Byl tu i Kajínek. „Valdice jsou pro kriminálníky vysoká škola,“ ví kaplan

Autor: Zuzana Zelenková - 
29. 5. 2017
06:15

Nejtěžší a nejstřeženější česká věznice Valdice letos slaví 160 let od založení. Byli tady političtí vězni, známý loupežník Babinský a pobýval tu i odsouzený dvojnásobný vrah Jiří Kajínek. Muž omilostněný prezidentem Milošem Zemanem se z Valdic pokusil utéct, na rozdíl od Mírova se mu to nepodařilo.

Bývalý kartuziánský klášter s klášterním kostelem Nanebevzetí Panny Marie najdeme jen několik kilometrů od Jičína. Jedna z nejvýznamnějších barokních památek v kraji se před 160 lety stala nejostřejší věznicí.

„Staří kriminálníci o Valdicích říkají, že je to vysoká škola. Je tam především zvýšená ostraha. Takže ve věznici sedí odsouzení za násilnou trestnou činnost a potom recidivisté. Je tam zhruba stejný počet lidí ve zvýšené ostraze a v ostraze. Je jich tedy přibližně 500 a 500. Valdice mají kapacitu kolem tisíce odsouzených,“ uvedl pro Blesk.cz Pavel Zvolánek, tamní kaplan a předseda Vězeňské duchovenské péče.

Fotogalerie Kajínek si užívá svobodu s půvabnou blondýnkou 81 fotografií

Jiří Kajínek čelil v Brně smršti otázek novinářů: 

Video Jiří Kajínek se ocitl v Brně pod „palbou“ dotazů novinářů. - Hynek Zdeněk
1080p 720p 480p 360p 240p

Hned tři kaplani ve Valdicích

Podle Zvolánka mají Valdice štěstí na osvíceného ředitele, který podporuje službu kaplanů. Jsou tam tři – adventistický, husitský a katolický. Tradice kaplanské a dobrovolnické služby tu funguje už od devadesátých let. „Spolupráce většiny českých církví ve Vězeňské duchovenské péči je v naší zemi unikátní. Jsem moc rád, že lidé z různých církví jsou schopni se domluvit a spolupracovat při práci s odsouzenými,“ zmínil Zvolánek.

Jedním z prvních trestanců ve Valdicích byl nejslavnější český loupežník Václav Babinský. V roce 1857 byl proslulý lupič převezen z brněnské věznice Špilberk do nově otevřené věznice v Kartouzích, kde pracoval jako zahradník. Babinský během věznění uvěřil v Boha a po propuštění pracoval stále jako zahradník v klášteře v Řepích u Prahy, později přeměněném na ženskou trestnici. Od té doby se ale mnohé změnilo. Dneska je ve Valdicích koncentrováno nejvíc doživotně odsouzených, celkem 24 ze všech 46, které v České republice máme.

Chvála dozorců a problém s drogami

Společnost si také podle Zvolánka málo uvědomuje, jak moc jsou důležití vězeňští dozorci. Podle něj jsou to právě oni, kdo nás chrání před nebezpečnými zločinci, které hlídají pod zámkem. „Osobně si vážím dozorců, zaměstnanců, kteří plní svoje povinnosti a chrání společnost před celou řadou lidí, kteří jsou ve výkonu trestu a mají třeba i patologické poruchy,“ pochválil pracovníky věznice Zvolánek.

Věznicím se také nevyhýbá drogová problematika. Veřejnost neví zdaleka všechno, co se za zdmi vězení děje. „Velikánský problém jsou například drogy, posteskl si Zvolánek.

Součástí věznice je i kostel svatého Josefa, který v padesátých letech po vydání zákazu konání bohoslužeb doznal velkých změn. Tehdejší vedení v něm kvůli nedostatku pracovních prostor zřídilo pracoviště pro vězně, které zde zůstalo až do pádu komunistického režimu. Pro vzácnou barokní památku mělo rozhodnutí vážné následky. V této době zde byli umístění především političtí vězni jako kardinál Štěpán Trochta, spisovatel Ivan Martin Jirous, biskup Karel Otčenášek, farář Josef Toufar, armádní generál Bohumil Boček a mnozí další.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa