„Trumpův dopis pro Zemana neexistuje,“ věří nadále Michal a žaluje Hrad

Autor: Zuzana Zelenková - 
5. 9. 2017
05:38

Jak je to s Trumpovým dopisem pro Zemana? To se rozhodl rozlousknout Michal Štingl. Ten oficiálně zažádal Kancelář prezidenta republiky o to, aby do dopisu směl nahlédnout. Dostal ale zamítavou odpověď. Když se odvolal ke kancléři Vratislavu Mynářovi, ten zamítnutí potvrdil. Michal se ale nevzdal a kancelář se rozhodl zažalovat. Pochybuje totiž nadále o samotné existenci dopisu.

Miloš Zeman minulý týden pro Blesk.cz uvedl, že omluvu od Trumpa klidně ukáže a věří, že se oba státníci setkají. Dohady o tom, jestli dopis vůbec existuje, ale zcela nerozptýlil.

Mezi stále dokola opakujícími se diskusemi o dopisu se Michal Štingl rozhodl, že Kancelář prezidenta republiky požádá o nahlédnutí do dopisu od amerického prezidenta.

„V červnu jsem podal žádost o informace jako občan, to může udělat každý. Požadoval jsem dopis, který se ze strany Hradu často zmiňoval v médiích a ve kterém se Trump omlouvá ze schůzky se Zemanem. Dostal jsem odpověď s odkazem na paragraf 11, kde se odvolávají, že ho poskytnout nemusí,“ vysvětlil pro Blesk.cz Štingl.

Video Miloš Zeman o Donaldu Trumpovi a setkání s ním - Blesk TV
1080p 720p 360p

Michal podává žalobu

Svého práva na informace se ale Michal dožadoval dál. Podal odvolání, zamítnutí ale potvrdil i šéf kanceláře Vratislav Mynář. „Problém je podle mě i v tom, že v tomto případě je odvolací orgán kancelář prezidenta sama sobě. To je z mého pohledu velmi neobvyklé.  Nyní už není jiná možnost než žaloba, to už musí řešit soud, dodal Štingl, který v těchto dnech pošle žalobu pomocí datové schránky.

Žaloba napadá i další argumenty, které Michal Štingl obdržel po zamítnutí žádosti. Podat žalobu ale nebylo nejlevnější. Poplatek s tím spojený je tři tisíce korun.  

Video Zeman: Trump mi poslal dopis, kde se mi omluvil. A na golfovém vozíku jel i on. - Blesk - Vera Renovica
720p 360p

Podle Michala Štingla je to, aby dopis spatřil světlo světa, ve veřejném zájmu, a tak nakonec o uhrazení poplatku požádal Nadační fond nezávislé žurnalistiky. „Byli jsme požádáni o to, abychom se na tom podíleli. Po konzultaci jsme zjistili, že tato žaloba má naději na úspěch, a tak jsme to finančně podpořili. Teď čekáme, co z toho bude. Jde o informaci, která by měla být k dispozici. Snažíme se do jednotlivých projektů nevstupovat, zvažujeme jen případnou podporu, nebo nepodporu,“ potvrdil pro Blesk.cz ředitel fondu Josef Šlerka.

Žalobu připravila Otevřená společnost, o.p.s., v rámci své poradny. Šanci na úspěch má i podle nezávislého advokáta Jiřího Nezhyby z kanceláře Frank Bold.  „Předpokládám, že si žadatel o informaci chtěl ověřit, zda dopis Zemanovi byl vůbec napsán a co je jeho obsahem. Taková žádost byla legitimní,“ uvedl pro Blesk.cz Nezhyba.

Má šanci, míní advokát

Podle něj Kancelář prezidenta republiky ale žádost o poskytnutí informace odmítla údajně podle § 11 odst. 2 písm. a) zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, podle kterého povinný subjekt (zde Kancelář prezidenta republiky) informaci neposkytne, pokud jde o informaci vzniklou bez použití veřejných prostředků, která byla předána osobou, jíž takovouto povinnost zákon neukládá, pokud nesdělila, že s poskytnutím informace souhlasí.

„Podle mého přesvědčení není možné žádost o informace z takového důvodu odmítnout, protože  § 11 odst. 2 písm. a) infozákona nelze na daný případ použít. Nemáme např. informace o tom, že by se KPR aktivně snažila o souhlas Trumpovy administrativy k poskytnutí dopisu,“ dodal Nezhyba.  

Šance na úspěch jsou podle advokáta špatně odhadnutelné, ne však nemožné. „Nemyslím si, že by bylo vyloučeno, aby nakonec žadatel dopis, který požadoval, získal. Existuje k tomu judikatura soudů,“ popsal Nezhyba.

Argumentace je absurdní...

Pouhá citace je však podle experta malá útěcha. „Pokud žadatel požadoval poskytnout celý dopis, aniž specifikoval nějakou jeho část, kterou chce poskytnout, pak citace z něj nepostačí,“ dodal advokát.

Kauza Michala Štingla a jeho žádosti o kopii dopisu může mít i další dohru. Obdržela totiž nominaci Otevřené společnosti v Soutěži Otevřeno X Zavřeno. Ta patnáct let hodnotí otevřenost úřadů a dalších institucí veřejné správy. Vyjadřuje se v ní odborná i laická veřejnost.

A co odborná veřejnost říká na neposkytnutí dopisu? „Jde o absurdní argumentaci. Informace, které si poskytují státní orgány různých států, nelze považovat za takové, které jsou poskytnuty bez zákonné povinnosti a bez použití veřejných prostředků,“ stojí mimo jiné v hodnocení. Anticenu si Kancelář prezidenta republiky vysloužila už přede dvěma lety. 

Doporučujeme
kalina107 ( 5. září 2017 11:41 )

ono není ani žádným tajemstvím , že ty seš obecně uznaný de bi l . A de bi l , který se s tím ještě chlubí , že je de bi l .

kalina107 ( 5. září 2017 11:24 )

hlavně , že ty seš svéprávný . hlídej si abys náhodou neopálil nějakou nálož do gatí , ty s ra čko .

kalina107 ( 5. září 2017 11:21 )

Tos vymyslel sám ? Ty seš ale hlava .

sichlhamr ( 5. září 2017 09:55 )

Jisteee soudruhu,luza se setne tuzemakem a jednotne,jako NF,pochoduje k volbam! At zije Vitezny unor.

sichlhamr ( 5. září 2017 09:51 )

Kakalinko,Zeman je nesvepravny,proto musi byt kontrolovan,aby nahodou neodpalil atomovou bombu!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa