Merkelová mi dala slib, řekl manžel zavražděné Češky v Berlíně. O co šlo?

Autor: ČTK,Mii - 
18. 12. 2017
22:59

Německá kancléřka Angela Merkelová se v pondělí odpoledne v Berlíně sešla s pozůstalými po obětech loňského teroristického útoku na vánoční trh v německé metropoli. Schůzky se účastnil i manžel zavražděné Češky Nadi Petr Čižmář, jehož žena byla jednou z 12 obětí. Merkelovou kritizoval, že s pozůstalými po obětech nedokáže komunikovat.

Schůzka přichází jen den před prvním výročím útoku z 19. prosince a v době, kdy Merkelová i německé úřady čelí ostré kritice příbuzných obětí. Ti jí v otevřeném dopise zhruba před dvěma týdny napsali, že „v Německu chybí základní profesionalita v zacházení s terorismem“.

Celá ta schůzka probíhala tak, že jsme seděli u 12 stolů rozděleni podle zasedacího pořádku a paní spolková kancléřka obcházela stoly jeden po druhém, aby se se všemi mohla osobně setkat a osobně s námi promluvit," řekl českým novinářům po schůzce Čižmár. „My jsme měli štěstí, protože náš stůl byl ten první, u kterého se paní kancléřka posadila,“ uvedl devětatřicetiletý inženýr Petr Čižmár, podle kterého díky tomu měli asi nejvíce času si s šéfkou německé vlády promluvit.

Čižmár se jí zeptal třeba na vyšetřování případu, v němž německé úřady učinily řadu chyb. „Ona přislíbila, že se postará o to, aby se všechno vyjasnilo, vyšetřilo. Uvidíme, co se stane doopravdy. Já jsem na to sám zvědav,“ poznamenal. Dnešní setkání, na němž jeho syn David Merkelové dal dvojici obrázků, za což mu česky poděkovala, každopádně vidí jako krok správným směrem.

Útok, který si vyžádal i na 70 zraněných, byl podle nich také tragickým následkem politické nečinnosti vlády Merkelové. „Také vaše dosavadní aktivity na podporu našich rodin nejsou dostatečné,“ napsali pozůstalí, kteří kancléřce vyčítali mimo jiné to, že jim téměř rok po útoku nekondolovala ani osobně, ani písemně.

Video Naďu Čižmár (†34) zabil islamista v Berlíně: Její syn vzpomíná u obrázku a přemýšlí o zločincích. - David Vaníček

Tuto výhradu zopakoval i Čižmár, který po úmrtí manželky sám vychovává šestiletého syna. V pondělí se Merkelové, která podle něj stejně jako další politici odmítla přijmout zodpovědnost, chtěl zeptat, proč se s postiženými rozhodla nekomunikovat.

Lepší zacházení s pozůstalými v dohlednu

Šéfka německé vlády v pondělí na tiskové konferenci v Berlíně uvedla, že si je vědoma toho, že si někteří pozůstalí přáli dřívější setkání. Pondělní schůzku ale i tak považuje za velmi důležitou. Postiženým na ní chtěla dát najevo soucit i odhodlání věci zlepšit. Je jí ale jasné, že ztráta pozůstalých se nedá nikdy odčinit.

I na základě stížností příbuzných obětí německé úřady do budoucna změní přístup k pozůstalým a zraněným. Vládní zmocněnec pro oběti útoku Kurt Beck minulý týden navrhl mimo jiné, aby se jim usnadnil přístup k pomoci přes určité koordinační centrum. Vyslovil se také pro vyšší finanční odškodnění. Vláda už takovou pomoc přislíbila.

Doporučujeme
iFender ( 19. prosince 2017 15:16 )

Sliboval,ze vse Merkelove rekne a nakonec se ztahnul a kusuje.Asi ,kdyz ji videl si nadelal do kalhot! Samozrejme si to rekli ,ale "po soudruzsku" a ze "nitky vedou ne do Vatikanu,ale do Mekky"!!!

agfor ( 19. prosince 2017 13:31 )

Už jsem se lek, že slíbila, že tu islámskou sebranku, co natahala do Evropy okamžitě vypráská zpátky.

repelos ( 19. prosince 2017 12:54 )

Dojčkráva se drží koryta jak h... košile. O tom že se nad celou Evropou stahují černá mračna drží tlamu! V Rajchu se rychle šíří kriminální muslimské gangy-"Osmanes-germany“. Jsou tam teritoria,které se zcela vymykají kontrole státu. Denně!! okolo 100 trestných činů,od znásilnění až po neuvěřitelné napadání něm.policie.

tarzanzroduopic ( 19. prosince 2017 12:37 )

Merkelová natahala Teroristy do Německa a ti ti zabili ženu! Ona je vinná!!! Mít takovou příležitost se s ní setkat a naplivat jí do xichtu a prošvihnout jí,to bych si nikdy neodpustil... Další už mít tak brzo nebudeš kámo...

dlabanec ( 19. prosince 2017 09:06 )

Merkelová, politici EU jsou největší zločinci kteří nechávají vraždit,znásilnovat,okrádat své občany a ještě těm zvířatum davají obrovské častky na podporu !za peníze danových poplatníku nechávají zvířata bez trestu a vlastní lidi trestají když se brání nebo řeknou pravdu že uprchlíci jsou zvířata vrazi,humus který nepatří do evropy. Jak dlouho jsi to lidé nechají libit proč asi zakazuje EU legálni zbraně berou lidem jedinou možnost chránit své rodiny a zvířatum davájí najevo že sebrali poslední šanci evropanum bránit se.A zvířata,mužete zabíjet protože své občany politici spíš zločinci zbavili jediné možnosti bránit se.Pro koho pracují političti zločinci EU pro zvířata muslimu nebo pro své občany proč ty zločince volíte!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa