Jak se drží za ruce milenci a manželé? Muži v gestu vidí majetek, ženy jistotu

Autor: ula - 
12. 8. 2017
18:40

Držíte svého partnera, dítě, člena rodiny nebo jen kamaráda občas za ruku? Nebo se vám to v době digitálních kontaktů zdá jako přežitek? Podle průzkumu, který si zadal výrobce krémů, se aspoň občas drží za ruce devět z deseti Čechů. Jak toto gesto vnímají ženy a muží? A jak se nejčastěji držíme za ruce?

Držet se za ruce v Česku rozhodně není staromódní, tvrdí aspoň 96 procent respondentů. Občas se s někým drží devět z deseti Čechů, nejčastěji s partnerem nebo s dětmi. Pro 57 procent lidí je to způsob, jak vyjádřit své city.

Muži versus ženy

Muži a mladí lidé dávají držením za ruku najevo, že jejich druhá polovička už není k mání. Ženám naopak navozuje držení za ruku s partnerem pocit bezpečí a jistoty.

Každý druhý říká, že držení se za ruce je pro něj někdy součástí milostné předehry. I tady jsou mezi pohlavími odlišnosti: Počet mužů, podle kterých předehra a držení se za ruce k sobě patří, je mírně vyšší než počet žen.

Rozpoznejte manžely a milence

„Způsobů, jak se navzájem uchopit za ruce, je celá řada. Průzkum ukázal, že je například rozdíl mezi tím, jak se typicky drží manželé a jak milenci. Milenci se nejčastěji drží s propletenými prsty, zatímco manželé spíše za dlaně,“ říká MUDr. Richard Král, jednatel společnosti Saneca Trade.

Držení za ruce moc nefandí manželka amerického prezidenta Donalda Trumpa. Takhle svého manžela odstrčila:

Video Melania Trump se s manželem vést za ruku nechtěla - Reuters
720p 480p 360p 240p

A stydí se Češi držet se na veřejnosti? Většinou ne, i když občas to považujeme za nevhodné při oficiálních událostech. V tomto ohledu jsou ženy ostýchavější než muži. Někdo se také stydí držet se za ruce před kolegy nebo rodiči.

Infografika - Češi a držení za ruceInfografika - Češi a držení za ruce | 

Polibek suverénně vede

Tím dotykem, který v lidech vyvolává nejsilnější emoce, je suverénně polibek. Držení za ruce je páté v pořadí, na druhou stranu čtvrtina účastníků průzkumu jej uvedla mezi třemi nejsilnějšími gesty.

Polibek uvedlo jako favorita 53 procent lidí, následovalo obejmutí (19 procent), pohlazení po těle (osm procent), pohlazení po tváři (šest procent) a držení za ruku (čtyři procenta). Rozdíl je ale v tom, jak je vnímají muži a ženy. Pro muže představuje větší emoce polibek, ženy více prožívají pohlazení a obejmutí.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa