Kupované ledové čaje jsou předražené chemické koktejly, varují odborníci

Autor: ula - 
13. 8. 2017
19:25

Pokud v obchodech saháte po průmyslově vyrobených ledových čajích, zpozorněte. Odborníci z iniciativy Vím, co jím a piju otestovali ledové čaje z PET lahví. A závěry nejsou pozitivní. Pod označením ovocný ledový čaj se často skrývá chemický koktejl z konzervačních látek, aromat, náhradních sladitel a hlavně velkého množství cukru. I když se často obaly honosí obrázky ovoce, místo ovocných šťáv v nich najdete jen ovocné aroma. Navíc za některé si zaplatíte až 50 korun.

Iniciativa testovala 12 ledových čajů slazených cukrem i sladidly, zároveň detailně prozkoumala jejich složení a výživové hodnoty. Výsledek není povzbudivý.

Než se rozhodnete osvěžit ledovým čajem, pečlivě čtěte jeho složení. Mnohdy se jedná o chemický koktejl z konzervačních látek, aromat, cukru nebo náhradních sladidel.

„Pokud si nedáte pozor na energetickou hodnotu, můžete z čaje získat pořádnou dávku cukru. V některých výrobcích se v jednom litru skrývá až 85 gramů cukru, což je v přepočtu na 4 gramy kostky cukru 21 kostiček. Kdo řeší v letním horku svůj pitný režim kupovaným ledovým čajem, riskuje, že bude mít na konci léta pořádné špeky,“ varuje Karolína Hlavatá, odborná garantka iniciativy.

Spíš než po ledovém čaji sáhněte po džusu

Ledové čaje ani tak nemají mezi sladkými nápoji prvenství, to patří energetickým drinkům. Sladší jsou i džusy. Ty však mají proti ledovým čajům jednu podstatnou výhodu – obsahují cukr přírodní, pocházející z ovoce, a spolu s ním i vitaminy, minerální látky a vlákninu, zatímco v ledových čajích jde o cukr přidaný, který přináší jen „prázdné“ kalorie bez jakéhokoliv výživového přínosu.

Velký test dětských nápojů: Víte, co pijí vaši potomci?

Video Velký test dětských nápojů: Víte, co pijí vaši potomci? - Barbora Kabátová, Andrea Ulagová, Jan Jedlička
720p 480p 360p 240p

Čaj, nebo kolu? Podle odbornice to vyjde nastejno

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by neměl denní příjem přidaných cukrů přesáhnout deset procent celkového energetického příjmu. To znamená maximálně 50 gramů cukru denně. Pro představu: To je 12 a půl kostky cukru.

Obsah celkových cukrů se u testovaných ledových čajů, pokud nepočítáme čaje se sladidly, pohyboval mezi 65 do 85 gramy cukru v jednom litru. To je v průměru 76 gramů, což odpovídá 19 kostkám cukru. Denní dávku přidaného cukru doporučovanou WHO pokryje už necelá polovina velké 1,5litrové lahve. Cukr s sebou nese pochopitelně kalorie. Z tohoto pohledu není ledový čaj právě ideální nealkoholický nápoj.

„Když člověk slyší čaj, nehledá v tom něco nevhodného. Myslí si, že volí lepší variantu než colu, ve finále to ale vyjde nastejno,“ říká Hlavatá, aby dodala: „Slazené nápoje zpomalují vyprazdňování žaludku, a tím zhoršují hydrataci.“ 

Podle odbornice nejsou řešením ani light varianty ledových čajů s náhradními sladidly, která dávají nápojům sladkou chuť, aniž by jim přidávaly kalorie.

Ledový čaj není v zákoně definován

Zatímco u ovocné šťávy i limonády celkem přesně víme, co může a nemůže být v lahvi, ledový čaj není v legislativě definován, spadá pod obecný, nic neříkající pojem „nealkoholický nápoj“. Může to tedy být cokoliv, co neobsahuje alkohol, a není to voda ani ovocná šťáva.

Je tu jediná povinnost: Pokud výrobce nazve svoji směs „ledový čaj“, musí v něm čaj skutečně být a ve složení musí být uvedeno množství čajového extraktu. České předpisy už ale bohužel neurčují, kolik by ho mělo minimálně být. Pokud tedy nápoj obsahuje alespoň stopy čajového extraktu, nic nebrání tomu, aby se tak mohl nazývat.

