Otevírací doba o podzimních svátcích: Nakoupíte na konci září a října?

Autor: pet, kal, všm - 
24. 9. 2018
08:25

Během podzimu připomínáme hned dva významné dny pro Českou republiku. První si připomeneme 28. září Den české státnosti a přesně o měsíc později 28. října oslavíme 100 let od vzniku samostatného Československa. Po oba dva dny zůstanou obchody zavřené. Podívejte se na celoroční přehled svátků, kdy se do svého hypermarketu, supermarketu nebo velkoprodejny nábytku dostanete. A kdy vás naopak uvítají jen zavřené dveře.

Obchody naposledy zůstaly zavřené na Den vítězství 8. května. Po podzimních svátcích se znovu uzavřou po obědě na Štědrý den.

VIDEO: Podívejte se, jak marně si Češi ve svátek zkouší nakoupit

Video Obchody v den státního svátku zůstaly zavřené. Lidé přesto chtěli nakupovat - Zuzana Zelenková
360p

Zavírání obchodů na státní svátky bylo tématem i Blesk Volebního souboje 2017, konkrétně debaty Nákupní košík

Video „Lži. Blábolíte! Zhovadilost...“ 6 politiků se rozhádalo kvůli odpovědnosti za cenu mléka a šizeným výrobkům - Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Jak to bude se svátky v roce 2018

Obchody letos uzavře také Den české státnosti 28. září. Tímto dnem si připomínáme zabití českého knížete sv. Václava svým bratrem Boleslavem v roce 935.

A zavřeno bude i na Den vzniku samostatného československého státu, který připadá na 28. října a tentokrát půjdou rovnou o stoleté výročí. Také tento den je z osmi svátků, během kterých musí supermarkety a hypermarkety ze zákona zavřít.

Na Štědrý den 24. prosince můžou mít obchodníci otevřeno nejdéle do 12 hodin. „Na petlici“ zůstávají pak obchody 1. i 2. svátek vánoční, tedy 25. a 26. prosince. A zavřeno bude i na Nový rok, 1. ledna 2019.

Naopak v létě o svátcích 5. a 6. července budou mít obchody otevřeno. A stejně tak neplatí žádné omezení ani pro 17. listopad.

Kdy musí mít obchody povinně zavřeno:

 • 1. leden
 • Velikonoční pondělí
 • 8. květen
 • 28. září
 • 28. říjen
 • 24. prosinec po 12. hodině
 • 25. prosinec
 • 26. prosince

O kterých svátcích omezení neplatí:

 • Velký pátek
 • 1. květen
 • 5. červenec
 • 6. červenec
 • 17. listopad

Omezení prodejní doby se snažily odbory dosáhnout už více než 10 let. Když jim konečně politici vyšli vstříc a v roce 2016 zavřené obchody posvětili zákonem, nastaly mezi Čechy zmatky.

VIDEO: Jak je to s obchody o státních svátcích?

Video Zavřené obchody ve svátek? Jsou dny, kdy nakupování nemusí být na prvním místě, říká Mihola 
1080p 720p 480p 360p 240p

Které obchody mají otevřeno?

Plošný zákaz uzavřít prodejnu větší než 200 metrů čtverečných má i své výjimky. Uzavření obchodů ve vyjmenované době státních svátků neplatí na nádražích, letištích, v nemocnicích nebo třeba lékárnách a benzinkách. Podle zákona se uzavření prodejen vztahuje na obchody pouze ve výše vyjmenovaných svátcích, kterých je sedm.

Doporučujeme
HeliSvo ( 24. září 2018 14:56 )

Já osobně nechápu, proč to má regulovat stát. Ať si to vyřídí zaměstnanci a jejich odbory. V zemi, kde je absolutní svoboda k páchání nejhorších blbostí budeme zase něco regulovat? A co třeba regulovat milování? My ženy si taky potřebujeme odpočnout, tak třeba může stát zakázat milování v úterý a ve čtvrtek. Co na to vy moudří, co rozumíte všemu. Nebo v rámci ekologie zakážeme v sobotu létat a ve středu jezdit autem? Kam až chcete tuto státní pitomost dovést?

jardavozembouch ( 5. července 2018 09:57 )

Ja zas nechapu, proc davat cerstve maso do mrazaku. Tak si ho koupim a uklohnim pred ci po svatcich. Do mrazaku cerstve maso dava jen ignorant. Uz takhle to maso nema chut masa, spis jako polysteren a jeste ho dorazit v mrazaku. To si radsi dam nove brambory s balkanem a cibulkou a gurkensalat

jardavozembouch ( 5. července 2018 09:54 )

lidi by to neprezili, kdyby dva dny nemohli vyluftovat uverovou kartu a nemohli se postavit do fronty na zarucene kvalitni pilinaky v akci. Hlavne at zase nenechaji v aute na skunci zavrene batole nebo psa.

Hamiltony ( 3. července 2018 14:30 )

Zavřít i v neděli,včetně benzínek,jinak stanovit min.hodinové příplatky v soukromém sektoru.Neděle 600kč/hod,svátek min1000kč/hod.Neomezoval bych prodej podle metrů,např majitel autobazaru ať si klidně prodává,ale musí tam být osobně přítomen,případně mu může pomáhat rodinný příslušník,to samé v benzíně,obchodě atd.Můžou si páni podnikatelé prodeje užívat třeba od vánoc až po nový rok bez přestání.

Jardah775 ( 3. července 2018 09:16 )

Zavřeno sice 8.května bylo, ale na Den vítězství 9.května bylo otevřeno.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa