Zemřela Slávka Peroutková (†94), třetí žena spisovatele Ferdinanda Peroutky

Zemřela třetí manželka Ferdinanda Peroutky.
Autor: ČTK,zzu - 
13. 8. 2017
19:30

Ve věku 94 let zemřela v neděli novinářka Slávka Peroutková, třetí žena spisovatele a novináře Ferdinanda Peroutky. V exilu společně pracovali pro rozhlasovou stanici Svobodná Evropa, po listopadu 1989 se vrátila do Československa a zasloužila se o návrat Peroutkova díla do českého povědomí. Stála také u vzniku Ceny Ferdinanda Peroutky, která oceňuje práci českých novinářů.

Slávka Peroutková se narodila 9. listopadu 1922 v Trutnově jako Jaroslava Fenclová. S Peroutkou se seznámila po druhé světové válce a v roce 1948 za ním s velkými peripetiemi emigrovala do Londýna a následně do USA. V roce 1955, po smrti druhé Peroutkovy manželky, se stala jeho třetí ženou. Pracovala jako písařka, hlasatelka a občas jako rozhlasová herečka v Rádiu Svobodná Evropa.

V exilu připravila o Peroutkovi knihu Muž přítomnosti, která vyšla nejprve u Škvoreckých ve vydavatelství Sixty Eight Publishers a v roce 1995 v Nakladatelství Lidové noviny pod názvem Deníky, dopisy, vzpomínky. V roce 2005 vydala v nakladatelství Dokořán a Máj svoje paměti Třetí ženou svého muže – Třiatřicet let s Ferdinandem Peroutkou.

Slávka PeroutkováSlávka Peroutková | 

Doporučujeme
avina ( 14. srpna 2017 01:45 )

Peroutka- první ženu s dítětem opustil Odešel do ciziny s milenkou i druhou ženou Vnučka /z 1. man.- dcery/ se zviditelnila Peroutkou, sporem o článek. On se oženil potřetí a na vnučku, dceru, první ženu zapomněl.

zaharvi ( 13. srpna 2017 21:26 )

konečně že chcípla kur va co byla s kolaborantuž ty kolaborantské kur vy pomalu vymirají.ještě ta pi ča vnučka a bude na světě dobře.

carmin ( 13. srpna 2017 21:10 )

Peroutka obdivovatel hitlera ... Pan Ferdinand Peroutka, redaktor Lidových novin, pražský obyvatel, dal maďarskému novináři Ivorovi Dénešovi interview, ve kterém se vyslovuje pro revizi hranic republiky Československé, čímž spáchal zločin paktování s nepřítelem. Žádáme, aby byl soudně stíhán a za svůj pobuřující čin přísně trestán,“ zakončuje slovenský novinář nebývale odsuzující text na Peroutku v Národních novinách z 12. května 1933. http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Peroutka-se-pry-paktoval-s-nepritelem-Do-vezeni-s-nim-r ozvraci-stat-Objevil-se-vybusny-clanek-ze-slovenskych-novin-ktery-neznate-404690 Úryvky z Peroutkova textu „Dynamický život“ v časopise Přítomnost, v Praze 26. dubna 1939, ročník XVI., číslo 17: „Německá říše oslavila padesáté narozeniny svého Vůdce Adolfa Hitlera způsobem, který odpovídá pronikavým úspěchům, jež tento muž za pouhých šest let svému národu přinesl. Jak dnes věci stojí, nemají Němci nikoho, koho by ve své Walhalle, ve své galerii národních hrdinů, postavili výše.... Závratný vzestup Hitlerův k moci je vysvětlitelný právě jen tím, že jest neskutečným reprezentantem svého národa... Otázka, jaké city chová německý národ ke svému Vůdci, jest do určité míry totožná s otázkou, jaké city chová německý národ sám k sobě... Čím více se to bude v evropské politice vědět, tím více se na to bude na toto brát zřetel, po tím solidnějších cestách se bude ubírat...“ Netvořme modly ke klanění...jak havloidní fašisti vytvořili z antisemity Peroutky hrdinu za kterého orodují http://www.literarky.cz/blogy/marek-ezanka/19839-netvome-modly-ke-klanni http://www.krajskelisty.cz/praha/7723-legenda-ceske-zurnalistiky-spadla-s-rachotem-z-piedestalu-si ce-nema-na-triku-gentlemana-hitlera-zato-se-z-nej-vyklubal-dost-husty-antisemita.htm

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa