Odborníci zkoumali data pocházející od 130 tisíc lidí po dobu 25 let. Výsledek? Jedinci, kteří pili nízkotučné nebo odtučněné mléko častěji než jednou denně, měli o 39 procent větší šanci, že se u nich rozvine Parkinsonova nemoc. Oproti lidem, kteří tak dělali méně než jednou týdně. U plnotučného mléka se podobná souvislost neobjevila.

Tým také analyzoval, jak často lidé konzumovali jiné formy nízkotučného mléka, jako je nízkotučný sýr, jogurt nebo cottage sýr. I v těchto případech se ukázala souvislost s rizikem onemocnění Parkinsonovou chorobou, bylo vyšší o 34 procent.

Lék na nemoc zatím neexistuje

Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, při kterém v určité části mozku ubývají nervové buňky. Lidé zažívají třes končetin, pomalé pohyby a problémy s motorikou. Na onemocnění v současnosti neexistuje lék.

Že mléko riziko Parkinsonovy choroby potenciálně zvyšuje, se experti domnívali už dlouho. Kraví produkt totiž snižuje hladinu určitých chemikálií v těle, které před podobnými problémy brání. Doteď ovšem nebyl vztah dokázán a také se nepočítalo s rozdílem mezi nízkotučným a plnotučným mlékem.

Plnotučné mléko vítězí

Plnotučné mléko ze studie vyšlo opačně než nízkotučné. Saturovaný tuk obsažený v tekutině totiž zabraňuje procesu, kterým jsou ochranné molekuly vylučovány z těla. Autorka studie Katherine Hughes k tomu v odborném časopise Neurology napsala: „Naše studie je největší, která kdy vztah mléčných výrobků a Parkinsonovy nemoci zkoumala. Nízkotučné varianty byly shledány jako rizikový faktor.“

Experti nicméně dodávají, že i když se riziko s konzumací zvedá o 39 procent, jen malému množství lidí mléko skutečně Parkinsonovu nemoc způsobí. Ze 77 864 lidí, kteří jej konzumovali jednou denně, se nemoc vyvinula jen u 483 lidí. Říkají také, že je třeba vztah podrobit dalšímu výzkumu. Určitou roli totiž zřejmě hrají i pesticidy v mléku.

VIDEO: Jak se žije s Parkinsonovou nemocí?

Video
délka: 03:16.08
720p 480p 360p 240p

Jak se žije s Parkinsonem Všeobecná fakultní nemonice v Praze

Fotogalerie
8 fotografií