„Neskutečná síla.“ Vichr v Bohuslavicích poničil 80 domů, bral celé střechy

Autor: ČTK, pk - 
12. 8. 2017
11:00

Kolem osmdesáti domů poškodila větrná smršť, která se v pátek kolem 17:30 prohnala Bohuslavicemi na Náchodsku. Nikdo nebyl zraněn, škody však budou v milionech korun. V sobotu ráno to řekl starosta obce Jiří Tojnar. Dopoledne naplno začaly práce na úklidu obce a opravě poškozených střech.

„Úplně bez střech je deset až 15 domů, asi tři domy jsou i bez krovů a další jsou poškozené částečně,“ řekl Tojnar. Podle něj vichřice trvala odhadem pět minut. O její síle vypovídá to, že dokázala například zlomit v polovině betonový sloup elektrického vedení nebo ohnout dopravní značky u země. „Byla to neskutečná síla,“ řekl Tojnar.

Podívejte se na poničenou obec Bohuslavice:

Video Bohuslavicemi se prohnala větrná smršť. Poničila 80 domů - Kamila Králová / Facebook
360p

Lidé se před silným větrem stihli většinou schovat, někteří měli obrovské štěstí. „Například spadla lípa na osobní automobil, ve kterém seděli čtyři lidé, ale naštěstí se jim nic nestalo,“ řekl starosta vesnice, ve které žije ve čtyřech stovkách domů tisíc obyvatel.

„Jen jsem koukal, jak venku lítají věci

Vítr zničil například střechu železniční zastávky, odnesl také střechu z domu Josefa Mencla. V jeho zahradě leží kromě kusů plechů a tašek z okolních domů také několik zlomených či vyvrácených stromů. „Byla to jen chvilička, zatmělo se a pak to přišlo. Jen jsem koukal, jak venku lítají věci,“ řekl Mencl.

Poškozené střechy na mnoha domech v obci kryjí modré plachty, na místě byly dopoledne desítky dobrovolných hasičů z okolních obcí, zemědělci přistavili traktory s vleky. „Lidé se hlásili, že pomohou, už včera, ale to jsme toho moc nestihli, tak budeme pokračovat v práci i dnes,“ řekl Mencl.

Incident na Twitteru zmínil i šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „S pomoci s tesaři a pokrývači do Bohuslavic nad Metují kontaktujte přímo starostu,“ uvedl a přidal jeho mobil.

Hasiči v Královéhradeckém kraji měli v souvislosti s bouřkou od pátečního poledne do večera přes 200 výjezdů, převážně likvidovali popadané stromy. „Od půlnoci už byla situace klidnější,“ řekl operační důstojník královéhradeckých hasičů.

Moskvou prošla vichřice hrůzy. Více ve videu: 

Video Vítr odnášel střechy, zabíjel lidi: Moskvou prošla vichřice hrůzy - Reuters/Hudebni banka/Twitter
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
honza54 ( 12. srpna 2017 15:08 )

vítr sebere jen střechu. modelka všechno

bre-burda ( 12. srpna 2017 11:45 )

Dal jsem si tu práci, našel na Mapách.cz onu obec a otevřel funkci panorama. Pak jsem se ulicemi oné obce "virtuálně projel". Prohlédl jsem si tamní střechy ještě před vichřicí a divím se, že jich ulétlo nebo bylo poškozeno tak málo. Hrůza, v jakém byly technickém stavu. A teď nás budou místní dojímat, že bouře. Oni té bouři notně napomohli!

moiaza ( 12. srpna 2017 10:47 )

Více škody nadělal snad jen Havel, Klaus a Kalousek. Těm třem se žádný uragán nevyrovná.

y1xcvbnm ( 12. srpna 2017 10:01 )

není možné si nevšimnout že všetšinou to jsou velice staré neudržované střechy z hodně starý domů.

sosacek ( 12. srpna 2017 09:32 )

Bez střechy se dá žít - sice blbě, ale.. Nám nešla skoro 24 hodin elektřina a přežili jsme to také.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa