Lékař skončí fakultu, dostane titul, ale neznamená to, že může začít samostatně pracovat. Všechno, co udělá, musí mít „posvěcené“ od zkušenějšího lékaře. „Vzdělávání na medicíně sice má praktickou část, ale zdaleka to není tak, že by ten lékař byl připravený samostatně léčit,“ zmínil lékař Jiří Šedo, předseda spolku Mladí lékaři, který se dlouhodobě věnuje pomoci mladým lékařům s jejich startem.

Umělý člověk Karel: Krvácí a vzdychá jako skutečný pacient

Video
délka: 00:45.22

Umělý člověk Karel: Krvácí a vzdychá jako skutečný pacient Andrea Ulagová, Blesk.cz

Příběh začínajícího lékaře by se dal přirovnat k mladému pilotovi, který vyjde z akademie. Nemůže si sám sednout do kokpitu a řídit letadlo, musí po drobných krůčcích „vyrůst“ vedle zkušeného pilota. Jenže mladí lékaři jsou často „hozeni do vody“, protože nemocnice nemají dost zkušenějších doktorů.

„Akorát že žádná letecká společnost by se nedovolila vyslat letadlo s pasažéry, tak, aby tam na místě pilota seděl absolvent akademie. Jenže v medicíně, vzhledem k nedostatku lékařů, se tomu tak často děje. Navíc jsou lékaři poměrně hůře placeni,“ vysvětlil Šedo.

Atestace nezaručí vyšší plat

Lékaři musí absolvovat specializační vzdělávání po fakultě a připravují se na atestační zkoušku. Ta jim potom umožní samostatně léčit pacienta, aniž by ho někdo kontroloval. Podle lékaře mají atestovaní doktoři platy, které se lidem mohou zdát vysoké, ale je to do jisté míry způsobeno tím, že v práci tráví mnoho přesčasových hodin. „A to dokonce víc, než dovoluje zákoník práce. Ví se to, zdravotnictví díky tomu funguje, ale oficiálně se to ve statistikách nikde nedočteme,“ uvedl Šedo.

Aby se mladý lékař uživil, tak pracuje přesčasy, nebo často odchází do zahraničí, ani po atestaci totiž plat nemusí poskočit. Jsou ale i tací, kteří „utečou“ k farmaceutickým firmám. „Lékaři odchází do ambulancí anebo k různým farmaceutickým firmám. Nemusí tedy nutně jít do zahraničí. Ve farmaceutických firmách pak prodávají léky a mají za to vyšší plat než ti, kteří je předepisují. Spousta lékařů, kteří zůstávají v nemocnicích, práci dělají z nadšení,“ dodal Šedo. 

Podle lékaře odchází do zahraničí ti nejlepší, jsou to často lidé s velmi dobrým prospěchem a jazykovou výbavou. Jiří Šedo si to v zahraničí také zkusil. Půl roku strávil v USA a věděl, že by tam mohl zůstat. Domů ho ale táhla rodina a také touha v ČR změnit situaci k lepšímu.

Fotogalerie
8 fotografií

Fotogalerie
8 fotografií