„Všechno jsem to viděl, bohužel. Nejdřív jsem vůbec nevěděl, co dělá. Myslel jsem, že je to nějaký masér nebo že nám chtějí něco jen nabízet. Najednou jsem viděl, že vykřikla, že má v ruce něco a bodá ji. Tak jsem stál, on na mě zakřičel. Ji nechal, šel proti mně,“ řekl muž pro ČT. Ruku si poranil, když za útočníkem vyběhl.

„Všichni lidi, co tam byli okolo, se snažili... Ale přece jenom asi trvalo déle, než přijel doktor. Přišlo nám to hrozně dlouho. Chtěli bychom co nejdřív domů, kdyby to šlo. Všichni nám drží palce,“ dodal muž.

„Subjektivně se cítí lépe než v sobotu,“ řekla Blesk.cz o Lence velvyslankyně Veronika Kuchyňová Šmigolová po ranních vyšetřeních pacientky. Už dříve ji prohlédli čtyři profesoři a navštívil ministr zdravotnictví, na noze a zádech má několik řezných a bodných ran. Žena s okolím komunikuje, ale lékaři jí kvůli zraněním museli nasadit léky.

„Určitě dostává nějaké léky na zředění krve, protože měla kolem ran nějaké krevní sraženiny, tak aby se rozpustily,“ uvedla velvyslankyně. Přítel se synem i matkou, která za Lenkou přiletěla, bydlí teď na náklady egyptské vlády v hotelu nedaleko nemocnice. Pobodaná Češka má na léčení v Egyptě zůstat zhruba týden, původně měla přitom odletět v sobotu.

Video
délka: 00:41

Krvavý útok v Egyptě: Mrtvé Němky a zraněná Češka Twitter, Reuters a Hudba: Streets of Cairo, Studio Fontána, spol. s r.o.

„To, že se egyptské úřady takto starají, je, myslím, gestem, které je v tuhle chvíli zcela na místě. Nicméně stále doufáme, že se zdravotní stav mé sestry zlepší natolik, aby byl možný transport zpět do České republiky,“ uvedl pro Blesk.cz bratr napadené Češky.

V egyptské Hurghadě byla po pátečním útoku zpřísněna bezpečnostní opatření. Policejní hlídky jsou kolem hotelů i na silnicích. Útočník nožem zabil dvě Němky a zranil čtyři ženy, kromě Lenky jde o dvě Arménky a jednu Rusku.

Vše o útoku v Hurghadě čtěte zde

Fotogalerie
19 fotografií