Zakažte dovoz z Polska, volají potravináři. Chtějí plošné kontroly masa a vajec

Autor: ČTK - 
11. 4. 2017
15:10

Potravináři požadují kontrolu veškerého dováženého masa a vajec. Dozorové orgány v některých evropských státech nefungují, řekl v úterý na tiskové konferenci prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman. Ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád závadnost v evropských kontrolách připustil, plošné kontroly v ČR ale nejsou podle něj možné.

„V rámci Evropské unie je to nastaveno tak, že kompetentní orgány mají kontrolovat domácí produkci i produkci, která odchází ze státu, a garantovat, že potraviny jsou nezávadné a kvalitní. Bohužel se tomu tak neděje, ne všude funguje veterinární dozor tak, jak by měl,“ řekl šéf veterinářů.

Zmínil Polsko, kde veterinární správa prochází restrukturalizací a lidé se tam podle něj více starají o svoje posty než o kontrolu. Podle Tomana by mohla česká vláda rozhodnout o zákazu dovozů polského zboží do té doby, než tamní veterináři projdou znovu certifikací.

Čeští veterináři se snaží kontrolovat dovozy více, plošné kontroly ale nejsou možné, řekl Semerád. Kvůli rychlému obratu zboží není možné zkontrolovat více než 15 procent dovážených potravin. Pro neustálou kontrolu by musela mít veterinární správa až desetkrát tolik zaměstnanců, uvedl.

VIDEO: Podívejte se, jak se kontrolovalo kuřecí maso na Slovensku

Video Nechutné: Slováci stahují 237 druhů brazilského masa z prodejen. - TV JOJ

Toman si postěžoval, že české zboží je kontrolované více než dovozové. „Občas se ptám, jestli by nebylo pro výrobce lepší otevřít si firmu v Polsku,“ řekl.

Loni dovozy drůbežího masa a vajec z Polska do ČR vzrostly. Ceny dovozových vajec jsou podle prezidenta Agrární komory ČR Zdeňka Jandejska dumpingové. Schodek agrárního zahraničního obchodu ČR se loni prohloubil o 3,3 miliardy korun na 22,6 miliardy.

VIDEO: Zbyněk Semerád, ředitel Státní veterinární správy, o problémech s dovozovými vejci

Video Ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád o problémech s dovozovými vejci. Pokuty dostal Albert a Kaufland. - Blesk / Zuzana Štíchová
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
oltec ( 12. dubna 2017 04:07 )

tyto potraviny které se dováží bez kontroly hygieny se mají dodávat do kuchyně poslanecké sněmovny

msml20 ( 11. dubna 2017 20:05 )

Svatá prostoto.

maara666 ( 11. dubna 2017 19:05 )

Okamžitě zakázat dovozy veškerých potravin z Polska. Jsou to největší šmejdy.Šunt je i to, co se prodává v Polsku, ne jak Poláci tvrdí, že za to můžou naši objednatelé. Jak si vy tupci asi někdo může objednat zkažené kuřecí maso nebo vejce se salmonelou? PROSTĚ POLSKÝ ŠUNT NEBRAT, NATOŽ PRO NĚJ JEZDIT DO POLSKA.

krakonos500 ( 11. dubna 2017 18:24 )

Kozomrd zdenekk to rad v ustavu sezere.

1912 ( 11. dubna 2017 18:18 )

ted jsem si donesla celé mladé jehně i slepici od farmáře na velikonoce a 2 plata čerstvých vajec kašlu na ty sra..čky s Polska

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud