Vzdělaní migranti „zalepili“ díry na pracovním trhu. Pomohli i Česku

Autor: base, ČTK - 
12. 10. 2017
19:22

Vzdělaní migranti pomáhají snižovat nedostatek pracovních sil po celém světě včetně Česka. Ve srovnání s loňským rokem tlak na globální trh práce mírně poklesl. Po světě je v pohybu více migrantů než kdy dříve, současně stoupá úroveň jejich vzdělání, vyplývá ze studie Global Skills Index, v níž personálně poradenská společnost Hays srovnává vývoj pracovních trhů ve 33 zemích světa.

Oživené globální hospodářství těží podle studie z uvolnění tlaku na pracovní trhy, které loni nastalo v důsledku rostoucího počtu vzdělaných migrantů a přísunu kvalifikovaných pracovních sil do řady zemí. Příchod migrantů v mnoha zemích působí jako protiváha stárnoucí domácí populace. Přesto nedostatek vhodných pracovních sil trvá a mnoho firem tak má nadále potíže s nacházením potřebných odborníků pro specializovaná pracovní zařazení a sektory, uvádí studie.

„K oslovování uchazečů ze zahraničí přistupují častěji i české firmy. Je to pro ně jediné řešení, jak nenechat svá pracovní místa neobsazená, když se nedaří najít uchazeče z lokálních zdrojů. Jde především o pozice v IT či v centrech sdílených služeb. Zdlouhavý proces získání pracovního povolení či nostrifikaci vzdělání jim ale jejich snahy značně komplikuje,“ uvedl ředitel Hays v ČR Ladislav Kučera.

Aktivní podporou kvalifikované migrace a posílením její účasti na pracovním trhu je podle zprávy možné zmírnit negativní dopad očekávaného úbytku 50 milionů pracovníků v produktivním věku v Evropě v horizontu deseti let.

Situaci pomáhají nové technologie

Letos se počet osob v produktivním věku ve všech zemích zahrnutých do indexu s výjimkou Indie sníží v důsledku celkového stárnutí populace téměř o milion. Nicméně množství dostupných zaměstnanců se zvýší o 1,1 milionu, v důsledku rostoucí zaměstnanosti ve sledovaných zemích a stoupajícího počtu migrantů, kteří jsou vzdělanější než dříve.

Podle údajů OSN žije 244 milionů osob, tedy 3,3 procenta světové populace, mimo svou rodnou zemi. Data využívaná k tvorbě indexu rovněž ukazují, že v EU loni dosáhl podíl vysokoškolských absolventů v celkovém počtu osob narozených v jiné zemi 29 procent, což ve srovnání s rokem 2011 znamená nárůst o tři procentní body.

Rozšiřující se možnosti internetového připojení a nové technologie vedou ve světě k růstu počtu pracovníků využívajících pružný způsob práce. Za poslední desetiletí se v USA množství práce vykonávané nezávisle, na smlouvu, prostřednictvím dočasného zaměstnání či jednotlivých výkonů zvýšilo o pět procentních bodů a týká se 15 procent všech pracujících. V Evropě rostl za pět let objem nezávisle vykonávané pracovní činnosti čtyřikrát rychleji než celková zaměstnanost.

„V západních zemích pozorujeme velký nárůst flexibilních pracovních úvazků. Firmy tak lépe reagují na požadavky uchazečů a v náborech jsou úspěšnější. Zde má ČR stále velký prostor ke zlepšení,“ upozornil Kučera.

Video Drsný střet policie a uprchlíků v Římě: Létalo kamení, policie nasadila vodní děla. - Reuters
720p 360p

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
zadnice ( 14. října 2017 11:08 )

Nekecejte a jaký je poměr tzv. vzdělaných a nevzdělaných? Kolik jich chce a kolik absolutně nechce pracovat???

djaba ( 12. října 2017 21:01 )

Tak a teď tu o Smolíčkovi .

majojo ( 12. října 2017 20:41 )

Všech deset? ak to jsme na tom fajn.

Derinek_V ( 12. října 2017 20:20 )

 Vzhledem ke smlouvě EUROMED členských zemí EU potažmo EHS se tajně plánuje invaze cca 56.mil. tzv. imigrantů, kteří se zde mají usídlit a prznit eurorasu. Počítá se se vznikem tzv. světlehnědé rasy s IQ max. 90. Mají zde vzniknout tzv. Spojené státy evropské, dle Kalagriho plánu.

barracuda.sro ( 12. října 2017 20:18 )

Mediální masáž neziskových organizací jede na 110% !!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa