Chybí tisíce řidičů i kuchařů. Tahle povolání Čechům „nevoní“

Autor: bud - 
20. 5. 2017
05:20

České firmy marně shánějí přes 8000 stavebních dělníků, 7000 řidičů i téměř 5000 kuchařů. Rekordně nízká nezaměstnanost má na svědomí, že o některá zaměstnání zkrátka vůbec není zájem. Celkem úřad práce eviduje 159 tisíc volných pracovních míst. Podle expertů je často problémem i skutečnost, že firmy nedokážou nabídnout odpovídající mzdu nebo jim dokonce stačí, když místa obsadí lidmi z Ukrajiny nebo Bulharska.  

Úřad práce v současné době eviduje více než 900 pracovních nabídek na pozici svářeč kovů. Zatímco některé firmy nabízejí plat přes 30 tisíc korun, jiné jen velmi nízký nebo na úrovni minimální mzdy. Například společnost Agrico nabízí za plný úvazek 15 tisíc korun, společnost Unis pak dokonce jen 13 500 korun. Podle personalistů není překvapující, že tato místa nikdo nechce.

„Není výjimkou, že firma dlouhodobě neúspěšně shání třeba svářeče v Praze a nabízí 15 tisíc, zatímco reálně lidé nastupují za 24 až 39 tisíc,“ řekla Jitka Součková z personální agentury Grafton Recruitment. Podle ní je právě zvýšení nabízeného platu nejúčinnějším způsobem, jak zatraktivnit jakoukoliv pracovní pozici.

Jenže firmy se do zvyšování platů příliš nehrnou, a pokud ano, tak to zdaleka nestačí. „Pak se musí dívat po pracovní síle i v zahraničí, jako je Ukrajina nebo Bulharsko,“ uvedla Součková s tím, že i těchto lidí je ale v Česku nedostatek.

Hledá se 159 tisíc lidí

Situaci ale už delší dobu ovlivňuje také velmi nízká nezaměstnanost v Česku. Podle nejnovějších čísel z úřadu práce klesla nyní na 4,4 procenta, což je nejnižší hodnota ve stejném období za posledních devět let. Zároveň je na trhu momentálně přes 159 tisíc volných míst. Ještě před rokem to bylo o 30 tisíc méně.

Naprosto enormně chybí stavební dělníci, pomocníci ve výrobě, řidiči nákladních automobilů nebo tahačů, uklízeči, kuchaři a pracovníci ostrahy. Firmám teď chybí třeba 8600 dělníků, téměř 7000 řidičů a bezmála 5000 kuchařů. Velká poptávka je ale také po svářečích nebo páječích – těchto míst je více než 3800.

Která povolání Čechům nevoní? (Zdroj: úřad práce)Která povolání Čechům nevoní? (Zdroj: úřad práce) | 

Žádné směny ani dojíždění

„O tom, kterého zaměstnavatele si zaměstnanec nakonec zvolí, rozhoduje řada aspektů, například výše mzdy, benefity nebo dobře nastavená firemní kultura zaměstnavatele,“ uvedla mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková. Lidem se podle ní příliš nezamlouvá práce na směny, náročná fyzická práce či nejistota v podobě termínovaných smluv. Řada lidí také odmítá za prací dojíždět.

„Uchazeč o zaměstnání nesmí odmítnout vhodné pracovní místo bez vážných důvodů. Pokud tak učiní, může ho úřad práce sankčně vyřadit z evidence, a to na šest měsíců. Nebo může takovému klientovi odejmout dávky,“ dodala Beránková s tím, že těmito důvody může být například zdravotní stav nebo péče o dítě.

Podle úřadu práce i personálních agentur je náročné obsadit i řadu technických profesí, které vyžadují dostatečnou kvalifikaci. „Registrujeme velké množství pracovních nabídek, které by se daly označit jako obtížně obsaditelná místa, ale určitě ne jako nepopulární. Je to například kvalitář, operátor výroby, konstruktér, dělník, účetní, programátor, projektový manažer,“ vypočítává Součková z Graftonu. Dodává, že u řady těchto povolání jsou zcela běžné platy nad 40 tisíc korun.

Jak vypadá nejhorší práce na světě? Podívejte se:

Video Nadáváte neustále na svou práci? Tak se podívejte, co musí dělat tenhle chlapík, a rychle vás to přejde! Má zřejmě tu nejhorší práci na světě – musí holýma rukama čistit ucpané kanály v Bangladéši! 
360p 240p

Doporučujeme
dragondra ( 20. května 2017 14:38 )

Máte svatou pravdu.Přesně tohle jsem zažíval za volantem kamionu.

sores ( 20. května 2017 10:58 )

Co je to opět za lživé kecy?? Ať dají za tyto profese slušný plat a ne almužnu a bude po starostech že to nikdo nechce dělat! Jasně že je lépe v teple kanceláře, tak právě proto se musí takové profese zaplatit.Je to práce ve špíně,chladnu a celý den na nohou koho by to bavilo to dělat za 15-20 táců není motivace na takovou hnusnou práci.Každý chce chodit z práce čistý a neutahaný že páni politici!!!

chlop ( 20. května 2017 10:32 )

A co ty lidi řádně zaplatit ?!?!?!

syrucek ( 20. května 2017 08:50 )

Stačilo napsat jen ten první odstavec. Zbytek je o ničem. Za pár šupů se jít nervovat na silnice, nebo potit do kuchyně může jenom Bulhar, nebo Ukrajinec.

lug70 ( 20. května 2017 08:34 )

Firmám chybí řidiči, ale kdo dneska má na to udělat si řidičák na náklaďák a ještě na placenou úřední zbytečnost zvanou profesní průkaz. Za to člověk vyhodí několik desítek tisíc korun a všechno musí člověk absolvovat a platit zvlášť i každé další rozšíření třeba na přívěsy, traktory. Firmy až na malé výjimky nejsou ochotny se postarat a už vůbec ne se finančně podílet na rozšíření řidičského oprávnění zájemcům o práci řidiče a požadují lidi už s hotovým řidičským průkazem i profesním průkazem a pokud možno i s praxí. Až odejdou do důchodu řidiči, kteří mají řidičák ještě z vojny, tak zaměstnavatelům stejně nezbude nakonec nic jiného než lákat zájemce o práci řidiče na úhradu nákladů na získání řidičského oprávnění.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud