Většina seniorů je zahořklá. „Důchod si může užít každý, pište si hezké věci,“ radí expert

1080p720p360p
Autor: David Budai - 
27. 11. 2017
06:10

Jen třetina českých seniorů si svůj důchod užívá naplno, mnohem více z nich podléhá znechucení a špatné náladě. Je o tom přesvědčen Zdeněk Svoboda z nadačního fondu Lepší senior, který jezdí po republice a důchodcům radí, jak stáří vnímat pozitivně. Jedním z nástrojů je podle něj třeba takzvaný lístek vděčnosti, na který si senioři píšou, co hezkého během dne zažili. „Všechno začíná od denního zvyku udržovat se aktivní,“ říká v rozhovoru ve studiu Blesk.

Část lidí, kteří přecházejí do důchodu, špatně snáší své vyřazení z aktivního života. Přestanou mít formální vztah se zaměstnavatelem a mají pocit, že už to není takové, jaké to bylo,“ říká Zdeněk Svoboda z organizace Lepší senior. Spolu s poklesem příjmů a zhoršením kvality života to pak mnohdy vede k tomu, že senioři začnou být negativní, znechucení a zahořklí.

Skutečně užívat si důchod plnými doušky podle něj zvládá jen něco málo přes třetinu seniorů. „Senior je termín a stáří je číslo. Ale jak se cítí, to je zásadní. Mnoho lidí má tento přístup a oni si vyšší věk užívají,“ myslí si Svoboda.

Pryč se špatnou náladou

On sám jezdí po republice a v rámci svých přednášek se snaží změnit seniorům pohled na život. „Když senior získá kladný přístup ke svému životu a svému okolí, jde mu všechno lépe a také je mu vnitřně lépe,“ říká. Podle něj lidé hodnotí svůj život podle aktuální nálady, a to bez ohledu na věk. „A když má člověk špatnou náladu, má pocit, že je všechno špatně.“

Radí proto starším lidem, aby si zapisovali hezké prožitky a věci, které se jim udály. Mohou to být i drobnosti – dobrá ranní káva, vyzvedávání vnuka ze školky i to, že zavolá známý. „Když se podívají zpátky do minulosti, tak aby neviděli špatné zážitky a co všechno se jim stalo hrozného, ale aby si naopak vzpomínali na to dobré. Tím přeorientují vnímání svého života od negativního k pozitivnímu, od pasivního k pozitivnímu,“ vysvětluje.

Vnímejte stáří i důchod pozitivně. Podívejte se, jak používat Lístek vděčnosti:

Video Lístek vděčnosti pomáhá zlepšit život v důchodu. Jak ho používat? - David Budai, Lukáš Červený
1080p 720p 360p

Hlavně zůstat aktivní

Pozitivní uvažování ale nestačí, je také důležité neopomínat zdraví. „Je potřeba dbát o své zdraví a aktivně ho udržovat. To je aktuálnější více ve městech. Na venkově jsou lidé nuceni okolnostmi chodit a pohybovat se,“ říká Svoboda. Nejhorší, co lze udělat, je zavřít se v bytě a čekat, až někdo přijde. „Velice často senior nevychází z domů, protože se cítí osamocen a nemá s kým se poradit,“ uvádí.

Každý by si měl uvědomit, že za svůj život a své aktivity je odpovědný on sám. „Část odpovědnosti je na nich. Zároveň je ale potřeba vnímat, že ta odpovědnost není ubíjející a naopak může pomoct. Nejrůznějších aktivit pro seniory je hodně,“ říká s tím, že jde o různá školení nebo třeba univerzity třetího věku. „Všechno to začíná od denního zvyku udržovat se aktivní,“ dodává Svoboda.

Aktuální data přednášek, které organizace Lepší senior pořádá - ZDE

VŠECHNY DÍLY SERIÁLU ČESKÝ DŮCHOD - ZDE

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa