Učebnice pro čtvrťáky propagovala trávení ptáků. Na základkách dostala stopku

Autor: Zuzana Zelenková - 
20. 9. 2017
06:20

Česká společnost ornitologická (ČSO) již dlouhá léta bojuje za ochranu ptáků. Jaké tak bylo rozhořčení odborníků, když zjistili, že v učebnici pro základní školy bylo propagované trávení opeřenců. Podle ornitologů je to vážné pochybení. Dětem prý autor vštěpuje pocit, že trávení patří mezi běžné metody, jak se zbavit zvířat, která jsou v očích některých lidí označená za škůdce. Ministerstvo školství v tomto případě postupovalo rychle. Letos se z knížky „Rozmanitost přírody pro 4. ročník, 1. díl“ už čtvrťáci učit nebudou.

Ornitologové na prohřešek přišli letos na jaře. Oznámila jej jedna ze členek ČSO, která kontroverzní větu objevila v učebnici své ratolesti. V knížce doslova stálo toto: „Zvlášť škodlivé jsou vrány šedivky, a proto mohou myslivci v boji proti nim používat otrávená vejce.“

ČSO tak sepsala dopis pro ministerstvo, ve kterém poukázala na problematický text.

„Upozornili jsme, že se na jedné straně vynakládají velké prostředky, nyní i státní, na vymáhání platné legislativy. Na druhou stranu existuje takhle problematický text v učebnici, který vlastně ospravedlňuje nezákonné jednání a že toto považujeme za nepřijatelné,“ uvedl pro Blesk.cz prezident ČSO Zdeněk Vermouzek.

Knihu stoplo ministerstvo

Podle Vermouzka ministerstvo jednalo v řádu týdnů. A tak už od letošního září nemá učebnice potřebnou doložku k tomu, aby se z ní děti mohly učit. „Byť na začátku byla nějaká chyba v systému, že tato učebnice vůbec dostala doložku, tak ta reakce současná ministerstva školství byla naprosto profesionální, správná a rychlá,“ pochválil ornitolog.Kniha dostala od ministerstva školství schvalovací doložku v březnu 2014, letos pro změnu obdržela stopku. „Důvodem je nesprávný text týkající se otrávených návnad, který je v rozporu s platnou legislativou České republiky. Jedná se o text na s. 41 této učebnice. MŠMT doporučuje pedagogickým pracovníkům, kteří používají ještě tuto učebnici, aby závadný text nepoužívali k výuce a žáky o jeho závadnosti informovali,“ uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Vrána šedivka je krkavcovitý pták, kterého známe pod běžným označením vrána. Vyskytuje se hlavně ve volné krajině. Podle ornitologů je v dnešní době zastaralý pohled, který dělí zvířata na užitečná a škodlivá. Pokládání otrávených nástrah je navíc trestný čin, za který hrozí až osm let vězení a v případě obecného ohrožení (extrémně silný nervový jed karbofuran je smrtelně nebezpečný i lidem) si travič může ve vězení pobýt ještě déle.

Myslivec kroutí hlavou

I rodičům žáků připadá věta minimálně kontroverzní. „Nevím, co si o tom myslet a je to přinejmenším zvláštní. Ovšem v této zvrácené době se tomu nějak extra nedivím. Chudáci zvířata,“ uvedla pro Blesk.cz Soňa K.

Dominika S. o větě neví: „Dcera tuto učebnici ve škole měla, vůbec nevím, že by zde něco takového stálo, je dost možné, že učitelka větě nevěnovala větší význam.“

Josef R. podobnou větu v učebnici neschvaluje: „Nechtěl bych, aby se moje dítě učilo o tom, že je nějaká zvířata potřeba zabíjet jedy. Určitě jsou jiné způsoby hlídaní populace.“Kontroverzní citace udivila i ostříleného myslivce. Podobný způsob lovu se dávno nepoužívá a zakazuje ho i zákon. „V myslivosti se nepoužívají otrávené nástrahy. Patří to mezi zakázané způsoby lovu a to už velmi dlouho, stejně jako pasti nebo železa,“ podivil se myslivec Bohumil Straka.

Podle myslivce může tahle problematická věta vrhat špatné světlo na celý myslivecký cech. „Z dnešního hlediska by to myslivcům vůbec neprospívalo. Překvapuje mě, že to v nějaké moderní učebnici bylo,“ dodal Straka.

Doporučujeme
naidka ( 20. září 2017 09:39 )

V Itálii dali do učebnic matematiky počítání uprchlíků.

ninga ( 20. září 2017 09:23 )

Jsetli jsi to kr et é ne ještě nepochopil, tak tyhle věci byly běžné za totáče, a v hlavách "myslivců" přetrvávají dodnes. Takže se nedivím, že občas něco takového vyplave na povrch. Myslivci v Česku jsou komoušská chátra.

carmin ( 20. září 2017 09:16 )

tak to je komedie vadí jim informace o trávení ptáků ,ale nevadí jim ,že čt prolhaná česká televize každý den vyvolává nenávist vůči skupinám obyvatel , vůči rusku, kldr, komunistům, kubě, iránu ,číně a každému koho fašistické zlo usa potřebuje očernit každý den česká televize lidem lže, lže dětem a učí děti v dětských pořadech líbat pr*del fašistickému zlu okupantů NATO a podporovat okupační vojenské základny usa v čr ..pořad Tykadlo Mertová , v dětských pořadech učí děti ,že nechat se přepadat aznásilnovat islámskými teroristy a nechat je tu páchat teroristické útoky nevadí , že je mají vítat s otevřenou náručí protože u nich je válka ,oni jsou uprchlíci amy jim musíme pomáhat samozřejmě dětem zatajili ,že ty stovky válek vyvolali kapitalisti = demokrati oni sami fašistické zlo usa a nato, že t islámský terorismus založila fašistická vláda USA ,která okupuje ce vojensky celou evropu učitelé katolíci ,i havlofašisti vymývají dětěm mozky a vytvářejí z nich hitlerjugend zrůdy které jsou naočkovány nenávistí vůči rusku, levici, kuvě komunistům, neziskovky CIA posílají výuková cd s vymýváním mozků, a posílají zapšklé zloděje a vrahy ,teroristy kteří škodili lidem před rokem 1989 vymývat dětem mozky zločinecká organizace CIA ,terorista v tísni si potřeboval vyzkoušet úspěšnost vymývání mozků , studentskými volbami ,a přestože 75% lidí živoří od výplaty k výplatě jako žebráci 97% dětí chudiny volí kapitalistické vyvrhele kteří vykořistují, okrádají, šikanují, tyranizují jejich vlastní rodiče v zaměstnání člověk by řekl,že jde o děti hluboce pod hranicí debility ,ale ve skutečnosti jde o cílené vymývání mozků propagandou CIA ,USA od puče zla 1989, tak vychovali generace hitlerjugend idiotů naočkovaných nenávistí vůči své vlastní třídě ,jednají proti svým zájmům, doslova kouří ptáky otrokářům

zelvik22 ( 20. září 2017 07:50 )

To se pak nedivím, že si o myslivcích každý myslí že jsou to vrazi, když se to učí už i malé děti. Tuhle jsem zase viděla nějakou Kriminálku Anděl či co to bylo a tam vyšetřovatelé tvrdili, že oběť zabili nějakým jedem - kde to vrah mohl sehnat? "Je možné že u myslivců, v tomhle cechu se to dá sehnat". To byl opět blábol dne. V myslivosti se pohybuji tak 10 let a neznám nikoho kdo by měl u sebe jed a trávil zvěř. Asi scénárista ve 4. třídě byl výjimečný šprt. Je to smutné co nám někteří pseudospisovatelé podstrkují a jak lidi svými bláboly vychovávají.

mrdounberlusconi ( 20. září 2017 07:35 )

c es i jsou zkratka s e b ra n ka

Zobrazit celou diskusi
Další videa