„Subjektivně se cítí lépe než v sobotu,“ řekla Blesk.cz velvyslankyně Veronika Kuchyňová Šmigolová po ranních vyšetřeních, která lékaři u Lenky provedli. Už dříve ji prohlédli čtyři profesoři a navštívil ministr zdravotnictví, na noze a zádech má několik řezných a bodných ran. Žena s okolím komunikuje, ale lékaři jí kvůli zraněním museli nasadit léky.

„Určitě dostává nějaké léky na zředění krve, protože měla kolem ran nějaké krevní sraženiny, tak aby se rozpustily,“ uvedla pro Blesk.cz velvyslankyně s tím, že bližší informace o zdravotním stavu podávat nemůže.

Hotel zaplatí místní vláda

V Egyptě zůstali po čtvrtečním útoku také Lenčin syn a přítel. Noc na neděli strávili na ambasádě. Její zaměstnanci rodině zajišťují také veškerý servis včetně trasportu do nemocnice. V neděli se ale přestěhovali na novou adresu. „Egyptská vláda nabídla, že jim bude platit hotel v blízkosti nemocnice,“ uvedla velvyslankyně.

Útočník ve čtvrtek ubodal dvě Němky a zranil také českou turistku. Spolupracuje prý s ISIS:

Video
délka: 00:41

Krvavý útok v Egyptě: Mrtvé Němky a zraněná Češka Twitter, Reuters a Hudba: Streets of Cairo, Studio Fontána, spol. s r.o.

Syn a přítel mohou navíc přijít navštívit pobodanou Lenku, kdykoli budou chtít. „Nemocnice jim umožnila, aby mohli chodit na návštěvy i mimo návštěvní hodiny,“ dodala k situaci Kuchyňová.

Lenka poslala do Česka pro matku

Strach po útoku dostala také Lenčina nejbližší rodina. Zraněná Češka proto požádala podle informací Blesk.cz cestovní kancelář, aby mohla do Egypta přiletět také její matka. „Maminka zraněné už do Egypta přiletěla, cesta i ubytování jsou na náklady naší cestovní kanceláře,“ potvrdil mediální zástupce CK Pantour Josef Koukolíček. Matka už byla i za svou dcerou v nemocnici. 

„V noci na neděli za ní matka odcestovala a byla ubytovaná i se zbytkem rodiny v jednom z tamních hotelů v blízkosti nemocnic,“ zmínil pro Blesk.cz bratr zraněné Češky. „To, že se egyptské úřady takto starají, je myslím gestem, které je v tuhle chvíli zcela na místě. Nicméně stále doufáme, že se zdravotní stav mé sestry zlepší natolik, aby byl možný transport zpět do České republiky,“ dodal.

Lékaři trvají na hospitalizaci

Cestovní kancelář bude podle Koukolíčka hradit i případné další náklady, které rodině zraněné Češky vzniknou s návratem do České republiky. Ten lékaři podle velvyslankyně Kuchyňové i přes lepší zdravotní stav české turistky doporučují stále až zhruba za šest dní. „Ona by chtěla odjet co nejdříve, ale lékaři chtějí, aby raději počkala, aby mohla odletět bez jakýchkoliv komplikací,“ řekla dnes Blesk.cz Kuchyňová.

V egyptské Hurghadě byla po pátečním útoku zpřísněna bezpečnostní opatření. Policejní hlídky jsou kolem hotelů i na silnicích. Útočník nožem zabil dvě Němky a zranil čtyři ženy, kromě Lenky jde o dvě Arménky a jednu Rusku.

Vše o útoku v Hurghadě čtěte zde

Fotogalerie
21 fotografií