Pro Nečasovou chce žalobce 3,5 roku vězení. Právník: Je nevinná a nic udělat nemohla

Autor: ČTK, Mii - 
14. 11. 2017
13:09

Jana Nečasová by měla být v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství zproštěna obžaloby. Myslí si to její právník Eduard Bruna. Důkazy svědčí v její prospěch, řekl v úterý novinářům. Státní zástupce však v pondělí pro Nečasovou znovu navrhl 3,5 roku vězení. Podobné tresty navrhuje i pro trojici obžalovaných zpravodajců. Jak pondělní, tak úterní jednání probíhalo kvůli utajovaným skutečnostem za zavřenými dveřmi.

Kromě Nečasové čelí obžalobě trojice zpravodajců – Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek. Podle státních zástupců Vojenské zpravodajství sledovalo na podzim 2012 na základě pokynu tehdejší šéfky premiérova kabinetu Nagyové a bez vědomí ministra obrany tehdejší ženu premiéra Petra Nečase Radku.

Kauza vedla v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády. Zpravodajci vinu odmítají. Tvrdí, že prováděli tzv. kontrasledování kvůli obavám z toho, že Nečasově rodině hrozí nebezpečí.

„Navrhl jsem zproštění obžaloby, a to z důvodu, že se moje klientka nedopustila žádné trestné činnosti a podle mého názoru – to je zvláštní případ – ani nemohla. Vzhledem k vývoji důkazního stavu jsem dospěl k závěru, že tam žádná trestná činnost z její strany není,“ řekl novinářům právník Nečasové Bruna.

„Já se domnívám, že poté, co se pečlivě znovu provedly některé důkazy, které byly dříve třeba jen konstatovány, tak se situace vyvinula v náš prospěch. Konkrétně jde například o výpovědi některých svědků, na které sázela obžaloba,“ upřesnil advokát. O jaké svědky šlo, nechtěl komentovat s ohledem na to, že někteří vypovídali v utajeném režimu. „Ti svědci, kteří vystupovali pod utajenou identitou, mluvili houfně a zcela zjevně v náš prospěch,“ dodal Bruna.

Rozvrácení obhajoby obžalovaných

Státní zástupce Rostislav Bajger v pondělí navrhl pro Nečasovou 3,5 roku vězení. Bývalý šéf Vojenského zpravodajství Kovanda by si podle něj měl odpykat nejpřísnější trest – tři roky a deset měsíců, jeho nástupci Páleníkovi navrhl Bajger stejně jako Nečasové 3,5 roku. Pro Pohůnka žádá tři roky a čtyři měsíce.

„Nadále trváme na tom, že je dostatek důkazů pro uznání viny obžalovaných. Navrhli jsme tedy uznání obžalovaných vinnými a uložení trestů v rozpětí od tří let a čtyř měsíců do tří let a deseti měsíců a tresty zákazy činnosti,“ řekl státní zástupce Rostislav Bajger v pondělí novinářům.

Upřesnil, že mezi nové důkazy řadí například výpověď ředitele Útvaru zvláštních činností Vladimíra Šibora, který podle něj „rozvrátil" obhajobu obžalovaných. Ti tvrdí, že nešlo o sledování, ale o obranu proti sledování. „Jednoznačně konstatoval, že se jednalo o sledování,“ řekl žalobce. Dále šlo podle Bajgera o výpovědi příslušníků Vojenského zpravodajství, kteří upřesnili své předchozí výpovědi.

Obvodní soud se kauzou zabývá počtvrté. Soudkyně Helena Králová nejprve Nečasové uložila podmíněný trest, odvolací soud však rozhodnutí zrušil. V květnu 2015 a poté v červnu 2016 Králová čtveřici osvobodila. Oba rozsudky zrušil odvolací senát, který kauzu soudkyni kvůli pochybám o její nestrannosti odebral a předal ji nynější soudkyni Pavle Hájkové. Kvůli rozhodování v této i v jiných kauzách čelí Králová kárné žalobě.

Video Nečasovi s právníkem Brunou u soudu - Marcel Mihalik, Lukáš Červený
720p 480p 360p 240p

Právník Sokol: Nejsou důkazy o vině

O tom, že by exšéf Vojenského zpravodajství Páleník vydal rozkaz ke sledování Nečasovy tehdejší manželky, neexistují přitom podle obhájce Tomáše Sokola žádné důkazy. V závěrečné řeči proto žádal, aby byl Páleník osvobozen. Zástupci zbývajících obžalovaných, zpravodajců Kovandy a Pohůnka, budou závěrečné návrhy přednášet odpoledne.

„Poukazoval jsem na to, že všichni svědci, kteří by o tom mohli něco vědět, protože jsou příslušníci Vojenského zpravodajství a měli tu činnost fakticky provádět, kategoricky tvrdí, že žádný takový rozkaz nedostali, a vysvětlují, že dostali rozkaz jiný, který souvisel s informací o bezpečnostní hrozbě v okolí tehdejšího premiéra, v okolí bydliště pana doktora Nečase,“ řekl advokát Sokol.

Pro Páleníka navrhl státní zástupce Rostislav Bajger v pondělí trest 3,5 roku vězení, stejně jako pro Nečasovou. Na to, že v expertním posudku, který Útvar zvláštních činností ke kauze zpracoval, je uvedeno, že o sledování šlo, reagoval Sokol tím, že lze o přijatelnosti důkazu mít pochybnosti. A to proto, že „jeden policejní útvar zpracovával pro druhý“.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
ellenic ( 17. listopadu 2017 19:23 )

Už jen to její chování je trestuhodné a pokud to Nečas nevidí, tak je to jeho problém. Ostatně, Boží mlýny pracují dobře, takže dostal, co mu patří. Janulku Nagyovou . Jak mu v těch telefonátech nadávala, to si normální chlap líbit nenechá, ale Nečas to neřeší, je vidět, jak zestárnul a sešel , v podstatě chudák. Viděla jsem je jednou v Karlových Varech, on pár metrů před ní, to byla tedy dvojka .

1912 ( 15. listopadu 2017 06:50 )

tu ču..bku zavřít a hned !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!at si užije luxusu

janasorry ( 14. listopadu 2017 18:38 )

Zdravim jeste jednou...Samo,takze zkracene..spinva ruka spinavou ruku myje

Samo ( 14. listopadu 2017 18:27 )

Kdyby dělali právo v Plzni, pak by prohráli každý soudní spor. Ale je to úplně opačně, právník příslušníků vojenské rozvědky Judr. Sokol vyhrává drtivou většinu soudních sporů stejně tak jako Jud. Brůna a jeho kancelář. A v tomto sporu je důkazní materiál na velmi slabé úrovni, protože to vyšetřoval Šlachta a dozoroval Ištván, přestože nejsou k tomu zákonem zmocněni a Bajgar se chová podobně jako Ištván.

tomik007 ( 14. listopadu 2017 18:26 )

KOBYLA toho ma tak na 10 let vezeni v pracovnim rezimu (nejlepe v lomu)

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa