Korupce? Policie prověřuje ČEZ, firma poslala 184 milionů albánskému lobbistovi

Autor: ČTK - 
28. 6. 2017
07:08

Česká policie se zabývá tím, proč energetická společnost ČEZ v roce 2009 za éry generálního ředitele Martina Romana poslala do Albánie ve dvou transakcích celkem sedm milionů eur (podle současného kurzu tedy asi 184 milionů Kč). Peníze skončily na soukromém účtu kosovského lobbisty Nue Kalaje. Albánské úřady mají podezření, že mohlo jít o peníze použité na úplatky pro tamní politiky a úředníky v době krátce poté, co ČEZ ovládl albánského distributora energie. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).

„Policie se na nás obrátila s dotazem ohledně této osm let staré bankovní transakce. S ohledem na fakt, že záležitost je v šetření, detaily nemůžeme blíže komentovat. Nicméně jako vždy poskytujeme plnou součinnost,“ řekl deníku mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Okolnosti, za jakých ČEZ v roce 2009 získal za 102 milionů eur 76 procent v distribuční společnosti později přejmenované na CEZ Shpërndarje, zkoumá vyšetřovací komise albánského parlamentu.

Případ se do Česka dostal díky zjištění albánského finančního zpravodajství, které na transakci ČEZ narazilo. Poznatky předalo svým českým kolegům z Finančního analytického útvaru, kteří podali trestní oznámení, píše MfD. Vyšetřování v Albánii začalo poté, co v roce 2013 dlouholetý premiér a dříve prezident Sali Berisha prohrál volby. Prověřit privatizaci distributora energie se rozhodla nová vláda.

Lobbista Nue Kalaj tvrdí, že české společnosti připravoval půdu pro potřebná jednání. Albánskému serveru Panorama Kalaj řekl, že pro ČEZ pracoval „na základě smluvních a právních vztahů“. Podle albánských médií se Kalaj velmi dobře znal se synem premiéra Berishy, lobbista sám ale vazby na šéfa vlády a jeho syna popírá. Sedm milionů eur od firmy ČEZ dostal na účet v době, kdy už jako ekonomický poradce nepracoval, a vybral je v hotovosti, píše MfD.

Prvnímu bloku JE Dukovany skončí po 30 letech povolení k provozu.Prvnímu bloku JE Dukovany skončí po 30 letech povolení k provozu. | 

ČEZ se z Albánie stáhl v roce 2014 poté, co uzavřel s Albánií dohodu o narovnání, podle které získá zpět do roku 2018 v ročních splátkách 100 milionů eur. Dohoda uzavřela spor, který v lednu 2013 spustilo odebrání licence firmě CEZ Shpërndarje s odůvodněním, že podnik nezajistil dovoz elektřiny a neinvestoval do albánské rozvodné sítě. ČEZ pak zahájil mezinárodní arbitráž a požadoval náhradu škody za to, že nebyla ochráněna jeho investice. ČR byla kvůli sporu připravena zablokovat Albánii přidělení statusu kandidátské země EU.

Doporučujeme
vagen ( 30. června 2017 15:37 )

zlojed martin roman stale beha na svobode a uziva si nakradenych miliard

vagen ( 30. června 2017 15:35 )

nejvetsi cesky korupcnik martin roman lobbista rizeny rittigem,tvrdikem,dalikem a janouskem odklanel z cezu miliardy korun pro sebe a hlavne politiky ods a cssd....

1pravda1 ( 28. června 2017 12:50 )

Beneš - nynější ředitel ČEZ dal Nagyové náramek za půl milionů korun, ze svého nebo z ČEZ fondu úplatků? Proč poslanci nechtějí, aby registr smluv platil pro ČEZ ani aby ho mohla prověřit NKÚ! Je to neuvěřitelné, jak je to všechno tady prolezlé špínou. No volte strany sedící od revoluce ve Sněmovně.

moiaza ( 28. června 2017 08:50 )

Tato republika je celá zkorumpovaná. Po havlopřevratě a za vlády morých loupeživých strak se začalo s drancováním, které ještě zdaleka neskončilo. ČR je v rukou mafiánů! Miliardové úniky jsou na denním pořádku. Hlavně že budou volby a voliči dají opět svůj hlas těmto mafiánům.

drakulina ( 28. června 2017 07:57 )

Pak se všichni divíme, proč platíme tolik za elektřinu, naše peníze spolkne tahle mafie..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud