Americký konvoj v Česku nabral zpoždění. Voják vypadl z vozu, skončil ve špitále

Autor: ČTK - 
25. 3. 2017
19:01

Českem v sobotu a v neděli přejíždí konvoj americké a britské armády mířící z Německa do Polska. Celkem 125 vozidel a 550 lidí rozdělených do sedmi kolon v sobotu zdolávalo cestu z Rozvadova do Staré Boleslavi u Prahy, kde účastníci přenocují v Jaselských kasárnách. Na vojáky a jejich techniku podobně jako při minulých přejezdech čekaly hloučky lidí na mostech a podél cest, desítky lidí je vítaly také před areálem brandýských kasáren. Operace se ale neobešla bez raněných. Ještě před hranicemi ČR jeden z vojáků vypadl z vozu a skončil v nemocnici.

Prvních 18 vozidel vyjelo z Rozvadova do českého vnitrozemí před 09:30. Zhruba o dvě hodiny později přejely hranice čtyři části konvoje a po dálnici D5 zamířily do Ostrova u Stříbra, aby natankovaly svou vlastní naftu. Zbylé části měly zpoždění, všech sedm kolon bylo v ČR před 17:00. „Problémy se samozřejmě po cestě vyskytly, je tam pár drobnějších poruch, ale nic závažnějšího, byly na místě odstraněny,“ řekl novinářům mluvčí armádní agentury logistiky Petr Kostelka.

Podle agentury Aktu.cz měla jedna část konvoje zpoždění, protože z vozidla vypadl voják. Stalo se tak ještě v Německu. Muž podle informací TV Nova skončil v nemocnici.

Mávající lidé i protesty

Do Staré Boleslavi dorazila první kolona kolem 14:00 a další s více než hodinovým odstupem. U silnice před kasárnami čekalo několik desítek lidí, někteří si přinesli americké vlajky. Konvoji mávali, vojáci jim odpovídali také máváním a troubením. „Jsem tady, protože si vážím demokracie,“ řekl zpravodaji ČTK František Prchlík z Veleně u Prahy. „Jdu je symbolicky pozdravit,“ vysvětlil důvod své přítomnosti František Kejmar z Káraného, který stejně jako Prchlík před kasárnami rozvinul americkou vlajku. Američany prý zažil už jako dítě na konci druhé světlové války a dostal od nich tehdy žvýkačky s upozorněním, že je nemá polykat.

Příjemná atmosféra panovala i na druhé straně. Jeden z vojáků Andrew Smith novinářům řekl, že cestou zažili hodně legrace a přálo jim počasí. Líbilo se mu, že konvoj sledovalo hodně lidí. Ne všichni před kasárnami ale kolonu přijali s nadšením. O rozruch se postaral řidič Škody 1203 s nápisy Výkup koží, 1. máj a Sběrné suroviny, který jezdil kolem vrátnice a pouštěl z tlampačů písně Karla Kryla, Johna Lennona, ruskou píseň Kaťuša či hlášky Miroslava Donutila z jeho vojenských rolí.

Řekl, že jde o recesi spojenou s protestem. Jako bývalý voják prý nechce, aby byla válka. „Rusové odešli a Američkané se sem cpou,“ dodal. Svým počínáním vyvolal hněv dvou starších mužů, kteří mu vyčetli, že neprotestoval, když byli v Česku sovětští vojáci. „Ty by tě rozstříleli,“ zvolal jeden. Následně se spolu pohádali o roli USA ve světě a okolnostech války ve Vietnamu.

Spaní v nafukovacích stanech

V areálu kasáren se vojáci ubytovali ve stanovém táboře, který se stavěl od úterý do čtvrtka. Zázemí našli v ubytovacích i jídelních nafukovacích stanech, součástí tábora jsou i sprchy a toalety. Ubytovat tak velký počet lidí v armádních ubytovnách by podle Kostelky bylo obtížné a museli by nocovat rozděleni na více místech.

Jádro konvoje tvoří američtí dragouni z 2. jízdního pluku (2. Cavalry Regiment), jeho součástí je i padesátka Britů. Spojenečtí vojáci s sebou vezou desítky obrněnců Stryker, vozy Hummer nebo britské Šakaly. V Jaselských kasárnách vojáci dotankovali palivo a v neděli ráno budou pokračovat na hraniční přechod v Náchodě. V Polsku by měli působit v rámci snahy NATO o posílení svých východních členů.

Českem za poslední dva roky projely tři podobné konvoje. Pozornost vyvolal především první z nich. I když se proti němu ozvala spousta hlasů odpůrců NATO, americké vojáky nakonec během cesty i na jednotlivých zastávkách vítaly tisíce lidí.

Podívejte se na záběry, jak průjezdy konvoje vypadaly v minulosti:

Video Americký konvoj projíždí Českem. Podívejte se na manévry vojenské techniky. - Tadeáš Provazník
1080p 720p 480p 360p 240p

Video Americký konvoj se setkal s vesměs pozitivními reakcemi. - ČTK
480p 360p 240p

Doporučujeme
1912 ( 4. dubna 2017 07:10 )

joudajoudovy ( 27. března 2017 14:46 )

v ktere napravne skupine se nalezas ty primitive, kdyz ani nevis, kdo se zde v 68 prohanel? takovy somar ci cap je pro nas pritezi...

salto ( 27. března 2017 09:01 )

Za to že padají vojáci z aut jistě může jistojistě Putin. Kdepak, ten si nedá a nedá pokoj

1912 ( 27. března 2017 06:56 )

ty dob--tku opět si nebral prášky na hlavu !!Já jezdila po západu před 89 roce a ty americké zločince známe dobře co páchají po světě od 45roku desítky válek a drancování zemí at surovin a ničení kultůr a vyhánění lidí z jejich zemí a okupovat jejich státy tlouc tu jejich zločineckou demokracií do hlavy plnou zla ,drog,vražd,válek ,kradení mozků po světě ,ovlivnování politiků,oblbování národů a jejich lží a konspirace a strašenía hrozba z Ruska je jen záminka jak chtějí ovládat svět a zotročit národy a získat veškeré bohatství což se děje kde staví ty jejich zločinecké základny a ovládaní území po světě a pak i to drancování at těžbu ropy, začíná i s vodou !!!Jinak v US je tolik chudoby což ty jsi asi nepoznal i neviděl co měla možnost vidět jako já !! jako já Váleční zločinci nic víc !!

1912 ( 26. března 2017 21:45 )

Zločinecká armáda US nejprve rok před tím že na cvičení a ouha oni obsazují celé Ruské hranice a staví základny natrvalo zmizte vy zločinci z EUROPY !!!Přinášíte jen zlo a války a devastaci národů a zemí jako jiné státy kam jste vkročili !!!Chystáte se na Ukrajinu co ???Už tam máte žoldáků dost co vyvolávají nepokoje na hranicích s Ruskem !!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa