Češi za domácí mazlíčky utratí až 12 miliard za rok. V Evropě jsou na špici

Autor: Zuzana Zelenková - 
11. 8. 2017
18:00

Česká republika patří v Evropě k chovatelským špičkám, více než polovina domácností má nějakého čtyřnohého mazlíčka. Veterinární péče bývá náročná a drahá, majitelé se ale nákladů nebojí. Za léčebné výlohy utratí přibližně dvě miliardy korun. Když se k tomu připočítají další služby a pořizovací ceny zvířete i vybavení, dostanou se výdaje na astronomických 12 miliard korun.

Za péči o domácí zvířata jsme schopni dát zhruba dvě miliardy korun ročně. Alespoň to tvrdí Český statistický úřad (ČSÚ). Do dvou miliard ale nepatří jen samotná veterinární péče, lidé rádi utrácejí i za psí salony a hotely. Kolik psů a koček přesně Češi chovají, statistický úřad neví, svého mazlíčka má ale asi polovina domácností.

„Podle údajů ČSÚ měla v roce 2015 více než čtvrtina českých domácností, tedy 1,2 milionu, psa a necelá pětina, přibližně 800 tisíc, domácností kočku,“ řekla pro Blesk.cz Petra Báčová, mluvčí ČSÚ.

Ovšem podle Federace výrobců krmiv pro domácí mazlíčky vlastní Češi asi milion koček a dva miliony psů. Alespoň těch, kteří mají svůj domov.

Video Kachna a pes - youtube.com_Barcroft Animals
720p 480p 360p 240p

Všechny náklady za 12 miliard

„Když připočteme i samotné náklady na pořízení zvířete, krmivo a jiné potřeby pro chov, dostaneme se k částce vyšší než 12 miliard korun ročně,“ uvádí k nákladům Tomáš Harák z oddělení statistiky služeb ČSÚ.

Útrata za domácí miláčky podstatně roste. Od roku 2009 do roku 2015 úřad zaznamenal 26procentní nárůst za veterinární a další služby. Nejvíc za zvířata utrácí lidé bez dětí a senioři. Podle ČSÚ si je často pořizují právě jedinci, kterým děti „vylétly z hnízda“, a bojují tak proti samotě. V roce 2015 byly celkové tržby podniků a podnikatelů z oboru veterinárních služeb čtyři miliardy korun.

Může to souviset i s tím, že v některých případech jsou ceny ošetření přímo astronomické. Například pan Šticha, o jehož příběhu jsme nedávno informovali, utratil přibližně dvacet tisíc korun za léčbu psa, kterého nakonec musel nechat uspat. I další majitelé zvířat na tom bývají podobně. Dali by cokoli, aby svému miláčkovi dopřáli to nejlepší, nebo ho udrželi při životě.

„Mám ratlíka, za léčbu bych dala cokoliv, pokud by byla víc jak 40procentní šance, že se vyléčí. Pokud by to bylo méně, asi bych řešila, zdali to má cenu. Ovšem ne kvůli penězům, ale kvůli tomu, aby se netrápila,“ řekla pro Blesk.cz Háta Sassmannová, která je čerstvou majitelkou mladé fenky.

Pro případy, kdy je léčba drahá a člověk má zrovna hluboko do kapsy, existuje možnost zdravotního pojištění. Sami majitelé o ní většinou nevědí. „O zdravotním pojištěni nemám tušení. Ale když jsem teď zjistila, že existuje, propátrám možnosti a pokusím se ho založit,“ uvedla Háta s tím, že ji možnost zaujala.

Lenka Pláničková z Prahy, která vlastní už staršího psa, o pojištění také nikdy neslyšela. Podle Lenky by zvíře člověka nemělo finančně vysát, ale určitý komfort by mu také dopřála.

„O zdravotním pojištění zvířat slyším poprvé. Nedala bych za léčbu úplně všechno, ale tolik, kolik by bylo nezbytné. Případně do nějaké slušné částky, to by mohlo být tak tři až čtyři tisíce měsíčně. Ovšem dlouhodobě bych si to nemohla dovolit,“ popsala žena.

Zdravotní pojištění pro zvířata?

Ovšem i v nabídkách pojišťoven bývá háček. Pokud už produkt nabízí, bývá poměrně drahý. Navíc do pravidel patří například věkové omezení, ve kterém je ještě možné pojistku uzavřít. To bývá například do pěti let u psa.

Některé pojišťovny pojistí psa i kočku. Jiné pouze psa. Například Česká podnikatelská pojišťovna. „Zájem o pojištění je, největší byl, když jsme s ním vyšli, ale je to setrvalý stav. Spousta lidí doma pejska má, nebo si ho pořídí a s tou péčí souvisí i to, že se zajímají. Nemáme žádné složité podmínky, cena pojištění se odvíjí od limitu, který si klient zvolí. Ten je nastavený na 10, 20, nebo 30 tisíc,“ uvedla pro Blesk.cz mluvčí ČPP Renata Čapková. V tomto případě je spoluúčast majitele pět set korun, zbytek hradí pojišťovna. 

Za co jinak ještě čeští majitelé utrácí? Například za zmíněné psí hotely. Existuje jich celá řada. Některé nabízí nejrůznější doplňkové služby. Za noc svému miláčkovi zaplatíte asi 250 korun. Další službou může být návštěva salonu nebo třeba stříhání drápků. Za úpravu kokra dáte v některých psích salonech krásy přibližně 400 korun.

Doporučujeme
al.bunda ( 12. srpna 2017 05:37 )

Už delší dobu žasnu nad tupostí některých spoluobčanů 😁 Na druhou stranu pořád lepší utratit ty prachy za podvraťáky než za mazlíčky z Afriky 😉

naidka ( 11. srpna 2017 20:40 )

Tento článek není určený pro zapřisáhlé nepřátele psů asi šetřílky na nepravém místě. Fotky spokojených psíků jim mohou způsobit duševní újmu a bezesnou noc.

naidka ( 11. srpna 2017 20:36 )

Na to, že v ČR nežiješ, máš celkem slušný přehled.

oshona ( 11. srpna 2017 19:44 )

Nejlepší a nejluxusnější hotel pro pejsky je v Mníšku u Liberce

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa