Soud nahání Dalíka. Kvůli kauze pandurů dostal výzvu, aby nastoupil do vězení

Autor: ČTK,Mii - 
16. 10. 2017
12:04

Lobbista Marek Dalík, odsouzený za podvod při jednáních o nákupu obrněných aut Pandur pro českou armádu, obdržel v pátek výzvu k nástupu pětiletému trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Přesný termín nástupu sdělí, až si Dalík dopis vyzvedne. Vedle výkonu trestu ve vězení musí lobbista zaplatit peněžitý trest čtyři miliony korun, jinak se mu pobyt prodlouží o dva roky.

Marek Dalík, který patřil mezi nejbližší spolupracovníky expremiéra Mirka Topolánka (ODS), si podle trestního spisu řekl v listopadu 2007 na neformální schůzce v pražské restauraci o peníze za to, že ČR bude pokračovat v nákupu pandurů. Po zástupci firmy Steyr, která obrněné vozy dodávala, podle obžaloby požadoval půl miliardy korun.

Podle soudu předstíral, že má vliv na zakázku a také blízký vztah k představitelům české vlády, takže může ovlivnit jejich rozhodování. Proti rozsudku může podat stížnost k Nejvyššímu soudu, nástup do vězení se mu ale tak neoddálí.

Vrchní soud v Praze poslal Dalíka do vězení za to, že podváděl, když se ze zbrojařů pokusil vylákat peníze a uvedl je v omyl tím, že předstíral svůj vliv na členy vlády. Změnil tak původní právní kvalifikaci, podle které byl potrestán za to, že na schůzku šel pro úplatek určený pro někoho z vlády. Soud to označil za hypotézu, kterou nepodporují žádné důkazy.

Dalíkovi v červenci nepomohla ani změna výpovědi, ve které poprvé připustil, že se na inkriminované schůzce se zbrojaři o penězích jednalo. Podle Dalíka částku zmínil slovenský lobbista Miroslav Výboh, jehož firma měla v kontraktu nahradit společnost zbrojaře Pavla Musely. Dalík si pak sliboval provize z toho, že bude v novém kontraktu pro Výboha zajišťovat PR služby.

Video Takhle utekl Marek Dalík před novináři na Vrchním soudě v Praze. Soudce mu zpřísnil trest o rok. Za podvod v kauze pandurů si tak má odsedět 5 let. - Blesk / Zuzana Štíchová
720p 360p

Vrchní soud se v červenci případem zabýval podruhé. Původně uložil Dalíkovi čtyři roky vězení. Nejvyšší soud ale lobbistu po sedmi měsících z vězení propustil a nařídil, aby se podřízený soud znovu zabýval právním hodnocením případu.

Doporučujeme
honza54 ( 16. října 2017 16:15 )

 kdo nahání lumpa Janouška se nikde nepíše. dobytek si užívá na jachtě a brázdí silnice svým silným vozem.

rego ( 16. října 2017 15:16 )

No ty jsi ale ironicko-poetická kravička = kolaborant Julek Fučík by se nad tebou zaradoval ...

Hela1 ( 16. října 2017 15:07 )

Nakradl, ale někdo jiný nakradl víc a ten nebude potrestán. Všichni mafie.

sores ( 16. října 2017 14:45 )

Však dlouho sedět nebude nebojte i on se vykoupí má na to. Potřebují než občanům zavřít h.u.bu a ostatní udělá čas a prachy!!!

jen-pro-mne ( 16. října 2017 13:32 )

zloděj Drbalík byl pouze nastrčenou figurkou tradičně zlodějské mafie ODĚS a zločince Mirokraďa Kopulánka kdo volí postkomunistickou tradičně zlodějskou pučistickou mafii ODĚS je absolutní totální hňup

Zobrazit celou diskusi
Další videa