Čtvrtek 28. března 2024
Svátek slaví Soňa, zítra je Velký pátek / Taťána
Oblačno, déšť 14°C

Pro stovky dětí není na školách místo. Zoufalí rodiče před zápisy podvádějí

Autor: info.cz, Tereza Engelová, Markéta Žižková - 
13. dubna 2017
09:30

Rodina Lukáše žije nedaleko své spádové školy desítky let. Chodil do ní on, sestry, jeho starší děti. Když chtěl letos zapsat nejmladšího syna do první třídy, dozvěděl se, že půjde do slosování. Pokud v něm nebude mít štěstí, poputuje jeho syn na jakoukoliv volnou školu v rámci obvodu, kterou vybere zastupitelstvo. Slavnostní chvíle zápisu se tak pro rodinu změnila v několik bezesných nocí před losováním, ke kterému v rámci průhlednosti škola přistoupila.

„Vždycky jsem bral zápis především jako slavnostní chvíli pro dítě a administrativní formalitu. Letos panovala hodně nervózní atmosféra,“ shrnuje Lukáš. Jeho spádová škola patří k vyhlášeným na Praze 6. Počet přihlášených každoročně stoupá a letos výrazně převýšil kapacitu školy. Nevejdou se ani spádové děti, natož žadatelé ze stejné městské části, kteří už na škole mají například sourozence.

Do čtyř tříd chce 256 dětí

Lukášova rodina přitom není zdaleka jediná, která se v posledních dnech potýká s obavou, že se její dítě nedostane do školy. Jak zmapovalo INFO.CZ, problém s převisem poptávky řeší po Praze mnohem více škol. Na základní škole Antonína Čermáka na Praze 6 se letos přihlásilo k zápisům 159 dětí. Škola ale může přijmout jen 76 žáků.

Děti ze spádové oblasti se jim podaří umístit všechny, ještě dvě místa jim zbudou pro budoucí prvňáky, kteří mají na škole sourozence. Všichni ostatní mají smůlu. O vysokém převisu mluví i další ředitelé, které INFO.CZ oslovilo. Třeba o základní školu na Strossmayerově náměstí na Praze 7 má zájem 256 dětí, ty se ale do čtyř tříd zdaleka nevejdou. Mezi rodiči tak sílí nervozita.

Rodiče budou nuceni přihlásit své dítě do soukromé školy

„Hlásíme naši dceru Ester do spádové školy, abychom to měli co nejblíž k domovu. Teď čekáme, jak to všechno dopadne, protože jsme slyšeli, že se hlásí dvojnásobek dětí,“ vypráví maminka Daniela. Záložní plán rodina nemá, s tak velkým přetlakem totiž vůbec nepočítala. „Předpokládala jsem, že spádové děti budou přijaty. Ale slyšeli jsme, že pokud tam převis opravdu je, tak dítě umístí dle možností a kapacit škol někde po Praze 6,“ říká Daniela.

V praxi by to pro rodinu znamenalo dojíždění třeba až na druhý konec rozlehlé městské části. „V takovém případě bychom se začali poohlížet i po možnostech soukromé školy. Podle finančních možností, samozřejmě,“ shrnuje napjatou situaci Daniela.

Celý článek najdete na webu Info.cz

Podívejte se také na rozhovor s ředitelkou základní školy, která zachránila školní bufet před uzavřením:

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Desterz ( 13. dubna 2017 17:33 )

sichlhamr: Ty jsi, s prominutím i bez prominutí, pablboun nejapný. Když se silné ročníky, (jj, ty Husákovo), měly dostat do školních let, byly s předstihem vybudované třeba v Budějkách komplet dvě nové školy, mám dojem jedna z nich tehdy měla připravených dokonce osm prvních tříd. Tak mizerně se o lidi starali ti oškliví zlí komunisti.

agfor ( 13. dubna 2017 14:01 )

Doufám, že tohle přečetla ta kráva z ministerstva, co chce mít maximálně 24 dětí ve třídě.

cotonice ( 13. dubna 2017 11:15 )

Tak nevím ,jestli bdím , či spím ?! Je to vůbec možné ? Radnice a ministerstvo neví kolik dětí půjde do 1.tříd ? Hlavně , že ministerstvo vymýšlí hovadiny ,jako inkluze, centrálně hodnocené přijímačky na střední školy a další.... Hlavně , že máme banány (sice často takové , že by je ani opice nežraly),ale stojíme fronty ,aby se děti dostaly do školy ,na ÚP ,abychom dostali práci, máme tisíce bezdomovců, ukradený průmysl a vodu..... a to nám ještě tvrdí , že je vše lepší !

ivoadler ( 13. dubna 2017 10:41 )

Rodiče nemusí vědět, kolik je ve spádové oblasti dětí, ale radnice by to vědět měla a disproporci mezi nabídkou a poptávkou řešit. Inu, bordel. Hlavně, že máme inkluzi!

Zobrazit celou diskusi