Na Nový rok obchody neotevřou. Jak to je s nákupem na Silvestra?

Autor: pet,kal - 
31. 12. 2017
10:00

Na Nový rok si ve větších obchodech nenakoupíte. Podle zákona budou totiž obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních uzavřeny. Nákupy můžete stihnout ještě na Silvestra, ale počítejte se zkrácenou otevírací dobou často je do 17 hodin. Podívejte se na přehled, kdy se do svého hypermarketu, supermarketu nebo velkoprodejny nábytku dostanete a kdy vás uvítají jen zavřené dveře.

Lidé se bez nákupů v supermarketech budou muset obejít na Nový rok, tedy 1. ledna. Státním svátkem, kdy se do obchodů nedostanete, je také Velikonoční pondělí 2. dubna a dále i státní svátek 8. května, kdy se slaví Den vítězství.

VIDEO: Podívejte se, jak marně si Češi ve svátek zkouší nakoupit

Video Obchody v den státního svátku zůstaly zavřené. Lidé přesto chtěli nakupovat - Zuzana Zelenková
360p

 

Zavírání obchodů na státní svátky bylo tématem i Blesk Volebního souboje 2017, konkrétně debaty Nákupní košík

Video „Lži. Blábolíte! Zhovadilost...“ 6 politiků se rozhádalo kvůli odpovědnosti za cenu mléka a šizeným výrobkům - Blesk Zprávy

Jak to bude se svátky v roce 2018

Obchody příští rok uzavře také Den české státnosti 28. září. Tímto dnem si připomínáme zabití českého knížete sv. Václava svým bratrem Boleslavem v roce 935.

A zavřeno bude i na Den vzniku samostatného československého státu, který připadá na 28. října. Také tento den je z osmi svátků, během kterých musí supermarkety a hypermarkety ze zákona zavřít.

Na Štědrý den 24. prosince můžou mít obchodníci otevřeno nejdéle do 12 hodin. „Na petlici“ zůstávají pak obchody 1. i 2. svátek vánoční, tedy 25. a 26. prosince.

Naopak na Velký pátek nebo na Svátek práce 1. května je otevřeno. A v létě o svátcích 5. a 6. července budou mít obchody otevřeno také.

Omezení prodejní doby se snažily odbory dosáhnout už více než 10 let. Když jim konečně politici vyšli vstříc a v roce 2016 zavřené obchody posvětili zákonem, nastaly mezi Čechy zmatky.

VIDEO: Jak je to s obchody o státních svátcích?

Video Zavřené obchody ve svátek? Jsou dny, kdy nakupování nemusí být na prvním místě, říká Mihola 
1080p 720p 480p 360p 240p

Které obchody mají otevřeno?

Plošný zákaz uzavřít prodejnu větší než 200 metrů čtverečných má i své výjimky. Uzavření obchodů ve vyjmenované době státních svátků neplatí na nádražích, letištích, v nemocnicích nebo třeba lékárnách a benzinkách. Podle zákona se uzavření prodejen vztahuje na obchody pouze ve výše vyjmenovaných svátcích, kterých je sedm.

Doporučujeme
taktone ( 1. ledna 2018 03:51 )

názor zkurwy.syna

oxygene.p ( 26. prosince 2017 16:24 )

Snad tenhle nesmysl vláda zruší a každý obchodník si bude moct otevřít jak chce. Pokud by měli být zavřený všechny obchody , pak je to ok , ale proč jen obchody nad 200m2? Mimoto je pravdou , že prodavačkám díky odborům tímhle klesly reálně platy , protože za svátky meli 100% navrch a když se dneska zeptáte prodavaček , tak většina z nich by právě kvůli těm 100% navíc byla raději v práci.

Hela1 ( 26. prosince 2017 15:14 )

koukni do popelnic

jardavozembouch ( 26. prosince 2017 14:33 )

vetsinou na svatky maji sichty svobodni a nezadani. pokud si vezme o svatcich sichtu vdana pani od deti, tak bud ma doma problem s manzelem, detmi, nebo je manzel line pero a nechce se mu delat na dluhy, ktere si spachali minule vanoce, nebo harantum musi poridit nejnovejsi ipad ci podobny nesmysl, ktery po vanocich vyjde z mody a bude novejsi, a samozrejme drazsi.

jardavozembouch ( 26. prosince 2017 14:29 )

to je tragédie pro frontové bojovníky ))))) před svátky dva narvané vozejky na osobu, 24.12. jeste pro jistotu vzali dalsi ctyri narvane vozejky a pak budou po svatcich hekat na pohotovosti se zlucnikem a "damy" skuhrat, ze pribraly stopadesat kilo. ja se o vanocich nikdy nespravil, pac telo je zvykle na urcite mnozstvi jidla a vic proste nepobere. tlustosi by si meli do mestske dopravy kupovat dve jizdenky, aby se vesli

Zobrazit celou diskusi
Další videa