Zeman podpisem nastartuje mašinerii: Kudy vede Kajínkova cesta na svobodu?

Autor: ČTK,Mii - 
18. 5. 2017
17:05

Až prezident Miloš Zeman podepíše milost pro odsouzeného Jiřího Kajínka, věc převezme ministerstvo spravedlnosti a bude zajišťovat celý postup ohledně propuštění. Uvedl to ve čtvrtek mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Ministerstvo podle něj musí vyrozumět soud, v jehož obvodu se nachází věznice, v níž si Kajínek odpykává trest. Předseda tohoto soudu pak má udělení milosti obratem sdělit omilostněnému vězni.

„Pokud prezident republiky podepíše rozhodnutí o udělení milosti, je originál takovéhoto rozhodnutí neprodleně doručen na ministerstvo spravedlnosti, které je příslušné k zabezpečení dalšího postupu,“ vysvětlil mluvčí.

Ministerstvo musí vyrozumět soud, v jehož obvodu se nachází věznice, ve které omilostněný vykonává trest odnětí svobody - v případě Kajínka, který aktuálně pobývá v rýnovické věznici, tedy Okresní soud v Jablonci nad Nisou. Úřad má zároveň obstarat i doručení originálu rozhodnutí o milosti soudu, který rozhodoval o vině a trestu, tedy Krajskému soudu v Plzni.

Co říkají na návrat Jiřího Kajínka starousedlíci z jeho vsi?

Video Kajínkovy sousedky se těší na jeho návrat do vsi: Snad si najde nevěstu a bude mít děti - Jitka Pecharová, Blesk
720p 480p 360p 240p

„V tuto chvíli čekáme na doručení rozhodnutí od Kanceláře prezidenta republiky. Postup v něm uvedený budeme respektovat,“ sdělila mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová. Ministerstvo potvrdilo, že v případě udělení milosti obdrží toto rozhodnutí jeho ústavněprávní oddělení. „Náš resort následně tuto písemnost přeposílá na příslušný soud a ten zajišťuje realizaci propuštění omilostněného z výkonu trestu odnětí svobody. Akt propuštění se koná bez prodlevy,“ uvedl úřad.

Milost projde několika institucemi

Postup soudu podle Hradu upravuje vnitřní a kancelářský řád pro soudy, konkrétně paragraf, který se týká publikace udělené milosti. Podle něj sdělí odsouzenému udělení milosti předseda okresního soudu, v jehož obvodu se trest vykonává, a to podle pokynů ministerstva spravedlnosti uvedených v dožádání o zveřejnění udělené milosti.

„O provedení publikace se sepíše ve dvojím vyhotovení protokol, který kromě náležitosti protokolu obsahuje poučení o významu udělení milosti, vyjádření odsouzeného k udělení milosti a další údaje. Jedno vyhotovení protokolu se zašle ministerstvu, druhé vyhotovení ponechá předseda soudu ve spise, ve kterém publikoval odsouzenému udělení milosti,“ uzavřel Ovčáček.

Mluvčí jabloneckého okresního soudu dopoledne uváděl, že rozhodnutí prezidenta republiky o milosti bude prováděno bez nutnosti jakékoliv součinnosti tohoto soudu. Rovněž Vězeňská služba zastávala stanovisko, že milost přijde z Hradu rovnou do konkrétní věznice.

Zatím stále není zřejmé, kdy prezident avizovanou milost pro Kajínka podepíše. Dříve uvedl, že tak učiní po svém návratu z Číny. Přiletěl ve čtvrtek v noci, rozhodnutí je prý předem přichystané.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán má na propuštění Kajínka rozdílný názor než prezident:
Video Robert Pelikán o milosti pro Kajínka - Zuzana Štíchová, Jan Jedlička
1080p 720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
jjusa ( 18. května 2017 20:50 )

Jeho přítelkyně řekla jak si Kajínek představuje cestu domů,ale ne tak že ho bude čekat průvod před věznicí,může být už doma.

flesch2z ( 18. května 2017 20:00 )

Vím, to jsi ty.

tonny44 ( 18. května 2017 18:35 )

Víš co je to kretén?? Přečti si tohle a dej si facana, pro egypťanku to plastí dvakrát, obzvlášť ta pasáž o tom, že z bytu, ve kterém v té době přebýval, nakládal do luxusního mercedesu stojícího před domem tři samopaly, osm pistolí, brokovnici a bezmála 10.000 nábojů. Je velmi zajímavá. No nic. Snad se Jirka poučil, peněz má z dividend hafo, tak už nemusí vykrádat chaty a stane se z něj když ne prezident, určitě poslanec, který zlidští podmínky v českých věznicích

Hela1 ( 18. května 2017 18:00 )

 než to přijde od soudu do věznice, zítra to asi nebude, o víkendu nepracuji. Pracovníci soudu to roznesou dřív než to dojde do věznice.

zdendast ( 18. května 2017 17:44 )

a ten cikan,. lži král chce jít na detektor,..

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa