Nemají na jídlo, ničí je exekuce. V Česku roste armáda předlužených důchodců

Desítky tisíc seniorů se potýkají s exekucí svého důchodu.
Autor: bud - 
22. 8. 2017
06:08

Bezmála 88 tisíc českých seniorů má v současné době uvalenou exekuci na vyplácený důchod a jejich počet neustále roste. Jen za posledních 10 let se toto číslo zdvojnásobilo. Další tisícovky seniorů žijí na hranici chudoby a po zaplacení bydlení jim na živobytí zůstávají jen minimální peníze. Podle expertů mnozí z nich vnímají svou situaci jako selhání a nepožádají o dávky nebo příspěvky, na které mají nárok.

V Česku dramaticky narůstá počet seniorů ve finančních potížích. Ukazují to také čísla České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), která eviduje počty exekucí uvalených na vyplácené důchody. Jejich počet každoročně narůstá o tisíce, v současné době jich je 88 tisíc, což je o 3000 více než před rokem. V roce 2014 byla exekuce uvalena „jen“ na 75 tisíc důchodů.

Pád do dluhů je přitom snadné, senioři se často zadlužují kvůli svým příbuzným a platí za ně půjčky, případně si nesou dluhy ještě z doby, kdy pracovali. Jenže v důchodu příjmy ve většině případů výrazně poklesnou, a řada lidí tak nezvládne své závazky splácet.

Jste v důchodu a trápí vás nedostatek peněz? Máte nízký důchod nebo vás postihla exekuce? Napište nám na david.budai@cncenter.cz, přijedeme za vámi!

Nevýhodné půjčky a dluhová spirála

„Značná část seniorů se po odchodu do důchodu dostává do sociální tísně a zároveň obvykle nemá možnost zlepšit svou finanční situaci vlastní výdělečnou iniciativou. To se pak negativně odráží v uzavírání pro seniory nevýhodných spotřebitelských smluv nebo spotřebitelských úvěrů a roztočení dluhové spirály,“ uvedl pro Blesk.cz Jan Vobořil, ředitel organizace Iuridicum Remedium, která seniorům poskytuje poradenství. Podle něj mají senioři problematice dluhů a exekucí malé povědomí.

Video „Senioři se stydí žádat o dávky, raději žijí v chudobě,“ říká Jan Lorman - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

ČSSZ dlouhodobě eviduje případy důchodců, u nichž byla nařízena exekuce, ale srážky kvůli nízké výši důchodu nemohou být prováděny. Existuje totiž takzvaná nezabavitelná výše 6 178 korun, která musí být lidem vyplacena. „To, že ČSSZ pouze eviduje exekuční titul a srážky neprovádí, ale neznamená, že dluh zanikl. Pokud ho důchodce neuhradí jiným způsobem, je ČSSZ povinna srážku zařídit, jakmile se dlužníkovi důchod zvýší,“ popsala mluvčí Jana Buraňová.

Desítky tisíc seniorů se potýkají s exekucí svého důchodu.Desítky tisíc seniorů se potýkají s exekucí svého důchodu. | 

Omezují výdaje na jídlo a léky

Nízká životní úroveň se v současné době týká i seniorů, kteří dluhy nemají. Průměrný důchod sice dosahuje 11 750 korun, nicméně velká část seniorů na tuto částku nedosáhne. Není proto výjimkou, že tisíce důchodců přežívají na hranici chudoby. Podle expertů jejich náklady na bydlení tvoří tak velkou část výdajů, že pak šetří na dalších, jako je třeba jídlo nebo léky. To pak značně zhoršuje jejich zdravotní i psychický stav.

Nízké důchody kritizuje také Jan Lorman z organizace Život 90, která seniorům pomáhá. „Problémem jsou nízké důchody. Člověk ve stáří má mizivou šanci si někde v důchodu přivydělat. Jestli je v situaci, kdy bere například 8 000 tisíc korun, a podíváme se na dnešní nájmy a potřebu koupit si něco k jídlu, je evidentní, že to nemůže stačit. Je to velice špatná situace,“ myslí si Lorman.

Senioři se také často stydí a svou situaci neřeší. „Specifickým problémem u seniorů je, že neradi využívají možnosti, které jim nabízí stát – například sociální dávky na bydlení. Vnímají to jako vlastní selhání, nebo dokonce ostudu,“ vysvětlila před časem pro Blesk.cz Kateřina Kňapová z obecně prospěšné společnosti Alternativa 50+.

Video Stáří nemá být o chudobě, důchod by měl dosahovat polovinu průměrné mzdy, říká Lorman. - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
mmsmms ( 30. srpna 2017 17:18 )

Neboj se možná to taky zažiješ, je to stejné jako vyčítat mrzákovi že je vůl ať se postaví, jeho chyba že sedí, měl se postavit.. totéž ..

mmsmms ( 30. srpna 2017 17:15 )

Doslova se už těším na to až s hrdostí zemřu.. tady mi ten život za to nestojí, vím že většina lidí si to užívá, já mám bohužel charakter a svědomí, smrti se nebojím, sem to říkal, že se zapíšu do dějin, v dobrém či ve zlém uvidíme.

mmsmms ( 30. srpna 2017 17:11 )

Aha, tak že by už nadcházel můj čas ? Jak ty lidi všechny seskupit.. co moudré hlavy promluvte vymyslete něco, a předvedeme tady svému národu jak se dělá pořádek, myslím že 1/3 století trvající okrádání, vzpomeňte si na pana Janotu, dostal dvanáct let a nikomu neublížil za dozoru státu byl doslova zlynčován k sebevraždě, byl to chytrý a statečný člověk, bohužel důstojnost mu nedovolila...Pak se podívejte na čerstvou zprávu na ČT o tom jak pustili policejní vraha, za vraždu! Chladnokrevnou popravu ranou do hlavy, jo tak Janota 12 let ani se netrefil, a Policajt profesionál, navíc příběh takový že machroval nalitý na party někde v hospodě a normálně ho trefil dohlavy, mladého kluka popravil policajt a dostal PODMÍNKU !!!!!!!! POTŘEBUJI DIAZEPAN !! BEZE SRANDY, CO SE MI HONÍ V HLAVĚ TEĎ TO DĚSÍ I MĚ, MOŽNÁ BUDE DNES VYSÍLÁNÍ PŘERUŠENÉ MIMOŘÁDNÝM ZPRAVODAJSTVÍM.. TOHLE PROSTĚ NEVYDRŽÍM, TOHLE NEEXISTUJE, NE PROSTĚ TOHLE UŽ JE MOC, DO BASY PATŘÍ SOUDCE, TEN VRAH POLICEJNÍ, VŠICHNI OKOLO CO HO KRYLI, ČI SE JAKKOLI NA TÉ ŠPINAVOSTI PODÍLELI. JE NA ČASE OTESTOVAT PÁKY

Lotrando ( 22. srpna 2017 21:49 )

Tahle zlocinecka doba okradla obycejny lidi . A vladnou tu vekslaci lichvari a stat stim nic nedela.

MarkusHermann ( 22. srpna 2017 13:05 )

Pravda a láska zvítězila.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa