„Zdražilo by zboží.“ Mýto nechtějí v Česku rozšířit ani odbory, ani firmy

Autor: ČTK,Mii - 
17. 7. 2017
15:30

Odbory i zaměstnavatelé si nepřejí rozšíření mýtného na silnice první třídy. Jejich zástupci to sdělili na pondělním společném zasedání s vládou, oznámila tripartita na Twitteru. Dopravní firmy podle nich tvrdí, že náklady budou muset přenést na spotřebitele.

„Upozorňujeme, že plánované rozšíření mýta o 900,2 kilometru silnic první třídy je prosazováno vládou přes nesouhlas dotčených profesních organizací. Dopravní firmy odmítají takové rozšíření, protože by ho musely promítnout do výše ceny přepravy osob a zboží, a velmi pravděpodobně přenést na spotřebitele,“ uvedl k mýtnému v tiskové zprávě prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Od tendru na dodavatele, který nedávno vypsalo ministerstvo dopravy, Hanák očekává, že bude transparentní a přinese levnější výběr mýta.

VIDEO: Kolik stojí dálniční známka? Ministr dopravy Dan Ťok na první dobrou nevěděl

Video Ministr dopravy neví, kolik stojí dálniční známky. Stovka sem, stovka tam... - Jakub Veinlich, Lukáš Červený
1080p 720p 480p 360p 240p

Rozšíření ministerstvo dopravy zdůvodňuje potřebou vypsat výběrové řízení, které nebude zvýhodňovat jedinou technologii, případně konkrétního dodavatele. Pokud by byl tendr vypsán pouze na převzetí stávajícího systému, obává se ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) toho, že by byl úřad podezírán z nadržování nynějšímu dodavateli, společnosti Kapsch.

Kromě Hospodářské komory a Svazu průmyslu a dopravy kritizovaly rozšíření mýta například Asociace krajů i sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia.

Prostřednictvím mikrovlnných mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007. Za deset let se z mýtného získalo 77,5 miliardy korun, loni to bylo 9,89 miliardy korun. Náklady na provoz činí v současnosti zhruba 1,5 miliardy korun ročně.

VIDEO: Dan Ťok o výstavbě vysokorychlostní dráhy, na kterou se Česko v daleké budoucnosti chystá

Video České plány na vysokorychlostní železnici dle ministra dopravy Dana Ťoka - Blesk - Jaroslav Šimáček
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
zdenek43 ( 17. července 2017 15:57 )

na odbory.... na firmy zvasoka se k a l i ........ jediny , kdo rozhodne kolik se bude platit . . . je politik - ten , kteryho si d o b r o v o l n e volite........ TAKZE AZ PUJDETE K VOLBAM a ty mate zarohem?? VOLBY2017 - rijden 2017 - TAK SI VZPOMENTE - kdo VAM ZASE CHCE V Y S A T penezenky............ jooooo v Nemecku politik si da bacha ????? - - - 2017-Schváleno, za německou dálnici od roku 2019 zaplatíte. Řidiči osobních aut budou od roku 2019 na německých dálnicích platit mýtné. O zavedení mýtného rozhodl německý parlament. ALE FORRRRRRRRRRRRRRRRRRRR - - - I nový návrh ale počítá s tím, že dálniční poplatky budou de facto p l a t i t jen z a h r a n i č n í řidiči. Řidiči aut registrovaných v Německu mýtné sice také zaplatí, posléze se jim ale o zaplacenou částku sníží daň z motorových vozidel. Majitelé nejekologičtějších aut s velmi nízkými emisemi získají dokonce ještě větší úlevu, než kolik zaplatí na dálničních poplatcích. TAKTO P O S T U P U J E politik - ktery ma plnou h u b u spodnich 10 milionu .......

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa