Případ se odehrál minulý rok v srpnu v Praze, kdy se seniorka (68) se svým manželem chystala odjet od Obchodního náměstí. Auto se nacházelo ve slepé uličce a senior se rozhodl se svým vozidlem otočit. Jenže při otáčení způsobil malou kolizi s jiným autem. Podle Šabatové si toho však nevšiml, stejně jako seniorka, která na něj čekala venku. Ta nasedla do auta k manželovi a z místa odjeli.

Kolemjdoucí, kteří si však mírného nabourání cizího auta všimli, to vnímali jako útěk od místa nehody. A brali prý za svou povinnost zavolat policii. Dvojice policistů, kteří byli obtěžkáni neprůstřelnými vestami a vycvičení bránit se agresivním útočníkům, zastavila babičku s dědou o kus dál. Bez sdělení jakýchkoliv informací, proč vozidlo zastavili, žádali policisté po dvojici občanské průkazy.

Hádka u auta a problém s občankou

Seniorka se nejdřív musela sama zeptat na důvod zastavení. Po odpovědi policistů, že je důvodem odjezd z místa dopravní nehody, seniorka stejně identifikační doklady nepředložila. Nebyla účastníkem žádné dopravní nehody a o ničem nevěděla. Žena z auta poté vystoupila a odešla k zadní části auta, kde vznikla slovní potyčka.

Když se seniorka blížila zpět ke svému místu spolujezdce, jeden z policistů neváhal a vyzval ji slovy: „Jménem zákona, zastavte se a předložte mi doklad totožnosti, jinak bude použito donucovacích prostředků!“. Protože seniorka na výzvu nereagovala, policista jí zkroutil ruce za záda a nasadil pouta. Nic nepomohl ani manžel, který identitu své ženy policistům sdělil.

Policie seniorku naložila do služebního vozidla a odvezla ji na služebnu. Přestože ta byla vzdálena necelý kilometr od místa zadržení, rozbitým policejním autem trvala cesta v úporném vedru dvě a půl hodiny. Na služebně se seniorka prokázala svou totožností a následně byla propuštěna.

Policie ČR (Ilustrační foto)
Policie ČR (Ilustrační foto)
Autor: profimedia.cz

Záznam policie přehrála

Žena si stěžovala na Krajském ředitelství. Odsoudila chování policistů a „žádala o zajištění záznamu ze záznamového zařízení, které se ve služebním vozidle policistů nacházelo. Ředitelství ale záznam nezajistilo a proto došlo k jeho následnému přehrání. Celou stížnost nakonec vyhodnotilo jako „nedůvodnou“, dodává Šabatová.

Podle ombudsmanky byl celý zásah neprofesionální. Doporučila oběma policistům řádné proškolení a požaduje také, aby byl seniorce zaslán omluvný dopis. Krajský ředitel však celou situaci odmítá a omluvu nezjedná. „Potřeboval by totiž důkazný nahraný materiál, který však nebyl zajištěn“, dodala Šabatová.

VIDEO: Podívejte se, jak vypadá běžný policejní zásah

Video
délka: 01:29.88
360p 240p

Policejní záběry ze zásahu Policie ČR

Fotogalerie
6 fotografií