V Česku řádí „sériový vrah“ vzácných dravců, zabil jich až 30. Z pole si udělal střelnici

Autor: Zuzana Zelenková - 
7. 9. 2017
05:01

Až 30 zastřelených vzácných dravců objevili minulý týden ornitologové na Olomoucku. K osmnácti mrtvým a třem postřeleným ptákům se přidalo minimálně deset dalších, na které upozornili místní obyvatelé. Střelec si pro svůj výpad vybral dobu, kdy se ptáci stahují na zoraná pole, která jsou plná potravy. Za čin hrozí podle přerovské policie až tři roky vězení.

„Jde o 18 mrtvých ptáků a k tomu o tři postřelené. Místní ale tvrdí, že mrtvé ptáky nacházeli už dříve. Odhadujeme, že jich celkem mohlo být ke třiceti,“ vypověděl pro Blesk.cz ředitel České společnosti ornitologické (ČSO) Zdeněk Vermouzek. Od začátku roku tak zemřelo rukou člověka už 59 vzácných dravců.

Video Poštolka pózuje před dálniční kamerou. Ptačí selfie baví dispečery. - Highways England
1080p 720p 480p 360p 240p

Zprávu potvrdila i přerovská policie, která se incidentem zabývá. „My jsme to šetřili jako přestupek, na základě dalších okolností to bylo překvalifikováno na trestný čin Neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a rostoucími rostlinami. Pokud bude pachatel odhalen, tak mu hrozí až tři roky odnětí svobody. Je to ojedinělý případ, nevím, že bychom se s něčím podobným za posledních několik let setkali,“ popsala pro Blesk.cz přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Letos zemřelo dvakrát tolik dravců než loni

Ornitologové se o nálezu dozvěděli minulý týden v pondělí. O dva dny později na místo přijela Klára Hlubocká se speciálně cvičeným psem na vyhledávání mrtvých dravců. Ti jsou ve službách ČSO už od začátku roku, protože přibývalo otrávených opeřenců. Podle Vermouzka k vraždění na Olomoucku muselo docházet po celý srpen.

„Ve středu jsem přijela na místo nálezů s pátracím psem Samem a našla jsem dalších sedm mrtvých motáků. A jsem si jistá, že jsme nenašli zdaleka všechny oběti,“ konstatovala Klára Hlubocká.

Počty mrtvých ptáků jsou doslova katastrofální. Už loňský rok byl co do počtu mrtvých dravců nadprůměrný. Ovšem letos, a to ještě není konec roku, je jejich počet oproti loňsku dvojnásobný. „V této chvíli je to 59 jednotlivých ptáků, u kterých víme, že nějakým způsobem byli pronásledováni. To je už teď dvojnásobek oproti loňsku. Loni byl ten úbytek vzhledem k předcházejícímu roku nadprůměrný a letos je to ještě dvojnásobné,“ popsal Vermouzek.

Je na pachatele policie krátká?

Podle ornitologa budou mít tyto ztráty zásadní vliv na populaci. „Často jsou to velmi ohrožené druhy, někdy u nás hnízdí jen několik desítek párů. Zároveň jsou to ptáci dlouhověcí, mají třeba jen jedno mládě každý rok, orli mořští ani nemají mládě každý rok, navíc ti ptáci několik let dospívají. Rozhodně to má vliv na populaci,“ uvedl ornitolog.

A kteří ptáci na Olomoucku zemřeli rukou střelce? Byli to motáci pochopové a motáci lužní, podle ČSO mohlo jít i o další dravce, některé zbytky byly ovšem tak rozložené, že se druh už nedal určit.  

Ptáci chtěli lovit na polích, které jsou v těchto dnech plné potravy. Byli tak snadným cílem. „Pokud by lidé nechali ptáky v klidu lovit, nemuseli by pak hlodavce trávit jedy – dravci by se o ně postarali,“ okomentoval předseda Středomoravské pobočky ČSO Josef Chytil.

Podle ČSO pachatelům může nahrávat i to, že se podobné případy špatně vyšetřují. Alespoň v České republice se ještě nikdy nepovedlo odhalit například traviče dravců. Lidé by podle Vermouzka měli mít oči dokořán. Pokud při procházce v přírodě uvidí něco podezřelého, tak by to měli hlásit buď ornitologům, nebo policii.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
moiaza ( 7. září 2017 10:21 )

Také jsem slyšel, že zásadně nezabíjí ty, kteří mají modrou barvu. Že by snad člen ODS?

hejpockej ( 7. září 2017 06:40 )

smejde, vim ze to ctes... ted si vysmatej, ale pamatuj si, ze si te najdu...i kdyby me to melo stat miliony... i kdybych mel za to v base zcernat...jsi cilem meho zivota....znicim te ale nejdriv ti zpusobim bolest jinak, na nekom na kom ti zalezi... poznas... uz se moc tesim... Buh me za to pozehna... budes litovat ze ses narodil, na to se spolehni...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa