Aplikace zachránila před rozsekáním tisíce zvířat. Vybavení pro ni stojí miliony

Autor: Jakub Veinlich - 
31. 5. 2017
19:53

Život zvířat má ochránit před těžkými stroji aplikace Senoseč. Tu vyvinuli na Provozně ekonomické fakultě České zemědělské univerzity. Penězi na ni přispělo také ministerstvo životního prostředí. Aplikace sbírá data z dronů s termovizí, které dokážou zaměřit pohyb zvěře na louce, na kterou se chystají stroje k sečení. Ještě nedávno bylo běžnou praxí, že zvířata pod stroji zahynula. 

Aplikace je dobrovolná ale díky novému systému informování mezi zemědělci a myslivci už zachránila tisíce zvířat, především mláďat srn nebo koroptví. „Pro nás je nejdůležitější to, abychom věděli, kdy k té senoseči dochází, a to z toho důvodu, abychom mohli aplikovat účinná opatření,“ řekl Blesk.cz proděkan Fakulty lesnické a dřevařské z České zemědělské univerzity v Praze Tomáš Kušta.

Data se o výskytu zvěře dostávají do aplikace z dronů s termovizní. Běžný zemědělec si ho ale zatím nemůže pořídit. S veškerým vybavením může jeho cena totiž vyšplhat až na milion korun. „To pole má 7 stupňů – a srnče asi 20 – my ho tam tedy vidíme jako rozsvícenou žárovku,“ prozradil Blesk.cz Petr Lněnička, provozovatel bezpilotních dronů, který se podílí na zaměřování zvěře.

Louky před sečením je potřeba podle odborníků prohlédnout večer před sečením nebo ráno těsně před svítáním, tak jak stanoví zákony.

Jak celý systém k vyhánění zvěře z luk před sečením funguje, se podívejte v reportáži:

Video Drony s termokamerou točí pole: Aby sekačky nezabíjely kolouchy. - Jakub Veinlich, Petr Soukup

 

 

Doporučujeme
bagdadi ( 2. června 2017 09:04 )

nejlépe se chrání srny podobná havět kuší.je to tiché a jednoduché.žádné mazlení se srnama a další plevelí v přírodě

Zobrazit celou diskusi
Další videa