Úmyslně zkreslil Janouškův posudek, rozhodl soud. Znalec dostal podmínku 18 měsíců

Autor: ČTK, zzu - 
10. 8. 2017
11:03

Za úmyslné hrubé zkreslení posudku ve prospěch lobbisty Romana Janouška dnes soud uložil dopravnímu znalci Jiřímu Dolečkovi podmíněný trest vězení v délce 18 měsíců. Obžalovaný má také zaplatit státu 7800 korun, které za posudek obdržel jako znalečné. Čtyřiaosmdesátiletý důchodce trvá na svých odborných závěrech a tvrdí, že případ Janouškovy nehody byl justiční omyl. Verdikt není pravomocný.

Podle soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Milana Rossiho si Doleček počínal zcela v rozporu jak s etikou, tak i s povinnostmi znalce. Mimo jiné dělal závěry také z odvětví lékařství, což mu jako expertovi z oboru silniční dopravy vůbec nepříslušelo. Trestný čin prý spáchal hned dvakrát: poprvé, když nepravdivý posudek vypracoval, podruhé, když jeho závěry prezentoval v hlavním líčení.

Doleček posuzoval jakožto znalec povolaný obhajobou situaci, při níž Janoušek srazil autem ženu v pražských Nuslích. Potvrdil lobbistovu verzi, podle níž řidič ženu neviděl a zřejmě ji jen zachytil zpětným zrcátkem. Toto tvrzení však vyvrátil revizní znalecký posudek a také odposlechy z Janouškova telefonu. Lobbistův soudce proto podal na Dolečka podnět k prověření toho, zda nespáchal trestný čin. Znalci hrozilo až tříleté odnětí svobody.

VIDEO: Roman Janoušek si rozsudek vyslechl loni v říjnu

Video Roman Janoušek u soudu - Lukáš Červený
720p 480p 360p 360p 240p

Doleček uvedl, že k vypracování posudku ho vyzval kamarád z dob, kdy pracoval pro vojenskou prokuraturu. Potkali se prý náhodně v den, kdy šel Doleček kvůli pokročilému věku odevzdat znalecké razítko. Muže nejmenoval, s Janouškem prý ale nemá nic společného.

Janeček dostal čtyři a půl roku, trest má přerušený

Svůj posudek Doleček opíral mimo jiné o to, že sražená žena měla žebra poraněná takovým způsobem, že zranění muselo být způsobeno právě zpětným zrcátkem. Připustil ale, že se neseznámil se všemi důkazy ze spisu - neviděl například DVD s vyšetřovacími pokusy z místa činu.

Roman Janoušek si má odsedět 4 a půl roku. Se svojí stížností kvůli rozsudku letos v lednu neuspěl u vrchního soudu.

Opilý Janoušek v březnu 2012 v Michli narazil do auta vietnamské řidičky. Nenechala si to líbit a za Janouškem se rozeběhla, aby s ním celou situaci vyřešila. Když stála před jeho vozem, tak dvakrát popojel, poté ženu srazil a z místa ujel. V současnosti má Janoušek ze zdravotních důvodů přerušený výkon trestu.

Doporučujeme
tomik007 ( 10. srpna 2017 15:49 )

A co henten Januszok ? Uz sa uzdravil, alebo stale unika onemu vezaniu?

tosto ( 10. srpna 2017 12:42 )

Všeznalec Doleček bude znalec tak akorát na inkontinenční vložky.

urim ( 10. srpna 2017 12:29 )

Tenhle grázl se s největší pravděpodobností do lochu už nikdy nevrátí, i taková je česká spravedlnost. Moc by mě zajímal podrobný posudek jeho zdravotního stavu,na základě kterého mu byl trest přerušen.

moiaza ( 10. srpna 2017 11:47 )

Modrá mafie se neustále snaží dostat Mafiána Janouška z lapáku ven.

milofr ( 10. srpna 2017 11:41 )

Znalec Doleček se jim směje od kamaráda Janouška dostal mnohonásobně vyšší odměnu než má zaplatit pokutu ubohých 7 800.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa