V noci se změní čas: V neděli si o hodinu přispíme, tma ale padne už před pátou odpoledne

Autor: jer - 
28. 10. 2017
08:49

Už tento dnes v noci - ze soboty na neděli 28. října skončí letní čas. Změní se na čas standardní, kterému se často chybně říká „zimní“. V neděli ráno si tak můžeme o hodinu přispat, ve 3:00 se ručičky hodinek posunou na 2:00.

Lidé mnohdy chybně zimní čas považují za protiklad k času letnímu. Ve skutečnosti se ale poslední neděli v říjnu přechází na čas standardní (středoevropský čas – SEČ), též astronomický.

Důvodem existence letního času (středoevropský letní čas – SELČ) byla původně úspora elektrické energie. K prvnímu zavedení SELČ došlo v roce 1916 během první světové války. Vlády chtěly v letním období zapínat pouliční osvětlení později. Noci jsou totiž v létě kratší a lidé byli aktivnější ve večerních hodinách než v ranních. Bylo tedy potřeba „přesunout večer“ na dobu, ve které ještě svítí slunce. Dnes už jsou ale podle kritiků střídání času úspory energie minimální.

Mezi prvními na SELČ přecházely Německo a Rakousko-Uhersko, tedy i české země. Postupně se přidala i řada dalších zemí. Dnes se čas pravidelně mění na letní ve většině evropských a severoamerických států.

Zimní čas byl jen jednou

Skutečný zimní čas byl u nás v historii zaveden pouze jednou. Stalo se tak 1. prosince 1946 a skončil 23. února 1947. Stejně jako letní, i zimní čas od standardního dělila jedna hodina, čas se ale posouval opačným směrem. Rozdíl mezi letním a zimním časem tak byly dvě hodiny.

Čas se v roce 1946 z letního na zimní neměnil v jeden den. Nejdříve se klasicky poslední neděli v říjnu čas změnil z letního na standardní, poté se v prosinci posunul na zimní.

Také argumentem pro existenci zimního času byla energetika. Elektrárny nedokázaly v ranních (7.–8. hodina) a večerních (16.–20. hodina) špičkách vyrábět dostatek elektřiny. Bylo tedy potřeba „posunout den“ tak, aby v tento čas bylo denní světlo. Noc trvá v zimních měsících přibližně osm hodin.

Příslušný zákon, jehož součástí je i zimní čas, nikdy nebyl zrušen a v České republice a na Slovensku existuje i dnes. Není ale zaveden, v naší zemi se tak střídají pouze SEČ a SELČ.

VIDEO: Na letní čas jsme v roce 2017 přecházeli 26. března

Video Změna času 2017: Přesuneme ručičky o hodinu dopředu. - Markéta Volfová

Vše o změně času v roce 2018 čtěte na Blesk.cz ZDE

Čtěte více na Blesk.cz:

SPECIÁL PREZIDENTSKÉ VOLBY 2018

JAK VOLIT S VOLIČSKÝM PRŮKAZEM

MINIMÁLNÍ MZDA 2018 PODLE PROFESÍ

JARNÍ PRÁZDNINY 2018 - TERMÍNY

STÁTNÍ SVÁTKY 2018 - KDY BUDOU

Doporučujeme
bullshit ( 28. října 2017 12:02 )

Nevím co řešíte, horoskopy se neřídí nějakým úředním nařízením, navíc nesmyslným. Vše se vztahuje k opravdovému času, tomu astronomickému, který je v dané oblasti ( tedy i toho narození ). Pokud se otvírají poklady o půlnoci někdy v létě tak tam musíte holt jít o hodinu déle, tedy až v jednu v noci.

bursik ( 27. října 2017 20:10 )

Presne a vystizne sheila16

bursik ( 27. října 2017 20:04 )

Na systemu letni zimni cas je videt ze kdyz se zavede naprosta pitomost je tezke ji zrusit Pomoc a rychlost u zavaznych otazek= migrace nemuzeme vubec ocekavat od neschopnych tajtrliku kteri lesti zidle za velike penize a vyrabi dalsi a dalsi problemy !dlouhe diskuze a skutek nikde jiz leta se vi ze to je hloupost ,hruza!Kdyby takhle hasici hasili tak zhori vsechno to ale je banda EU hruza

dr.x.crement ( 27. října 2017 17:08 )

Tož - banda přitroublíků vymýšlí nesmysly změnou času.Čas je jen jeden:nedělejte přitroublíci zmatky.

sores ( 27. října 2017 13:45 )

Kdo za to může??? Co je to za debilní dotaz! No lidi kdo jiný!Všechno špatné i dobré je jenom v lidech v kom asi tak jiném, lidskou blbost nikdo nepřekoná!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud