„Vyhodnocovali jsme několik set takzvaných měkkých cílů, to jsou různé akce na území celé České republiky. Policie některé vyhodnotila jako prioritní a po dohodě s provozovateli tam bude přijímat rozsáhlejší bezpečnostní opatření,“ vysvětlil ministr. „Vrátí se policisté s dlouhými zbraněmi, budou nasazena některá technická opatření, technické zábrany,“ popsal.

Kde a proč budou policisté v ulicích zrovna v příštích dnech, vysvětloval ministr vnitra Milan Chovanec ve Sněmovně: 

Video
délka: 01:10
720p 480p 360p 240p

Ministr vnitra Milan Chovanec vysvětluje nasazení policistů se zbraněmi během velikonočních svátků Jakub Veinlich

Policisté se samopaly hlídali bezpečnost na trzích, v obchodních centrech či u vybraných kostelů naposledy o Vánocích, opatření tehdy trvala až do začátku ledna. Současné posílení hlídek se vztahuje jak k Velikonocům, tak i k židovskému svátku pesach, který připadá na stejné období.

Na zvýšení bezpečnostních opatření se na ranní poradě u premiéra dohodli ministři vnitra a obrany s policejním prezidentem a zástupci tajných služeb. Chovanec zdůraznil, že krok je pouze preventivní ostražitostí, protože žádná informace stále nenasvědčuje tomu, že by bezpečnost v Česku byla ohrožena. Policejní prezident Tomáš Tuhý na středečním briefingu připomněl, že v ČR stále platí první stupeň ohrožení terorismem, který znamená bdělost.

Video
délka: 00:15

Stovky policistů v ulicích Prahy: Hlídají trhy, obchody i silnice Matěj Smlsal

Opatření budou nejviditelnější v hlavním městě. Policisté budou například řešit ochranu turistů, kteří stojí ve frontách před Hradem, podrobnosti však ministr zatím prozradit nechtěl. Hlídky se zaměří i na všechny ostatní regiony.

Policie o Velikonocích tradičně dohlédne také na bezpečnost na silnicích. Středou začíná celostátní dopravní akce, která potrvá až do pondělka. Zapojí se do ní zhruba 3000 policistů. Budou kontrolovat plynulost provozu a dodržování předpisů, především zákaz požívání alkoholu či drog před jízdou.

VIDEO: Takto hlídkovala pražská policie po loňském útoku v Berlíně

Video
délka: 02:24
1080p 720p 480p 360p 240p

Pražská policie okamžitě reagovala na události v Berlíně zesílením hlídek se samopaly aktu.cz

Fotogalerie
16 fotografií