Většina ledových čajů je hodně naředěných, znamená to, že i koncentrace kofeinu jsou spíše symbolické. Většinou odpovídá zhruba množství v šálku čerstvě připraveného čaje. Pro srovnání: kolové nápoje obsahují až 135 miligramů kofeinu na litr.

Jak si připravit čaj z máty?

Video Takto si můžete i vy doma připravit zdravý čaj z máty: Pomáhá na žaludeční problémy - Michaela Lišková
720p 480p 360p 240p

Ovoce hledejte jen na obrázku

Ledové čaje mají většinou ještě příchuť ovoce, nejčastěji citronu a broskve, zdůrazňovaného v názvu i obrázky na obalech. Zákazník pak právem očekává, že v lahvi bude i odpovídající množství ovocné šťávy. Za takové zcela jistě nelze považovat desetinky procent, které bývají v čajích.

Když si doma do litru čaje vymačkáte šťávu z jednoho malého citronu, získáte ledový čaj s podílem ovoce asi pěti procent. Takové množství citronové šťávy vystačí průmyslovým výrobcům na deset litrových lahví. Většina vzorků v testu se omezila na pouhé desetinky procent ovocné šťávy. Pokud je ve složení citronového ledového čaje uvedeno „ovocná šťáva 0,1 %“, znamená to, že litr nápoje je ochucen jedním mililitrem citronové šťávy.

Ovocnou chuť tedy z větší části nedodává ovoce, ale aroma, ať už přírodní nebo umělé, v každém případě vyrobené v laboratoři. Nechybělo ani v jednom z testovaných produktů.

Předražená limonáda

Jak je vidět, ledové čaje nejsou ve většině případů vychlazený čaj, ale běžná limonáda se vším, co k tomu patří: Příliš mnoho cukru, umělých sladidel a aromat ke zvýraznění chuti.  

Hlavatá navíc zmínila, že mezi testovanými čaji byly velké cenové rozdíly.  „Dát za litr přeslazené limonády téměř 50 korun, tedy víc než kolik stojí ovocné džusy, je skutečně hodně přitažené za vlasy,“ řekla.

Rady pro dobrý výběr:

  • Nejdůležitější informace najdete ve složení, které je uvedené na obalu. Čím je výčet složek kratší, tím lépe.
  • Není nutné, aby ledový čaj obsahoval chemické konzervační látky, vybírejte proto nápoje bez nich.
  • Na obale musí být uvedeno, kolik obsahuje čajového extraktu. Pokud tam tento údaj není, raději se mu vyhněte. Extrakt v řádu setin procenta je naprosto nedostačující, je to jen alibismus pro to, aby mohla být limonáda označena jako ledový čaj. Minimum je alespoň 0,12 % čajového extraktu.
  • Ověřte si, zda slibovanou chuť ovoce inzerovaného na obale tvoří ovocná šťáva, nebo pouze aroma. Většinou jde o kombinaci obojího. Množství ovocné šťávy v řádu desetin nebo dokonce setin procenta má jediný smysl. Umožňuje zobrazit ovoce na obale. Pokud je nápoj ochucen jen aromatickou látkou, nemají obrázky ovoce na obale co dělat.
  • Sledujte tabulku výživových hodnot. Ledové čaje obsahují obvykle velké množství cukru, mají tedy i vysokou energetickou hodnotu.
  • Pokud se neobejdete bez sladké chuti, máte možnost vybrat si čaje slazené umělými sladidly, které ale zanechávají umělou pachuť. Nejlepší volbou je doslazení sladidly přírodního původu, steviol-glykosidy.
  • Kdo nemá rád sladké nápoje, bude muset vybírat mezi jinými druhy.
  • Možná nakonec zjistíte, že nejbezpečnější a nejlevnější variantou je připravit si domácí ledový čaj, ať již ze zeleného, černého, bylinného nebo ovocného čaje. K dochucení postačí citrónová nebo limetková šťáva, čaj pak již buď vůbec nedoslazujte nebo cukrem šetřete. Pak již stačí jen vychladit.

Doporučujeme
kardinal25 ( 14. srpna 2017 01:07 )

iluminati nas chteji otravit to je vsem doufam jasne, pijte radej jen vodu z kohoutku

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa