Cizinců s tuberkulózou přibývá: Do Česka ji přináší hlavně pracovníci z Ukrajiny

Autor: bud, ČTK - 
20. 4. 2017
05:40

V Česku rychle roste počet cizinců, kteří šíří tuberkulózu. Jen za poslední čtyři roky se u nich počet onemocnění zdvojnásobil, loni šlo celkem o 146 případů, tedy třetinu z celkového počtu zasažených. Jde hlavně o cizince z východní Evropy, kteří do Česka přicházejí za prací, někdy dokonce nelegálně. Lékaři proto od ministerstva zdravotnictví dostanou příkaz, aby přísněji prováděli zdravotní prohlídky už před nástupem do zaměstnání.

Loni v Česku lékaři evidovali 496 nových případů tuberkulózy, z toho bylo celkem 146 cizinců. Nejčastěji šlo o Ukrajince (41 nemocných), Slováky (21 nemocných), Rumuny a Vietnamce. Lidé ze zahraničí tvoří přibližně třetinu všech nakažených a v Praze, kde je výskyt tuberkulózy největší, je to dokonce polovina. Ještě v roce 2013 bylo nakažených „jen“ 79 cizinců, za tři roky se počet téměř zdvojnásobil.

Jde hlavně o cizince, kteří přicházejí za prací. Skutečné počty navíc mohou být i výrazně vyšší, protože řada z nich v Česku pobývá nebo pracuje nelegálně. „Jejich záchyt je velmi problematický. Vyhledat lékařskou pomoc je totiž přinutí až velmi pokročilý stav s vážnými potížemi, kdy mohou být již vysoce infekční,“ uvedl pro Blesk.cz epidemiolog Rastislav Maďar.

Kontroly lidí z rizikových zemí

Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s rapidním nárůstem výskytu nemoci u cizinců plánuje zavést přísnější kontroly, i když zatím jen v rámci prevence. Praktičtí lékaři dostanou doporučení, aby v rámci pracovních zdravotních prohlídek cizince z rizikových zemí posílali na speciální vyšetření tuberkulózy. „Cílem je indikovat potřebná odborná vyšetření tak, aby lékaři nepřipustili, že na pracoviště bude vpuštěna osoba, která k výkonu práce není zdravotně způsobilá,“ řekla k tomu hlavní hygienička Eva Gottvaldová.

Půjde o země, kde je více než 40 případů onemocnění na 100 tisíc obyvatel. Podle resortu zdravotnictví jde vedle Ukrajiny také o Bělorusko, Litvu, Lotyšsko, Moldávii, Rumunsko a Rusko. V Česku lékaři registrují pouze 5 případů na 100 tisíc obyvatel.

Počet cizinců s tuberkulózou v Česku každý rok roste.Počet cizinců s tuberkulózou v Česku každý rok roste. | 

Tuberkulóza je infekční nemoc a nakazit se může prakticky každý. „Původce se přenáší vzdušnou cestou a napadá hlavně dolní dýchací cesty,“ vysvětlil epidemiolog Rastislav Maďar. Inkubační doba je až tři měsíce a nemoc napadá většinou plíce, ale mohou to být i jiné orgány.

Za nepojištěné cizince platí nemocnice

Nakažení cizinci představují také finanční problém. Roste totiž počet pracujících cizinců, kteří nemají zdravotní pojištění. Náklady na tuto léčbu pak ovšem musí zaplatit přímo nemocnice.

„Léčba tuberkulózy stojí od 60 tisíc až po 300 tisíc korun, podle komplikovanosti onemocnění. Tyto náklady řeší nemocnice, které podle zákona a vyhlášky musí tuberkulózní pacienty léčit a izolovat od okolí,“ říká Martina Vašáková, přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice v Praze. Podle ní tyto náklady přesahují tři miliony korun ročně.

V Česku loni onemocnělo tuberkulózou celkem 496 lidí, z toho 337 mužů a 159 žen, zemřelo jich 19. Největší výskyt je v Praze (téměř 10 nemocných na 100 tisíc lidí) a nadprůměrný počet je také v Plzeňském, Ústeckém, Libereckém a Pardubickém kraji. V roce 2015 šlo o 518 onemocnění, zemřelo 33 lidí.

Cizinci často pracují například na stavbě:

Video Postup prací při odstraňování části konstrukce mostu v Korunovační ulici v Praze. - Daniel Vitouš
720p 480p 360p 240p

Jak vypadá tuberkulóza na rentgenovém snímku? Podívejte se v galerii:

Doporučujeme
asijo ( 20. dubna 2017 11:24 )

Napsal z Bohnické léčebny berlin71.

berlin71 ( 20. dubna 2017 08:29 )

Kam se nasere rusak tam po nich zustane jen srab, spina a nestovice . Vy cesi je jeste prijmate ze bi ste mi sezrali vajca vy choleri

referent.ka ( 20. dubna 2017 08:16 )

Fajn...od roku 2008 se už neočkují děti proti TBC - prý už u nás není - když jsem chtěla nechat přeočkovat syna - ročník 2001,i na vlastní nákldy, prostě to nešlo...odůvodnění "ono" se to nedělá...tečka...

amgal ( 20. dubna 2017 07:42 )

Neléčit, ale okamžitě vyhostit. léčit se můžou doma.

MarkusHermann ( 20. dubna 2017 07:27 )

Cizinci budou mít léčbu zdarma a domácí budou sbírat víčka.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa