Zemřel bývalý disident Milan Otáhal. „Jeho texty kompromitovaly půl Prahy,“ říká Pithart

Autor: ČTK, var - 
11. 10. 2017
19:05

Ve věku 89 let zemřel historik a bývalý disident Milan Otáhal. Informaci ve středu potvrdilo ministerstvo kultury. Ve svém díle se Otáhal zabýval především tématem normalizace. Spolu s historikem Vilémem Prečanem sestavil publikaci Sedm pražských dnů, takzvanou Černou knihu, což je dokumentace o nenásilném odporu proti sovětské vojenské intervenci ze srpna 1968. Kvůli tomu byli oba autoři trestně stíháni komunistickou prokuraturou.

„Oba historici dělali přesně to, co mají historici dělat, když dějiny doženou přítomnost: třeba se jim věnovat ze všech sil, a ne utéci před nimi do archivů, i když na odstup není čas ani místo,“ napsal ve středečním nekrologu Lidových novin bývalý politik Petr Pithart, který s Otáhalem od roku 1975 pravidelně spolupracoval. Podle něj možná oba autory uchránila od trestu i zbytková solidarita mnoha lidí a institucí: „Texty v knize kompromitovaly půlku Prahy,“ podotkl Pithart. 

Otáhal se narodil 9. června 1928. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Pracoval mimo jiné jako vědecký pracovník Historického ústavu ČSAV a řídil oddělení novodobých československých dějin. Mezi jeho díla patří například „Sto studentských revolucí“, „Podíl tvůrčí inteligence na pádu komunismu“, „Ferdinand Peroutka, muž přítomnosti“ nebo „Deset pražských dnů. 17.–27. listopad 1989“.

V 60. letech se jako člen KSČ podílel na reformním procesu, později byl ze strany vyloučen. Jako jeden z prvních podepsal Chartu 77. „Zdaleka však nesdílel všechna havlovská témata, havlovské akcenty. Více než disidenti ho zajímali lidé, kteří Chartě neporozuměli anebo je míjela. Sám pohrdal převažujícím tehdy konformismem, byl ale k některým disidentským postojům a aktivitám kritický,“ uvedl Pithart.

Video Socioložka Šiklová o Chartě a dnešku: Už není totalita, ale nemáme perspektivu. - Jaroslav Šimáček, Petr Soukup
1080p 720p 480p 360p 240p

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa