Kriminálka: Síť firem okradla stát o stovky milionů. Do vězení má jít 21 lidí

Autor: base, ČTK - 
29. 11. 2017
09:09

Pražská policie dokončila vyšetřování údajně podvodné sítě firem, která podle detektivů okradla stát o stovky milionů korun. Kriminalisté navrhují obžalovat 21 lidí, a to za nadržování a krácení daně. Obviněným hrozí i desetileté tresty vězení. Kauza, jíž se policie zabývala od podzimu 2012, se podle dřívějších informací týká také pražského advokáta Martina Grubnera. Uvedl to ve středu zpravodajský server Českého rozhlasu iRozhlas.cz.

„Kriminalisté ukončili prošetřování tohoto případu návrhem na podání obžaloby příslušnému státnímu zastupitelství,“ potvrdil webu mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan. Podle detektivů hlavní organizátoři provozovali několik firem na spotřební materiál, zejména na reklamní a dárkové předměty pro sportovní akce. Firmy ale podle policejního mluvčího fakticky nic nevyráběly ani nedodávaly.

Vyšetřovatelé předali případ na Městské státní zastupitelství v Praze minulý týden. Před soud chtějí poslat 19 lidí pro trestný čin krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, zbylé dva obviněné stíhá policie pro nadržování. „Státní zástupkyně nyní vše prostuduje a rozhodne o dalším postupu. Ale rozhodnutí bude určitě nejdříve po novém roce,“ uvedla mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Mezi obviněnými je i pražský advokát Martin Grubner. O policejním návrhu na podání obžaloby nevěděl. ČRo nicméně sdělil, že před dvěma týdny podal žádost o přezkoumání postupu policie. „Učinil jsem tak poté, co policejní orgán odmítl bez zdůvodnění návrhy obhajoby na doplnění dokazování,“ uvedl. Dodal, že upozornil na „13 závažných procesních vad“ a „dvě závažné hmotněprávní vady“.

Soud před dvěma lety, kdy se případ dostal do médií, poslal Grubnera do vazby, a to z obavy, aby neovlivňoval svědky. Proti tomu ale advokát podal stížnost a nadřízený soud rozhodl, že má být okamžitě propuštěn na svobodu.

Doporučujeme
sores ( 29. listopadu 2017 09:53 )

To jak se teď krade od r.1989 v Česku nemá obdoby!!! A to jim vadí Kájínek ,ten je mini zlodějíček proti vysoce postaveným co kradou v miliónech.Zeman dobře ví proč mu dal milost a také si jí zasloužil po těch letech.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa