Vyšší platy nemají škrtnout učitelům osobní příplatky. Peněz je dost, tvrdí odbory

Autor: ČTK - 
23. 11. 2017
18:03

Školy nemají podle odborů důvod snižovat učitelům odměny nebo osobní příplatky kvůli jejich listopadovému navýšení platů o 15 procent. Ředitelé škol dostanou na růst ohodnocení dostatečné množství peněz, aby mohli učitelům přidat, řekl dnes ČTK předseda školských odborů František Dobšík. Reagoval tak na informace sdružení Pedagogická komora a Učitelská platforma, podle kterých ředitelé kvůli nedostatku peněz některým učitelům snížili osobní příplatek, aby jim mohli zvednout tarifní složku platu.

Vláda v září schválila růst tarifů učitelů o 15 procent a nepedagogických pracovníků ve veřejné správě o deset procent od listopadu. Peníze na zbývající dva měsíce letošního roku by měly školy dostat z rozvojového programu ministerstva školství prostřednictvím krajů. Poprvé je budou moci použít v prosincové výplatě za předchozí měsíc.

Ministerstvo tvrdí, že ředitelé škol dostanou na navýšení ohodnocení dost peněz a není důvod k obavám, že by kvůli růstu tarifů museli brát peníze z nenárokové části platu. Podle Pedagogické komory ale některé kraje obdržely na zvýšení tarifů méně peněz, než měly.

Dobšík uvedl, že krajské úřady dostaly celkem o 25 milionů korun méně, protože ministerstvo financí poslalo peníze na navýšení podle loňských zářijových platů. Ministerstvo školství přitom růst vypočítalo podle letošního září. Podle Dobšíka to ale není velký problém. Například Moravskoslezský kraj dostane o dva miliony korun méně. „Když to (kraje) rozpočetly na školy, tak jsou to stokoruny na školu,“ vypočítal.

Dále řekl, že se ptal ve více než polovině krajů a žádný důvod ke snižování osobních příplatků či odměn nezjistil. Popřel, že by některý kraj naváděl ředitele, aby zaměstnancům snižovali osobní příplatek, jak to uvedla Pedagogická komora. Kraje podle něj naopak vyzvaly ředitele škol, aby tento týden do středy daly vědět, zda jim budou peníze stačit. „Pokud by musely snižovat odměny, tak se měly ozvat a řešily by to z rezervy,“ dodal.

Ani předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová nemá informace o potížích s vyplácením zvýšených platů a s osobními příplatky, jak to tvrdí Pedagogická komora. Podle ankety spolku, který má 1500 členů, se nezákonné snížení osobního příplatku týká pěti procent respondentů.

„Kdyby nějaký problém byl, tak by mi, myslím, kolegové dali vědět, určitě by se ozvali,“ řekla Schejbalová ČTK. Na pražské Gymnázium Nad Štolou, kde je ředitelkou, peníze zatím nedorazily, ale potíže neočekává. Peníze na navýšení platů v úterý schválila Rada hlavního města Praha a měly by stačit na růst tarifů i osobní příplatky, řekla.

Dobšík upozornil, že snížení osobního příplatku je protiprávní. Pokud by se to někde stalo, doporučil učitelům obrátit se na místní odborovou organizaci a zřizovatele, kteří by jim měli pomoct to napravit. „Nejzazší řešení je soud,“ dodal.

Video Debata o školství: Klaus mladší, Valachová a další se hádali kvůli odměňování učitelů. - Blesk TV
720p 360p

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa