonie fungování lidského těla.Češi jsou upachtěným národem kteří se díky korupci politiků a zprzněných zákonů které například udělaly z lichvářů nedotknutelné právnické osoby v s.r.o. pod kterými prováděli lichvu.Náprava přišla už velmi pozdě.A to v době kdy jsou už přeplněné ulice bezdomovci zbaveni bezohlednými lichváři střechy nad hlavou čili Češi se stali štvanci ve vlastní zemi a to nikomu na zdraví nepřidá .Němec si taky dá jako Čech klobásu a zapije ji pivem ale on je oproti upachtěnému Čechovi v pohodě.

jizerka47 ( 22. února 2018 10:34 )

Presne tak,mam smutnou zkusenost ,zanedbanim pece jsem oslepla na oko,soud je odsoudil,maji mi platit odskodne,ale odvolali se,jiz ponekolikate a ja mam obavy,zda se v 70 letech odskodneni dockam,Soud se tahne 6let.A jinou zkusenost nedavno z jedne nemocnice na Praze-vychod tlak 200/100 neni nic,mela jsem si vzit doma prasek a pan dr Ukrajinec vubec nebyl prijemny,ze pry jsem u nich moc casto.Tak na co jsou snad pro nas,no,jo vyrusila jsem ho z postele ,cely rozcuchany a nevrly.

sores ( 22. února 2018 09:44 )

Všichni nakonec zhebneme na raka, v r.2030 už prý dle Dr. každý druhý!!Lepší je mít menší výběr potravin a méně jíst a být zdravý než mít narvané regály chemií a E.

Fnsjq ( 22. února 2018 09:28 )

 Rakovina střev = neléčená celiakie ..je to velmi skryta nemoc,málo lidi ví , ze ji vůbec má

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa