Zákaz hidžábu v české škole byl v pořádku, potvrdil soudce. Mladá Somálka spor prohrála

1080p720p360p
Autor: ČTK, simao, vei - 
19. 9. 2017
10:48

Soud dnes zamítl odvolání somálské dívky, která se žalobou domáhala po střední zdravotnické škole omluvy a 60 tisíc korun za údajný zákaz nošení muslimského šátku hidžábu. Rozhodnutí je pravomocné. Podle odvolacího senátu je v sekulárním Česku nutno chránit právo být bez vyznání stejně jako právo náboženství vyznávat. Rozhodnutí si přišly vyslechnout desítky odpůrců islámu.

Hidžáb je šátek, kterým si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. „Podle názoru odvolacího soudu na užívání šátku jako projevu náboženského přesvědčení navenek bez jakéhokoliv omezení na půdě veřejné školy, která musí zůstat neutrálním prostředím, žalobkyně právo nemá,“ konstatoval soudce pražského městského soudu Jan Klášterka.

Video Odvolací soud potvrdil zákaz hidžábu na české škole - Jakub Veinlich
720p 360p

„Proti právu žalobkyně projevovat své náboženství navenek stojí právo být svobodně bez vyznání, náboženské symboly nemít a také je v ničem nevidět,“ pokračoval.

Soudce dodal, že nepovolení výjimky ze školního řádu i z obecných zvyklostí v ČR není diskriminací na základě náboženského vyznání. „Opakem diskriminace je stejný přístup ke všem. Žalobkyně se tak vlastně domáhá ochrany své pozitivní diskriminace, tedy výsady nosit pokrývku hlavy tam, kde ostatní žáci tuto výsadu nemají,“ podotkl.

Soudce Klášterka upozornil i na to, že povinná tolerance náboženských symbolů v Česku nemá zákonný podklad. Právní úprava nošení muslimského šátku podle něj prozatím nebyla nutná vzhledem k malému počtu muslimů usazených v ČR. Poznamenal, že Francie na tom byla před 30 lety obdobně, ale poté se případy z jednotek znásobily do tisíců, což vyvolalo zákonodárnou iniciativu.

Matematiku by mohl narušit otčenáš

„Neexistuje také právo projevovat své náboženství kdykoliv a kdekoliv.Při logice užité žalobkyní by mohlo například hodinu matematiky narušit odříkávání otčenáše," dodal soudce. 

Somálka dnes k soudu nedorazila. K soudu zato přišla řada odpůrců islámu a migrantů, kteří zcela zaplnili chodbu před jednací síní. Na vítězství školy, které soudce netradičně vyhlašoval s otevřenými dveřmi do místnosti, aby ho slyšeli všichni zájemci, reagovali dlouhotrvajícím potleskem a zpěvem státní hymny.

Právní zástupkyně dívky Radka Korbelová Dohnalová řekla novinářům, že zváží další právní kroky. V úvahu tak připadá dovolání cizinky k Nejvyššímu soudu. „Jsem ráda, že se soud nevyhnul té zásadní otázce, ale jeho závěr rozhodně nesdílím,“ uvedla právnička v narážce na to, že obvodní soud původně problematiku nošení hidžábu vůbec nezkoumal a rozhodnutí založil formálně na tom, že Somálka se vůbec nestala studentkou školy.

Video Zahalování muslimek v Česku podle arabisty: Nemusí mít hidžáb, stačil by kroj z Kyjova. - Zuzana Štíchová, Jan Jedlička
1080p 720p 480p 360p 240p

Ayan Jamaal Ahmednuurová tvrdila, že pražskou Střední zdravotnickou školu opustila poté, co ji ředitelka při zahájení školního roku v září 2013 vyzvala, aby si sundala hidžáb i na teoretickou výuku. Původně prý přitom byly domluvené na tom, že šátek bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi. Ředitelka údajně nepřistoupila ani na alternativu, že by dívka měla při vyučování zahalený pouze krk. Mladé ženy se poté zastala veřejná ochránkyně práv.

Řád školy nošení pokrývek hlavy zakazuje. Ústav trvá na tom, že každá škola má právo stanovit pravidla odívání i omezit náboženskou svobodu, a to mimo jiné proto, že zajišťuje bezpečnost žáků a také zachování sekulárního školství. Tvrzení o nepřímé diskriminaci v přístupu ke vzdělání instituce odmítla. Bránila se mimo jiné tím, že cizinka vůbec nesplnila předpoklady pro to, aby se mohla stát její studentkou - nepředložila prý totiž doklad o povolení k pobytu.

Somálka se dostala do Česka jen na čestné slovo

Podle informací, které získal Deník od nejmenovaného azylového úředníka, se Somálka, která žalovala zdravotnickou školu dostala do země bez dokladů. Žádost o azyl podala v roce 2010. Ze Somálska tehdy prchala protože byla sexuálně zneužívána, údajně jí měla hrozit i smrt.

„Do Prahy tehdy přicestovala z Moskvy a to bez jediného dokladu,“ řekl Deníku úředník. „Úřad vycházel pouze z čestného prohlášení žadatelky,“ vysvětlil úředník, jak mohla i bez průkazu totožnosti získat azyl.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
Gudrun ( 24. září 2017 11:51 )

Jestli ti němečtí vědci neměli pravdu, když říkali, že Češi, minimálně jejich část je méněcenná, není schopna si vládnout a dodržovat pravidla a zákony. Možná to pochopíte možná ne, ale Česko je země náboženské svobody, takže si každý - křesťan, muslim, žid může nosit, co chce. A když to necháet, nikdo vám nebrání opustit EU, Evropu a vrátit se do Čečenie.

Gudrun ( 24. září 2017 11:42 )

Vy ale v Evropě nejste dooppravdy doma. Až se Evropané včetně muslimských Evropanů naštvou a budou mít dost vašeho buranství, neustálých zlodějen, a smradu, tak vás pošlou na Ukrajinu nebo do Čečenie, kam doopravdy patříte. Mimohodem víte, kdo objevil Čechy a sepsal o nich první cestopis, ze které se svět dozvěděl o jejich existenci, byl to muslim a Evropan.

oxygene.p ( 19. září 2017 20:34 )

Myslím , že ta holka v tom byla asi nevině.. Je možné , že tenhle proces vyhrotila bába šabatka ruku v ruce s nějakou neziskovkou. Každopádně rozsudek je skvělý. Je potřeba Šabatce ukázat její místo v koutě a hlavně , že ona je tady pro občany ČR , tak by se podle toho měla chovat. A vzkaz pro muslimy? My jsme tady doma , je to naše země , bud budete respektovat naše zákony a naše tradice , nebo vypadněte. My jsme Vás sem nezvali , Vy jste se sem vetřeli , zatím Vás trpíme , ale taky nemusíme.

skp705 ( 19. září 2017 20:16 )

Nechapu proc se jim protivi respektovat zakony zeme ve ktere ziji. Kdyz se ji to nelibi, muze se vratit do sve rodne zeme a studovat zdravotni skolu tam.

zednik ( 19. září 2017 19:27 )

Správné soudní rozhodnutí. A takhle by se mělo postupovat všude.Ten příměr s matematikoua otčenášem není úplně bez věci.Dotaženo do konce, jsou v práci nepoužitelní, 5x denně modlitby. No, vlastně oni tyhle typy taky nepředpokládají že by někdy opravdu pro tuhle společnost pracovali, předpokládají jen čerpat výhody a diskriminovat starousedlíky

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa