„Lékaři považují zranění za středně těžká až lehčí,“ řekla česká velvyslankyně Veronika Kuchyňová Šmigolová Blesk.cz. Účetní Lenka (36) má podle diplomatky několik bodnořezných ran na noze a na zádech. „Nejsou nijak hluboké ani ohrožující na životě,“ dodala zástupkyně České republiky v Egyptě.

Zraněná Češka bude v káhirské nemocnici po útoku zřejmě týden:

Video
délka: 00:41

Krvavý útok v Egyptě: Mrtvé Němky a zraněná Češka Twitter, Reuters a Hudba: Streets of Cairo, Studio Fontána, spol. s r.o.

„Byl to pro celou naši rodinu obrovský šok. Jinak si představte, jak by bylo asi vám, kdyby se to stalo někomu z vaší rodiny. Ty pocity ani nejdou popsat,“ uvedl pro Blesk.cz bratr zraněné turistky. „Co se týče úřadu, od rána jsme v přímém spojení s konzulem, který je přímo u ní, tudíž máme přímé informace. A myslím, že z jejich strany dělají vše, co je v jejich silách, za což jim patří veliký dík. Momentálně doufáme, že bude samozřejmě možný co nejdřívější návrat zpět k nám, k celé rodině a neustále na ni myslíme,“ dodal.

Češku v sobotu kolem 13. hodiny českého času přepravil do Káhiry z letoviska Hurghada záchranářský vrtulník. Zraněná rodačka z Prahy se dnes měla přitom vrátit domů – na Rakovnicko, kde žije i se svým synem a partnerem. Ti se za ní přesunuli autem. Podle Kuchyňové dnes syn i přítel matku navštívili.

„Partner a syn přijeli z Hurghady s kolegou z ambasády automobilem do Káhiry a jeli za ní rovnou do nemocnice. Tam s ní chvíli pobyli a v současné době jsou na cestě na ambasádu,“ popsala velvyslankyně. Oba budou zatím bydlet na ambasádě. Jestli odletí domů všichni tři, zatím není jasné.

Týden v káhirské nemocnici

Zraněná Češka bude v nemocnici minimálně sedm dní. Domů na Rakovnicko se chce podle velvyslankyně ale vrátit co nejdřív. „Pokud já vím, (lékaři) předpokládají dobu hospitalizace přibližně týden,“ dodala Kuchyňová, podle které Lenka s rodinou, lékaři i zástupci velvyslanectví plně komunikuje a to plynulou angličtinou. „Předpokládám, že (návrat) bude hradit její zdravotní pojišťovna a cestovní kancelář je připravena uhradit letenky rodinným příslušníkům, kteří jsou s ní,“ řekla Blesk.cz Kuchyňová.

Lenka se s rodinou měla vrátit z Egypta tuto sobotu. Na dovolenou do Hurghady přiletěla minulou neděli.

V egyptské Hurghadě byla po pátečním útoku zpřísněna bezpečnostní opatření. Policejní hlídky jsou kolem hotelů i na silnicích. Útočník nožem zabil dvě Němky a zranil čtyři ženy, mezi nimiž je i Lenka. Podle zatím neověřených zpráv, o nichž informovala agentura DPA, udržoval prostřednictvím internetu kontakty s radikály z organizace Islámský stát ISIS. Také útočník byl k výslechu převezen do Káhiry.

Vše o útoku v Hurghadě čtěte zde

Fotogalerie
14 fotografií