Zavřou se obchody kvůli státním svátkům? Cyril s Metodějem i Jan Hus překvapí

Autor: pet - 
4. 7. 2017
15:40

Ve středu a ve čtvrtek čekají Česko dva červencové státní svátky, kdy si připomínáme příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje a také upálení Mistra Jana Husa. Jak to bude tentokrát s nakupováním, když politici ve velkých obchodem s plochou nad 200 metrů čtverečních nákupy ve svátek zakázali? Tentokrát můžete do svého oblíbeného hypermarketu, supermarketu i velkoprodejny nábytku v klidu vyrazit. Bude otevřeno.

O svátcích 5. a 6. července budou mít obchody otevřeno. Nejbližším státním svátkem, který je uzavře, je Den české státnosti 28. září. Tímto dnem si připomínáme zabití českého knížete sv. Václava svým bratrem Boleslavem v roce 935.

Druhým státním svátkem, kterému obchody podléhají, je 28. říjen. V tento den roku 1918 byl vyhlášen vznik samostatného Československa. Naopak 17. listopadu si nakoupíte. 

Následují Vánoce. Na Štědrý den 24. prosince mohou mít velké obchody otevřeno pouze do 12:00 a pak zavírají. „Na petlici“ zůstanou i na 1. svátek vánoční a 2. svátek vánoční, tedy 25. a 26. prosince.

Zaměstnanci obchodů si užijí volno i na Nový rok, tedy 1. ledna. Předposledním státním svátkem, kdy se před příštím létem do obchodů nedostanete, je Velikonoční pondělí 1. dubna a nakonec i státní svátek 8. května, kdy se slaví Den vítězství. Naopak na Velký pátek nebo na Svátek práce 1. května je otevřeno.

Omezení prodejní doby se snažily odbory dosáhnout už více než 10 let. Když jim konečně politici vyšli vstříc a v roce 2016 zavřené obchody posvětili zákonem, nastaly mezi Čechy zmatky.

VIDEO: Jak je to s obchody o státních svátcích?

Video Zavřené obchody ve svátek? Jsou dny, kdy nakupování nemusí být na prvním místě, říká Mihola 
1080p 720p 480p 360p 240p

Kdy mají obchody otevřeno?

Plošný zákaz uzavřít prodejnu větší než 200 metrů čtverečných má i své výjimky. Uzavření obchodů ve vyjmenované době státních svátků neplatí na nádražích, letištích, v nemocnicích nebo třeba lékárnách a benzinkách. Podle zákona se uzavření prodejen vztahuje na obchody pouze ve výše vyjmenovaných svátcích, kterých je sedm.

Doporučujeme
beda88 ( 6. července 2017 00:34 )

tak nějak se začínám stydět za to, že jsem Čech, protože co ti vych...cánci v parlamentu schvalují mi připomíná scénku z trilogie Slunce...., erotika. "Když nahatí, tak od krku nahoru." Jestliže je státní svátek, tak má být zavřeno POKAŽDÉ. lidi jsou pak zmatení kdy je zavřeno a kdy otevřeno. já pamatuji ještě socialismus, kdy v sobotu měly sámošky do 12h a v neděli zavřeno. nikdy s tím nebyl problém a nevím proč je nyní. vlastně vím. lobisté ví komu namazat, aby hlasoval pro ně. viz. protikuřácký zákon. vzal bych ty látra ve sněmovně potěhem a posadil na týden ke kase do Alberta, ať ví jak chutná práce. hlavně netáhla dienstbier a bendíček.

djaba ( 5. července 2017 20:56 )

Jestlipak existuje údaj, kolik lidí z jiných profesí musí do zaměstnání o svátcích i víkendech ? Odhaduji , že několik tisíc prodavačů v supermarketech bude zanedbatelné číslo .Jen tak namátkou - máme hasiče , policii , zdravotnictví , zemědělství a chov zvířat , energetiku ap .I já pracuji bez ohledu na svátky , soboty a neděle denní i noční .A nikoho to nessre , vychází na mě téměř každoročně noční Silvestr od 180 h do 60 h.

drakulina ( 5. července 2017 12:21 )

Proč se tato kravina pořád řeší? Vždyť má každý možnost si nakoupit do zásoby, máme doma chladničky, mrazáky a spoustu jiných zařízení, které potraviny po tři dny svátků snadno uchovají. Je to spíš oblast u které se pár vyčůránků docela snadno živí...

moiaza ( 5. července 2017 10:03 )

Tu nejde o to, že by lidé zemřeli hladem. Vždyť přece není problém si nakoupit předem třeba na dva dny. Tu jde hlavně o to, že lidé by neměli o svátcích kde travit volný den. Ono totíž "šmatlání" po nákupních centrech se změnilo ve sváteční "obřad". Kam půjdeme, když nám zavřeli obchoďák? Lidé úplně zapomněli, že existuji i jiné destince, které by šly o svátcích navštívit. V tom je hlavní problém.

spania ( 5. července 2017 10:02 )

Podle mně je to celé blbost.Buď by mělo být otevřeno na všechny svátky nebo tedy na všechny svátky zavřeno.I když s tím zavřením obchodů ve svátky nesouhlasím,je to jak návrat do komunismu.Nejde o to,že by člověk musel jít každý den nakoupit,ale o tu možnost,že můžete jít,když budete chtít nebo budete něco potřebovat.Je to o pocitu volnosti a svobody.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud