O svátcích 5. a 6. července budou mít obchody otevřeno. Nejbližším státním svátkem, který je uzavře, je Den české státnosti 28. září. Tímto dnem si připomínáme zabití českého knížete sv. Václava svým bratrem Boleslavem v roce 935.

Druhým státním svátkem, kterému obchody podléhají, je 28. říjen. V tento den roku 1918 byl vyhlášen vznik samostatného Československa. Naopak 17. listopadu si nakoupíte. 

Následují Vánoce. Na Štědrý den 24. prosince mohou mít velké obchody otevřeno pouze do 12:00 a pak zavírají. „Na petlici“ zůstanou i na 1. svátek vánoční a 2. svátek vánoční, tedy 25. a 26. prosince.

Zaměstnanci obchodů si užijí volno i na Nový rok, tedy 1. ledna. Předposledním státním svátkem, kdy se před příštím létem do obchodů nedostanete, je Velikonoční pondělí 1. dubna a nakonec i státní svátek 8. května, kdy se slaví Den vítězství. Naopak na Velký pátek nebo na Svátek práce 1. května je otevřeno.

Omezení prodejní doby se snažily odbory dosáhnout už více než 10 let. Když jim konečně politici vyšli vstříc a v roce 2016 zavřené obchody posvětili zákonem, nastaly mezi Čechy zmatky.

VIDEO: Jak je to s obchody o státních svátcích?

Video
délka: 20:01
1080p 720p 480p 360p 240p

Zavřené obchody ve svátek? Jsou dny, kdy nakupování nemusí být na prvním místě, říká Mihola 

Kdy mají obchody otevřeno?

Plošný zákaz uzavřít prodejnu větší než 200 metrů čtverečných má i své výjimky. Uzavření obchodů ve vyjmenované době státních svátků neplatí na nádražích, letištích, v nemocnicích nebo třeba lékárnách a benzinkách. Podle zákona se uzavření prodejen vztahuje na obchody pouze ve výše vyjmenovaných svátcích, kterých je sedm.