Písničkář Nohavica dostane od Zemana státní vyznamenání. Metál obdrží 28. října

Autor: ČTK, var - 
6. 9. 2017
17:30

28. října vyznamená Miloš Zeman mimo jiné i ostravského zpěváka a písničkáře Jaromíra Nohavicu. Prezident to sdělil během mítinku s občany v Českém Těšíně. Uvedl to web iDnes.cz.

Zeman už v březnu naznačil, že by slavnému písničkáři vyznamenání udělil. Na náměstí ve Šternberku tehdy prohlásil, že je mu zpěvák sympatický a že se s ním možná potká 28. října.

Své rozhodnutí Zeman oznámil v Moravskoslezském kraji, se kterým je Nohavica spjatý. V Českém Těšíně, kde Zeman vystoupil, žil hudebník v letech 1978–99.

„Každý host má přinášet dary a nevím, jestli vás to potěší, ale dárek, který dávám ze srdce Českému Těšínu, se jmenuje státní vyznamenání pro Jarka Nohavicu. Takže už jsem mu vzkázal, ať si 28. října v diáři nechá volný termín. Vím, že mu spousta lidí závidí, ale nezapomeňte, že právě proto, že něco umí, mu závidí zejména ti, kdo neumí nic,“ řekl lidem prezident.

Další vyznamenanou osobností, o které se prezident zmínil, by měla být rychlobruslařka Martina Sáblíková. 

Poslanci navrhli vyznamenat celkem 36 lidí, například zpěvačku lidových písní Jarmilu Šulákovou nebo kardinála Miloslava Vlka. S vyznamenáním Vlka ale Zeman nepočítá.

Čtyřiašedesátiletý Nohavica je jedním z nejvýznamnějších představitelů tuzemského folku. Vystupuje přes 40 let, řadu příznivců si získal už před rokem 1989, kdy v podstatě neměl přístup do médií a jeho tvorba se šířila převážně formou amatérských nahrávek. Mnohé jeho písničky prakticky zlidověly.

Zpěvák také přebásnil do češtiny libreta několika Mozartových oper nebo naposledy letos libreto opery Gioacchina Rossiniho Lazebník sevillský. Otextoval muzikál na ledě Romeo a Julie, je autorem několika divadelních her a objevil se i ve filmu. Je držitelem řady ocenění, například obdržel Českého lva za hudbu k filmu Rok ďábla, v němž i hrál. Stínem jeho kariéry bylo zveřejnění jeho vynucené spolupráce s komunistickou Státní bezpečností v 80. letech.

Video Hůlka o vyznamenání od Zemana: Vyhrožovali mi kvůli němu smrtí! - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
amgal ( 7. září 2017 11:58 )

A za co by měl Nohavica dostat metál? Copak má nějaké zásluhy?

tgbg ( 7. září 2017 09:09 )

Hradní ožungr Zeman: zde uděluji Jaromírovi Nohavicovi státní vyznamenání za členství v kolaborantské komunistické STB a za udání nejbližších kamarádů komunistickým vyvrhelům a vlastizrádcům.

josef ( 6. září 2017 18:24 )

Tak to Hutkovi praskne cévka.

majojo ( 6. září 2017 18:01 )

Trošku medvědí služba Nohavicovi, ne? P.S. A Kryl už vyznamenání dostal?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa